Mindenkit utolér a bírság: így fogják elérni, hogy ne úszd meg, ha vétettél

GettyImages-183763647
Olvasási idő kb. 3 perc

Jelenleg a külföldön közlekedési kihágást vétők 40 százaléka nem fizeti be a határon túl rá kirótt bírságot.

Az Európai Unió hatóságai hosszú ideje küzdenek ezzel a helyzettel: az Európai Parlament képviselői most rábólintottak egy javaslatcsomagra, amelynek értelmében sokkal szigorúbb jövő képe rajzolódik fel. 

Az egyes tagországokban működő hatóságokat szorosabb együttműködésre köteleznék.

A gyakorlatban ez azt jelentheti majd, hogy ha egy tagállam megkeres egy másikat valamilyen közlekedési kihágás kapcsán, akkor a vétkes országának két hónapon belül reagálnia kell arra.

A rendszer kiépítésére 30 hónapos határidőt adnának a tagállamoknak. Az új felállásban arra is lehetőség nyílna, hogy hiába történt a kihágás külföldön, az az ország szedhesse be érte a bírságot, amelyikben az elkövető él, amennyiben a büntetés összege 70 eurónál magasabb. Ehhez az eszközhöz akkor nyúlnak majd, ha minden jogi eszköz bevetését követően sem tudta elérni a büntetés befizetését az az ország, ahol az eset megtörtént.

Az autósoknak kevesebb lesz az esélye arra, hogy megússzanak egy bírságot
Az autósoknak kevesebb lesz az esélye arra, hogy megússzanak egy bírságotakiwi / Getty Images Hungary

Várhatóan a következő ügyeket kezelik majd határokon átnyúló rendszerben:

  • gyorshajtás
  • ittas vezetés
  • piros lámpánál való megállás elmulasztása
  • veszélyes parkolás
  • veszélyes előzés
  • szalagkorlát átlépése
  • cserbenhagyás.

Az autósokat tájékoztatni is kell a bírságokról

A szabálysértés elkövetése után 11 hónapja van annak a tagállamnak, ahol a kihágás megtörtént, hogy elindítsa a folyamatot. Az értesítésben a szabálysértés időpontján és körülményein felül a fellebbezés módjának is szerepelnie kell.

Magánbehajtókat ugyanakkor nem alkalmazhatnak annak érdekében, hogy befizetésre bírják a vétkes autósokat.

Az Európai Parlament már elfogadta a terveket, most a Tanács elé kerülnek. Ha ott is pozitív lesz a fogadtatásuk, létre kell majd hozni egy olyan információs online felületet, amely mindenkit tájékoztat a szabályokról, a fellebbezési lehetőségekről, illetve tartalmazza az alkalmazott közlekedési bírságok mértékét is. A tagállamok számára előny, hogy nem kell majd keresztet vetniük a külföldiek szabálysértései alapján kirótt büntetések közel felére, és valószínű az is, hogy a közlekedés biztonságosabbá válik az európai utakon, ha az autósok tudják, sokkal kisebb az esélye megúszni egy csekket, mint korábban.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek