A városi életmód növelheti ennek az autoimmun betegségnek a kialakulását

autoimmun-betegseg-eletmod (3)
Olvasási idő kb. 5 perc

A nyüzsgő, szennyezett városban élők jobban ki vannak téve egy autoimmun betegségnek, a lupusznak, amely kiváltó okát már régóta próbálják megfejteni a tudósok.

Kínai kutatók úgy vélik, hogy a légszennyezésnek való hosszú távú kitettség növelheti a lupusz kialakulásának kockázatát, amely betegség egyébként több ismert embert is érint, köztük Selena Gomezt, Lady Gagát és Nick Cannont. 

A városi életmód szerepet játszhat a betegségben

Az új tanulmányban a kínai kutatók 460 ezer beteget követtek nyomon, akik közül 12 év alatt 399 embernél diagnosztizáltak lupuszt. Az otthonuk közelében hat szennyező anyag átlagos szintjét is felmérték: ezek közé tartozott a PM2,5 (ami a 2,5 mikrométernél kisebb átmérőjű részecskéket jelenti), a nitrogén-dioxid (NO2), a nitrogén-oxid (NOx) és a kén-dioxid (SO2). Mind a négyet összefüggésbe hozták már a szívbetegségekkel és a demenciával. 

A városi életmód okozhatja ezt az autoimmun betegséget
A városi életmód okozhatja ezt az autoimmun betegségetbymuratdeniz / Getty Images Hungary

Ezek a részecskék, amelyeket többek között az autók kipufogógázai, a tisztítószerek és a fatüzelésű kályhák bocsátanak ki, olyan kicsik lehetnek, hogy mélyen a tüdőbe és a véráramba jutnak. A kutatók szerint a legmagasabb NO2-szintnek kitett személyeknél 1000-ből egy volt a lupus kockázata, míg a legalacsonyabb NO2-szintnek kitetteknél csak 0,075 az 1000-ből.

Ez a tendencia mindhárom másik részecske esetében is megmutatkozott.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) már régóta követeli az országoktól, hogy tegyenek szigorúbb lépéseket a környezetszennyezés elleni küzdelemben, amely a becslések szerint évente 7 millió ember halálát okozza világszerte.

Javítani kell a levegőminőségen

A kutatók szerint a megállapítások a levegőminőségre vonatkozó szigorúbb előírások kidolgozásához nyújthatnak információt, hogy csökkentsék a káros szennyezőanyagoknak való kitettséget, ezáltal csökkentve a lupusz kockázatát. Azt azonban elismerték, hogy a vizsgálatnak „bizonyos korlátai” voltak, többek között az, hogy

a résztvevők önként jelentkeztek, amely akár azt is jelentheti, hogy a résztvevők egészségesebbek vagy egészségtudatosabbak voltak.

Egyéb okok a lupusz mögött

Egy másik kutatás során amerikai tudósok felfedeztek egy molekuláris hibát, amelyről úgy vélik, hogy kiválthatja a lupuszt. A betegek vérében lévő molekulák e változásai azt jelentik, hogy a sejtek szennyező anyagokra és baktériumokra adott válaszát szabályozó arilhidrogén-receptor (AHR) nem aktiválódik megfelelően.

A tanulmány szerzője elmondta:

Azonosítottunk egy alapvető egyensúlyhiányt a lupuszos betegek immunválaszaiban, és olyan specifikus mediátorokat határoztunk meg, amelyek korrigálhatják ezt az egyensúlyhiányt, hogy tompítsák a kóros autoimmun választ.

Gyógyíthatatlan betegség

A lupusz nem gyógyítható, a kezelés inkább a tünetek kezelését szolgálja. Az enyhétől kezdve, amikor a betegség bőr- vagy ízületi problémákat okoz, egészen a súlyosig terjedhet, amely életveszélyes lehet a szervekre nézve. A fellángolásokat, vagyis azokat az időszakokat, amikor a tünetek súlyosbodnak, a tudósok még mindig próbálják megérteni. Még nem világos ugyanis, hogy mi váltja ki ezeket, és mi okozza a lecsengésüket.

Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy egyes betegek egyáltalán nem tapasztalnak fellángolásokat.

A lupusz fellángolásokat okozhat
A lupusz fellángolásokat okozhatdragana991 / Getty Images Hungary

Ezek a lupusz tünetei

A betegség által okozott gyulladás számos különböző testrészt érinthet – beleértve az ízületeket, a bőrt, a veséket, a vérsejteket, az agyat, a szívet és a tüdőt. Nehéz diagnosztizálni, mert jelei és tünetei gyakran más betegségek tüneteit utánozzák.

A legjellegzetesebb jele a mindkét arcon szétterülő pillangószárnyakra emlékeztető kiütés az arcon, amely nem jelenik meg minden betegen.

Nincs két egyforma lupuszos eset. A tünetek jelentkezhetnek hirtelen vagy lassan, lehetnek enyhék vagy súlyosak, átmenetiek vagy tartósak. A legtöbb lupuszos embernél a betegség enyhe lefolyású, amelyet epizódok, a már említett úgynevezett fellángolások jellemeznek, ilyenkor a tünetek rosszabbodnak, majd javulnak, vagy akár teljesen is megszűnhetnek egy időre.

A leggyakoribb jelek és tünetek a következők:

  • fáradtság,
  • láz,
  • ízületi fájdalom, merevség és duzzanat,
  • pillangó alakú kiütés az arcon, amely az arcot és az orrnyerget borítja, vagy kiütések máshol a testen,
  • napozás hatására megjelenő vagy súlyosbodó bőrelváltozások,
  • hideg hatására vagy stresszes időszakokban fehérré vagy kékké váló ujjak és lábujjak,
  • légszomj,
  • mellkasi fájdalom,
  • száraz szemek,
  • fejfájás, zavartság és memóriavesztés.

A rémálmokat is kapcsolatba hozták a lupusszal – ebben a cikkünkben arról írtunk, hogy hogyan jelezhetik előre a betegség kezdetét. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek