Ez a szálló 300 éve egy család tulajdonában van

GettyImages-1146262403
Olvasási idő kb. 6 perc

Kiotó. Japán fővárosa mintegy 1000 éven keresztül, a japán tradicionális kultúra és a buddhizmus központja, a császár székhelye, történelmi templomaival, kertjeivel, cseresznyefáival a japán kultúra egyik ékköve és az UNESCO világörökségi helyszíne. És ez a mesés város az otthona a világ egyik legrégebbi fogadójának is, amely 12 generáció óta, mintegy 300 éve várja a vendégeket, ám nem akármilyen szolgáltatásokkal.

Majdnem mindenkinek van elképzelése a klasszikus fogadókról, ezekről a változó minőségű vendéglátóipari entitásokról, amelyek közül sok kifejezetten igényes található kis hazánkban is, barátságos személyzettel, házias ízekkel, igényes bútorokkal. Ám az emlékeimben élnek olyan helyek is, ahol a vendéglő dekorációja 50 éve nem változott, és amikor a szobába benyitottam, 50 év minden lakójának kipárolgása az orromba tolakodott. És ha a falak, a farostlemezek mesélni tudtak volna... de már nem akartak, mert már minden rájuk volt pecsételve, és minek a múlt sebeit feltépni. A jelent egyedül a wifi, a színes tévé és az árak jelentették. Akkor most töröljük ezeket a képzeteket, és utazzunk jó messzire.

Egy fogadó és a japán történelem összefonódása

1709-ben javában dúlt a Rákóczi-szabadságharc, ez évben halt meg Bottyán János kuruc generális is. Japánban pedig ekkor alapították meg Kiotó egyik legkiválóbb fogadóját, a Tawarayát. Ez annak a Tokugava-dinasztiának az uralkodása idején történt, amelyet Tokugava Iejaszu alapított, akit a Sógun című, méltán népszerű sorozat Josi Toranagájaként ismerhetett meg a videómegosztók fényében melegedő nemzedékünk. A Tawaraya ennél fogva az Edó-kor (Tokugava alapította meg Edót, a sógunátus fővárosát, a mai Tokiót is, ami ma a világ legnépesebb metropolisza, a maga több mint 37 milliós lakosságával) legismertebb társadalmi rétegeit látta vendégül: szamurájokat (harcos nemesek), daimjókat (nagy hatalmú, harcos földesúr), sőt még a Tokugava-klán tagjait is, mivel a fogadó már ekkor is nagy hírnévre tett szert.

Ez a japán fogadó nem a luxusról, nem a modern szolgáltatásokról szól, hanem a csendjéről, a tradíciójáról, a vendégszeretetéről híres
Ez a japán fogadó nem a luxusról, nem a modern szolgáltatásokról szól, hanem a csendjéről, a tradíciójáról, a vendégszeretetéről híresd3sign / Getty Images Hungary

Később a falai között olyan hírességek is megszálltak, mint Alfred Hitchcock, Steven Spielberg vagy Robert Oppenheimer, Tom Hanks, Tom Cruise, és még sorolhatnánk a nagy neveket. A viszontagságos Japán történelem a fogadót sem kerülte el, 1864-ben ugyanis a környékben lezajlott csata miatt Kiotó egy egész negyede porrá égett a Tawarayával egyetemben. Ám a fogadót működtető család egy éven belül újjáépítette a házat, és talpra állította a vállalkozást.

Foglaljunk egy szobát a Tawarayában, ha tudunk

Mivel a Tawaraya a legjobb vendéglő Japánban, ezért a foglalás nem egy egyszerű művelet, sokáig még közvetlen elérhetőség sem volt a fogadóhoz. Az Insidekyoto információi alapján csupán egy e-mail-cím áll a rendelkezésére azoknak, akik a vendéglátás legjavát akarják megtapasztalni. Az e-mail-címen meg kell adnunk, hogy mikor, hány fő, meddig kíván maradni, és milyen étkezési igények vannak. Ám nem szabad könnyelműnek lennünk a foglalással. Ha megkeresésünk, foglalásunk komolytalan, akkor legközelebb legfeljebb bennfentes kapcsolataink révén lesz lehetőségünk szobához jutni. A Tawaraya 18 szobával rendelkezik, természetesen mindegyikhez jár fürdőszoba is. Az árakat a szoba méretétől, fekvésétől függően állapítják meg, viszont nem szobánként, hanem vendégenként számolják fel. Ezek alapján 45 és 90 ezer jen között kell fizetnünk éjszakánként, ami átszámítva megközelítőleg 100-200 ezer forintot jelent.

Szép dolog a történelem, de mi vár ránk a világ egyik legrégebbi fogadójában ma?

A látogatók beszámolói alapján ha a nyüzsgő nagyvárosból érkezve átlépünk a Tawaraya kapuján, a csend szinte sokkoló. A japán kultúrát reprezentáló dekorációnak köszönhetően pedig mintha évszázadokat repülnénk vissza az időben. A szobák a hagyományos japán lakáskultúra jegyeit mutatják, a földön hagyományos tatami szőnyegek vannak leterítve, a tereket hangtalanul záródó, fényáteresztő papírral bevont shoji (sodzsi) ajtókkal választják el, a szobákból pedig mesés kilátás nyílik a kertre, amelynek buja növényzetből, bambuszokból, moha fedte kövekből álló kompozíciója földön túli nyugalmat áraszt.

A fogadó ezen felül a szigetország legjavát kínáló reggelivel és vacsorával várja a vendégeit. A hagyományos módon tálalt, több fogásból megkomponált kajszeki vacsorát folyami halak, rákok, nyers tintahal és más, friss húsokból és zöldségekből összeállított fogások adják.

Vacsoránkhoz geikót is kérhetünk (ami a gésa kiotói megfelelője), aki a tévhittel ellentétben nem prostituált, hanem egy nagy műveltséggel bíró szép és elegáns társalkodónő, háziasszony, aki tánccal, játékkal, zenével szórakoztatja a vendégeit. A geikók a maguk idejében évekig tanulták a legkülönfélébb művészeti ágakat, továbbá a sminkelés, hajápolás és hajviselet technikáit, de kalligráfiában, politikában is jártasak voltak. Mielőtt a teaházakban elhelyezkedtek, minden tárgyból vizsgát kellett tenniük.
A Tawaraya tehát jóval több, mint egy fogadó. A Tawaraya vendégszerető, szolgálatkész, de mégsem tolakodó személyzetével, egyszerű, de művészi igényességgel dekorált és berendezett szobáival, friss és finom ételeivel, békéjével és csendjével a japán kultúra értékeit tárja a látogatók elé.

Ha megmerítkeznél a japán kultúrában, és érdekel, melyik Japán legrégebbi fogadója, és hogyan lehetett ott egy évezrede szállást foglalni, akkor olvasd el következő cikkünket is

DOGZ Fesztivál a Városligetben!

Szeptember 7-én kutyás bemutatókkal, falkasétával, izgalmas előadásokkal, tanácsadással és gyerekprogramokkal vár mindenkit az év legnagyobb kutyás rendezvénye.

Regisztrálj az ingyenes rendezvényre!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek