Amikor Leonyid Iljics Brezsnyev, a Szovjetunió Kommunista Pártjának főtitkára 1982-ben meghalt, már csak egy hónap választotta el a 77. születésnapjától. Több mint 18 éven át vezette az országot, így sokan szinte örökéletűnek hitték. Nem így az utódait, akik már akkor ősöregnek látszottak, amikor átvették az irányítást, és nem is éltek sokáig: Jurij Andropovnak már csak 15 hónap adatott meg a vezetői poszton, az őt követő Konsztantyin Csernyenkónak pedig alig több mint egy év. A szovjet propagandagépezet mindent elkövetett ugyan, hogy az egészségi állapotukat eltitkolja, elhúzódó betegeskedésük azonban a külvilág számára is nyilvánvalóvá vált, és az, hogy csupa ilyen idős embert sikerült találni a Szovjetunió élére, jól tükrözte az egész rendszer válságát. Pedig nem ők voltak a korelnökök az aktív politikusok mezőnyében.
Idős politikus nem vén politikus
Amikor ránézel egy idős politikusra, óhatatlanul megfordul a fejedben, hogy vajon alkalmas lehet-e még arra, hogy megküzdjön a feladatokkal, amik rá várnak. Hiszen a politika egy megállás nélküli taposómalom, ahol döntések százai, megannyi stratégia és az események szüntelen forgataga teszi próbára az embert. A fiatalok dinamikája, gyors alkalmazkodóképessége és energikus megjelenése sokkal inkább összhangban áll azzal, amit elvárnánk egy vezetőtől. De a kérdés nem mindig ennyire egyszerű. Az évek során szerzett tapasztalat, bölcsesség és átgondolt hozzáállás is értékes lehet egy politikai vezető esetében – ezek olyan tulajdonságok, amiket csak hosszú idő alatt lehet megszerezni.
Az idősebb politikusok sok esetben már keresztülmentek jelentős válságokon, többféle korszakon, és olyan történelmi eseményekben is részt vettek, amelyeket egy fiatalabb generáció – saját élmény híján – nem láthat át ugyanolyan szinten. Ez a tapasztalat olyan helyzetekben lehet előnyös, amikor türelemre, mértékletességre és a különféle nézőpontok megértésére van szükség. Sokszor éppen ez az a fajta megfontolt látásmód, amely segíthet elkerülni az elhamarkodott döntéseket vagy az olyan rövid távú stratégiákat, amelyek hosszabb idő alatt több kárt okoznának, mint amennyi hasznuk lenne.
Másrészről viszont felmerül a kérdés: mennyire lehet rugalmas egy idős politikus? A világ gyorsan változik, és ma – talán jobban, mint valaha – szükség van arra, hogy vezetőink képesek legyenek alkalmazkodni az új technológiákhoz, gondolkodásmódokhoz és társadalmi kihívásokhoz. Egy politikus, aki nem tud lépést tartani ezekkel a változásokkal, könnyen elveszítheti kapcsolatát azokkal az emberekkel, akiknek az érdekeit képviselnie kellene.
Ők voltak a legidősebb politikusok a világon
Most nézzük, kik voltak a legidősebbek azok közt, akik még aktívan tevékenykedtek a politika színpadán:
- Robert Mugabe – Zimbabwe elnöke (1987–2017): 93 évesen volt kénytelen elbúcsúzni hivatalától, miután egy katonai puccs leváltotta.
- Giorgio Napolitano – Olaszország elnöke (2006–2015): Hivatali ideje alatt 89 évesen vonult vissza.
- Sandro Pertini – Olaszország elnöke (1978–1985): Szintén 89 éves korában lépett vissza a politikától azzal a különbséggel, hogy ő kitöltötte a hivatali idejét.
- Raúl Castro – Kuba elnöke (2008–2018): 87 éves korában adta át az ország vezetését.
- Paul von Hindenburg – Németország elnöke (1925–1934): 87 évesen hivatali ideje alatt hunyt el.
- Konrad Adenauer – Nyugat-Németország kancellárja (1949–1963): 87 éves korában lépett vissza posztjáról.
- Francisco Franco – Spanyolország állam- és kormányfője egy személyben (1939–1975): 83 évesen halt meg, addig a politikai és katonai hatalmat egyaránt birtokolta, sőt, királyi szerepköröket is ellátott.
- Augusto Pinochet – Chile elnöke (1973–1990) és a hadsereg főparancsnoka (1973–1998): Bár 1990-ben hivatalosan lemondott az ország vezetéséről, 82 éves koráig megtartotta a hadsereg irányítását, és szenátori státuszával aktív szerepet töltött be a politikában.
- Fidel Castro – Kuba elnöke (1976–2008): 82 évesen lépett vissza egészségügyi okokból, öccsének adva át az irányítást.
- Joe Biden – az Egyesült Államok elnöke (2021–2024): Már két éve, 80 évesen a legidősebb elnöknek számított az amerikai történelemben, és 82 évesen mondhat búcsút a Fehér Háznak.
Ez a sorrend jól mutatja, mennyire kitolták az életkor határát a politikai szolgálatban: Donald Trump amerikai elnök bele sem fért a top 10-be. De az is kiviláglik belőle, hogy közülük sokan diktátorok vagy országuk teljhatalmú urai voltak, akikkel kevesek mertek ujjat húzni, ha meg mégis, akkor ők húzták a rövidebbet, köszönhetően annak, hogy ellenfeleik minden hatalmat egy kézben tartottak.
Ők a legidősebb magyar politikusok
Persze a hazai közéletnek is voltak és vannak sokat megélt szereplői. Ott volt például Ferenc József osztrák császár és magyar király, aki 1867 és 1916 között ült a trónon, és majd' fél évszázados uralkodásának csak a halála vetett véget 86 éves korában. Vagy említhetnénk Horthy Miklós kormányzót, aki 76 évesen kényszerült távozni a politikából, miután a németek elfoglalták Magyarországot.
Ha pedig modern kori történelmünk legidősebb magyar politikusait vesszük szemügyre, akkor a következő listát lehet összeállítani:
- Turi-Kovács Béla országgyűlési képviselő (1998–2023): 2014-től kezdve ő volt a parlament korelnöke egészen 88 éves korában bekövetkezett haláláig.
- Fónagy János államtitkár (1998–): Túlélte a holokausztot, és 82 évesen jelenleg is aktív.
- Latorcai János országgyűlési képviselő (1994–): Volt már ipari és kereskedelmi miniszter is, 2010 óta pedig az Országgyűlés alelnöke, most, 80 évesen is.
- Kerényi János országgyűlési képviselő (1998–): 79 évesen is aktív, kormánymegbízottként is dolgozik.
- Göncz Árpád köztársasági elnök (1990–2000): Az új magyar köztársaság első elnökének 78 évesen járt le a második mandátuma.
- Kádár János MSZMP pártfőtitkár (1956–1988): 77 évesen mondott le, nem sokra rá meg is halt.
- Straub F. Brunó államfő (1989–1990): 76 évesen mondott le, amikor Magyarország népköztársaságból köztársasággá alakult.
- Szabolcs Attila országgyűlési képviselő (2014–2018): Csak egyetlen ciklusban ült a parlamentben, de amikor elbúcsúzott tőle, már 73 éves volt.
- Schmitt Pál köztársasági elnök (2010–2012): 70 évesen mondott le, miután plágiumbotrány robbant ki a diplomamunkája kapcsán.
- Torgyán József FKGP pártelnök (1990–2002): 70 évesen vonult vissza a politikából, miután pártja a 2002-es választásokon megsemmisítő vereséget szenvedett.
Végső soron tehát az a kérdés, hogy milyen képességek és jellemzők a legfontosabbak egy adott politikai helyzetben. Míg az életkor befolyásolhatja a politikus fizikai és szellemi teljesítőképességét, nem ez az egyetlen vagy legfontosabb tényező. Sok esetben a személyiség és az elhivatottság legalább ennyire meghatározó. Az igazán jó vezető – legyen akár fiatal vagy idős –képes felismerni saját korlátait és ennek megfelelően dönteni a folytatásról.
Ha arra is kíváncsi vagy, mi történt Kádár János holttestével a halála után, ide kattintva ezt is megtudhatod.