A felhőknek köszönhetően menekült meg ez a város az atomtámadástól

atom bomba támadás
Olvasási idő kb. 4 perc

Hirosima és Nagaszaki mellett egy másik japán városra is atombombát dobott volna le az Egyesült Államok a második világháborúban. A támadás azonban meghiúsult, miután Kokura felett túl felhős volt az ég, a város így megmenekült.

A Mariana-szigetcsoport több mint 15 nagyobb és sok-sok kisebb szigetből áll; a Csendes-óceán Japánhoz közeli kis szigetvilága viszonylag ismeretlen, alig 150 ezren lakják. 1945-ben azonban az egyik nagyhatalom fontos szerepet szánt ennek a területnek, ennek egyik szigetéről, Tinianról indult ugyanis támadásra a harmadik atomtöltettel az amerikai légierő egyik bombázója, a Bockstar. 

1945. augusztus 9-én, helyi idő szerint hajnal 3 óra 49 perckor egy B-29 típusú bombázó szállt fel Tinian szigetéről. A bombázó egy közelgő atomtámadás reményében indult a Japán szigetek felé, egy 21 kilotonnás atombombával. A szállítmánya nagyobb volt, mint amivel három nappal korábban Hirosimát bombázták. 

Hirosima nem úszta meg az atomtámadást, pedig egy másik várost bombáztak volna helyette
Hirosima nem úszta meg az atomtámadást, pedig egy másik várost bombáztak volna helyetteBettmann / Getty Images Hungary

Ez lett volna a harmadik atomtámadás

A második világháború utolsó napjaiban két ízben is atomtámadást hajtottak végre Japán ellen az amerikaiak. 1945. augusztus 6-án, illetve 9-én két városra is atombombát dobtak. 

A város utcáin sokáig jól láthatóak voltak a szörnyű bizonyítékok. A két japán város, Hirosima és Nagaszaki járdáin és épületein emberek és tárgyak, többek között kerékpárok fekete árnyékát találták meg a felrobbantott atombombák nyomán. A támadás következményei, a brutális sérülések ma már közismert tényként rejtőznek gondolataink közé rejtve, talán csak akkor kerülnek előtérbe, ha a napjaink háborúi nyomán ismét egy-egy atomtámadás fenyegető árnyéka felsejlik bennünk.

Azt azonban már jóval kevesebben tudják, hogy nem csak két atombombával készültek leigázni a tengelyhatalmak legkeletibb tagországát, egy harmadik bombát is dobtak volna a szigetcsoport egy másik pontjára, Kokura városára. 

A Bockstar személyzete világos utasítást kapott az atombombával kapcsolatban
A Bockstar személyzete világos utasítást kapott az atombombával kapcsolatbanWikimedia Commons

A Kjúsu szigeten fekvő Kokura a második világháború idején katonai támaszpont volt, az acélipar egyik központja mindemellett jelentős kereskedelmi forgalmat bonyolított. Nem véletlen tehát, hogy éppen ez volt a kiszemelt célpont. Ráadásul rögtön az első: már a Fat Mant is ide akarták ledobni, azonban aznap felhő fedte a várost. Ekkor menekült meg először.

Véletlenek sorozata miatt hiúsult meg

Az atombombát szállító gép felszállása majdnem meghiúsult, ugyanis a fedélzeti mérnök tájékoztatta a kapitányt, Sweeney őrnagyot, hogy a gép egyik tartalék üzemanyagtartálya elromlott. A parancsnok azonban úgy vélte: túl sok időt venne igénybe a javítás, ha pedig másik géppel mennének, akkor a már élesített bombát át kellene helyezni egy másik gépbe, ez pedig szintén több óra késlekedéssel járt volna, tehát nem szakította meg a küldetést.

A hirosimai bombát ledobó Enola Gay ezen a hajnalon a felderítéssel volt megbízva, jelentette is, hogy Kokura felett tiszta az ég, így a támadás elindult. 

Az Enola Gay végezte a felderítést
Az Enola Gay végezte a felderítéstMpi / Getty Images Hungary

Kétszer is megúszta Kokura lakossága az atombombát

A japánok a legszerencsésebb városként emlegetik Kokurát, ehhez valószínűleg az is hozzájárul, hogy a második támadási kísérlet is meghiúsult ellene. A Bockstart kísérő Big Stinck nevű repülőgép ugyanis tovább késleltette a bomba kieresztését, amikor elvétette a találkozási pontjukat. Mire Kokura fölé értek, már ismét felhők, illetve egy korábbi, a szomszédos Jahata elleni bombázás során keletkezett füst és por is felkavarta a levegőt.

A japánok sejthették, hogy mi vár a városra, így az acélkohók is hatalmas mennyiségű füstöt eregettek a levegőbe. 

A bombázó legénysége pedig határozott utasítást kapott, csak akkor indíthatták volna útnak a bombát, ha szabad szemmel jól látható a város. Egy órán át köröztek felette, azonban a levegő nem lett tisztább. Az egyre hevesebb légvédelmi sortűz, és a vészesen fogyó üzemanyag miatt végül lefújták az akciót. Kokura megmenekült – másodszor is. 

Ebben a cikkünkben egy olyan ember történetét ismerheted meg, aki kétszer is túlélte az atomtámadást

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek