A vitamin, amit mindenki szed, nem véd a megfázás ellen: így hat valójában

GettyImages-1363800511

A C-vitamin és a megfázás viszonya már régóta foglalkoztatja a kutatókat, az eredmények azonban elég vegyes képet mutatnak.

Az elmélettel, miszerint egy nagy adag C-vitamin megvédhet minket a megfázástól, az 1970-es években Linus Pauling, a Nobel-díjas német származású amerikai kémikus állt elő, ám felvétését azóta sem sikerült hitelt érdemlően bizonyítani. Lássuk, hogy az elmúlt évtizedek kutatásaiból milyen tanulságokat lehet levonni.

Miért van szükségünk C-vitaminra?

Az aszkorbinsav, vagyis a C-vitamin fontos szerepet tölt be szervezetünkben, és elengedhetetlen többek között a szövetképződéshez is. „C-vitamin szükséges a bőr kollagéntermeléséhez” – mutatott rá dr. Ioannis Liakas, a Vie Aesthetics orvosi igazgatója. Az emlősöknél a kollagén a legnagyobb mennyiségben előforduló fehérje, amely ellenállóvá, ugyanakkor rugalmassá teszi a bőrt és testünk különböző szöveteit.

Általánosságban elmondható, hogy a C-vitamin hiánya legyengítheti az immunrendszert, és megnövelheti a fertőzések kockázatát.

Az aszkorbinsav emellett elősegíti a hormontermelést, az energia-anyagcserét, a szabad gyökök semlegesítését, valamint a vas felszívódását az emésztőrendszerben.

A kutatások nem támasztják alá, hogy a C-vitamin segíthet a megfázás elkerülésében
A kutatások nem támasztják alá, hogy a C-vitamin segíthet a megfázás elkerülésébenOlha-Tsiplyar / Getty Images Hungary

Milyen hatása lehet a megfázásra?

Azt illetően, hogy a C-vitaminnak valóban szerepe lehet-e a megfázás megelőzésében, az eddigi vizsgálatok nem szolgáltak meggyőző eredménnyel. Egy, a Frontiers in Immunology című folyóiratban publikált tudományos áttekintés szerint jelenleg nincsenek olyan klinikai ajánlások, amelyek nagy dózisú C-vitamin-kiegészítők használatát javasolnák a légúti megbetegedések kockázatának csökkentésére.

Bizonyos emberek (például a sportolók vagy a katonák), a hiányállapotban szenvedők, illetve a súlyos fertőzések rizikócsoportjába (idesorolhatók az elhízottak, a cukorbetegek és az idősek) tartozók számára mégis igen hasznos lehet sok C-vitamint szedni. Hogy miért, arra visszatérünk később.

„Fertőzés esetén előnyös lehet a megfelelő mennyiségű aszkorbinsav” – mondja dr. Liakas. „Ez azonban nem jelenti azt, hogy a C-vitamin hatékony védelmet nyújtana a téli hónapokban a megfázás ellen. Csak annyi biztos, hogy hiánya megnehezítheti szervezetünk számára a fertőzések elleni küzdelmet.”

Az elégtelen C-vitamin-bevitel megnövelheti egyes betegségek kockázatát.

Milyen haszna lehet még a C-vitamin szedésének?

A Nutrients folyóirat közlése alapján a C-vitamin kulcsszerepet tölt be hámrétegünk épségének megőrzésében, amelynek az a feladata, hogy megakadályozza a külső szennyeződések bejutását a szervezetbe.

A C-vitamin ráadásul bőrünk szerkezetét erősítve, illetve a szabad gyökök „megkötő” képességét növelve segíthet megvédeni minket a kórokozóktól, továbbá támogatja immunrendszerünk azon képességét, hogy még időben felismerje és elpusztítsa a betegségeket okozó mikrobákat.

A C-vitamin tehát védelmet nyújthat az enyhébb légúti fertőzésekkel szemben.

Bár a Cochrane szisztematikus áttekintése sem talált arra vonatkozó bizonyítékot, hogy a C-vitamin-bevitel csökkentené a megfázás előfordulásának gyakoriságát a lakosság körében, annyi legalább kiderült, hogy hasznos lehet intenzív fizikai megterhelés esetén is. Az ugyanis növeli az oxidatív stresszt, és ezáltal a fertőzéseknek való kitettséget.

A citrusfélék köztudottan sok C-vitamint tartalmaznak
A citrusfélék köztudottan sok C-vitamint tartalmaznakOlha-Tsiplyar / Getty Images Hungary

Segíthet a tünetek enyhítésében is?

A Nutrients folyóirat szerint a C-vitamin fokozza a B- és T-limfocita nevű fehérjék termelődését. Az előbbiek antitesteket hoznak létre, amelyek a baktériumokhoz és vírusokhoz kötődve lehetővé teszik, hogy immunrendszerünk idegen testként azonosíthassa őket, az utóbbiak feladata pedig a betolakodók elpusztítása. A C-vitamin így közreműködhet a megfázás időtartamának csökkentésében és a tünetek gyors enyhítésében.

Egy metaanalízis, amely a Biomed Research International című folyóiratban jelent meg, megerősítette, hogy a C-vitamin valóban lerövidítheti a megfázás lefolyását. Erre jutott egy másik metaanalízis is, amely szerint a megfázás kezdeti időszakában szedett extra dózis felgyorsíthatja a gyógyulást, valamint enyhítheti az olyan tüneteket, mint a mellkasi fájdalom, a láz vagy a hidegrázás.

Mennyi C-vitamint érdemes szedni?

A C-vitamin ajánlott napi bevitele értéke (RDA) a nőknél napi 75 mg, míg a férfiaknak napi 90 mg, ám a tényleges szükségletet több tényező, köztük az életkor is befolyásolhatja. A terhes nőknek például már napi 80–120 mg C-vitamint kell bevinniük, miközben a dohányzók napi 35 mg többletmennyiséget igényelnek.

A C-vitamin vízben oldódik, ami azt jelenti, hogy a szervezet nem raktározza el, hanem a vizelettel együtt kiválasztja, ezért folyamatosan kell pótolni.

Tudni érdemes azt is, hogy az igazán nagy dózisú C-vitamin-bevitel (bár vannak, akik éppen erre esküsznek a betegségek ellen) egyeseknél nem kívánt mellékhatásokat okozhat. Ezért is jobb, ha bevitelét természetes forrásokból fedezed. Így nem fogod tudni egykönnyen túladagolni, és hasznosulását is elősegítheted. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek