Mindannyian jártunk már úgy, hogy el kellett mennünk mosdóba, de nem tettük meg. Lehet, hogy azért, mert éppen nagyon benne voltunk valamiben. Vagy nem volt rá lehetőségünk, mert nem volt a közelünkben illemhely. A vizelet visszatartása kellemetlen érzés, fájdalmas is lehet, sőt, az egészségünknek is árthat.
Egészségügyi problémát okozhat, ha nem megyünk időben mosdóba
Az orvosok szerint a visszatartott vizelés számos problémát okozhat, többféle következménye is van. Ezek közé tartozik a húgyhólyag izmainak gyengülése vagy dekondicionálódása, ami fokozott ürítési nehézséghez vagy akár túl gyakori vécézéshez vezet. A veséket a hólyaggal összekötő húgyvezetékek kitágulását is okozhatja, ami fájdalmas lehet.
Sőt, a húgyúti fertőzések kockázata is megnő, ha így teszünk. A fertőzésveszély a húgyhólyagban található baktériumokkal függhet össze. Bár régen sterilnek tartották a vizeletet, ma már tudják, hogy mikrobiom van benne. Ha több baktérium van magában a vizeletben, behatolhatnak a hólyag falába, ami húgyúti fertőzésekhez vezethet. A medence izmai is összehúzódhatnak, és görcsbe rándulhatnak, amely később medenceproblémákhoz vezethet.
Milyen gyakran kell a mosdóba menni?
Nem feltétlenül létezik szabály arra, hogy hányszor kell mosdóba menni. Mindenki más és más, így mindenkinek magának kell kitapasztalnia, hogy mennyi mosdóba járás a normális. A túl sok pisilés jelezhet előre betegségeket. A szakértők szerint akkor kell üríteni, amikor késztetést érzünk rá.
Így akkor kell orvoshoz menni, ha a megszokott ütemünkben változás történik. Ha túl gyakran vagy túl keveset kell mosdóba mennünk, illetve megváltozik a vizelet bármilyen mértékben, például színben vagy szagban.
Milyen az egészséges vizelet?
A vizelet víz, elektrolitok és salakanyagok keveréke, amit a vesék szűrnek ki a vérből. Ha egészséges és hidratált vagy, a vizeletednek valahol a színtelen, a világos szalma és a méz színe között kell lennie. Ha nem fogyasztasz elég folyadékot, a vizeleted koncentráltabbá válik, és sötétebb sárga vagy borostyánszínű lehet.
Az is teljesen normális, ha a színe egyik nap ilyen, a másik nap pedig egy kicsit más, csak maradjon a sárga egy bizonyos tartományán belül. Ha mégis komolyabban megváltozik a színe, az sem jelent feltétlenül problémát, bizonyos élelmiszerek, antibiotikumok, hashajtók és színezékek átmenetileg más színűvé változtathatják.
Ha nincs semmilyen színe, akkor valószínűleg túl sok vizet iszol. A szervezetednek vízre van szüksége ahhoz, hogy hidratált maradjon és megfelelően működjön, de túlzásba is lehet vinni. Ha túl sokat iszol, akkor a vizeleted elkezdhet úgy kinézni, mint a víz, ráadásul sokszor kell majd a mosdóba menned, miközben a tested azon dolgozik, hogy elvezesse a felesleges folyadékot. Egy alkalmi színtelen vizelet nem nagy baj. De ha ez folyamatosan előfordult, akkor lehet, hogy a szervezeted só- és elektrolitszintje lecsökkent. Ha viszont nem iszol sok vizet, és mégis színtelen a vizeleted, az súlyos problémát jelezhet, ilyen lehet a veseprobléma vagy a cukorbetegség. Ebben az esetben mindenképpen fordulj orvoshoz.
Érdemes figyelni a vizelet színét: komoly problémát is jelezhet
A sötétebb sárga árnyalat az enyhe kiszáradás jele. Lényegében a vizeleted koncentráltabb keverékké válik, mivel a szervezetedben a szükségesnél kevesebb folyadék van. Ez például nyáron a forróságban többször előfordulhat.
A sötétbarna színért az lehet a felelős, hogy epe kerül a vizeletedbe, ami a májbetegség jele. A rozsdás vagy barna színű vizelet a porfíriára, egy ritka, a bőrt és az idegrendszert érintő betegségre utalhat. Belső vérzés, erősebb testmozgás, gyógyszerek vagy étrendi sajátosságok is eredményezhetik ezt a színt. De lehet az oka dehidratáltság is. Ha a hidratálás nem oldja meg a tüneteket, fordulj orvoshoz.
A rózsaszínű vagy vöröses színű vizelet már nagyobb bajt jelenthet. Ilyenkor vér kerülhet a vizeletbe, jelezhet vesebetegséget, vese- vagy hólyagrákot, vesekövet, húgyúti fertőzést, prosztataproblémákat, ólom- vagy higanymérgezést. Túlzásba vitt sporttevékenység miatt és a menstruáció alatt is kerülhet vér a vizeletbe.
A narancssárga vizelet máj- vagy epeproblémára utalhat, de az is lehet, hogy "csak" nem iszol elég vizet. Ha bizonyos gyógyszereket vagy vitaminokat szedsz, az is narancssárgára színezheti a vizeletedet. Ezek mellett még kék vagy zöld színűvé, valamint zavarossá is válhat a vizelet, előbbinél étrendi és gyógyszerszedési okok is állhatnak a háttérben, de mindkét esetben felmerülhet komoly betegség is.
A vesekő egyre több embert érint Magyarországon, van azonban egy ital, amely segíthet a kialakulásának megelőzésében. Az alábbi cikkünkből megtudhatod, melyik ez.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés