A menopauzáról annyit hallunk, hogy ma már szinte mindenkinek van némi ismerete arról, hogy az életkor előrehaladtával bekövetkező hormonváltozás milyen tüneteket idéz elő a nőknél. A klimaxos hölgyekről sok (többségében bántó) vicc is született, miközben a változókorral szembenéző férfiakra kevés figyelem irányul. Pedig ők sem ússzák meg az andropauzát, ami a köznyelvben férfiklimaxként vált ismertté, és hasonlóan komoly testi-lelki változásokkal jár, lefolyása azonban sokkal lassabb.
Nem kerülhető el a változókor, minden férfinél megjelennek a tünetei
Míg a női változókorral régóta foglalkoznak az orvosok, az endokrinológia csak néhány évtizede kezdte el a férfiak hormonváltozásait komolyabban vizsgálni. Ma már viszont széles körű ismeretekkel rendelkezünk az andropauzáról, ami alatt az életkor előrehaladtával bekövetkező tesztoszteronszint-csökkenést értjük. Az andropauza tehát nem elkerülhető, minden férfit érint, és
a tesztoszteronszint fokozatos csökkenése nem betegség, hanem a természetes öregedési folyamat része.
Ennek ellenére sok férfi nem akarja tudomásul venni a tényt, és kifejezetten kellemetlenül érinti őket, hogy az életkor előrehaladtával kevesebb „férfihormon” termelődik a szervezetükben. Az andropauza testileg és lelkileg is megviselheti a férfiakat, de ezekről jellemzően nagyon ritkán beszélnek, ráadásul olyan tünetek, mint a csökkenő minőségű erekció, szégyenérzetet és szorongást válthatnak ki.
A tesztoszteronszint csökkenésének legjellemzőbb tünete a csökkent szexuális vágy, az erekciós zavar, de felléphetnek ejakulációs problémák, valamint csökkenhet az orgazmus intenzitása is. A hormonváltozások és a szexuális problémák következtében gyakran lépnek fel hangulatingadozások, növekszik a stressz, a szorongás, és nem ritka a depresszió megjelenése sem.
Az American College of Physicians szerint a férfiak tesztoszteronszintje a harmincas éveik közepén kezd csökkenni, és ezután is átlagosan évi 1,6%-kal csökken. Egy átlagos férfi 75 éves korára a 25 éves korában meglévő tesztoszteronszintjének körülbelül 30%-át elveszíti. Az andropauza bár elhúzódó folyamat, és egyénenként eltérő a megjelenése, a tünetek leginkább az ötvenes korosztálynál válnak észrevehetővé.
A változókor tüneteit felerősítheti az életmód
Az andropauza ráadásul nemcsak a szexuális életre van hatással, hanem egyéb tünetekkel is jár, ilyen a koncentrációs képesség csökkenése, fáradékonyság, alvászavarok megjelenése, kevesebb erő, csökkenő munka- és sportteljesítmény. Megjelenhetnek még hőhullámok, vizeletürítési problémák, és a férfiklimax a csontok egészségére is hatással van, így kockázatot jelenthet a csontritkulásra és a csonttörésekre.
Az egészségtelen életmód ráadásul felerősíti a tüneteket: a rossz táplálkozási szokások, a testmozgás hiánya, a túl sok alkohol és a dohányzás is fokozza a férfiklimax velejáróit.
Egy amerikai kutatás kimutatta, hogy a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedőknél, a szív- és érrendszeri betegségekkel, valamint egyes veseproblémákkal küzdőknél általában alacsonyabb a tesztoszteronszint. „Megfigyelési vizsgálatok kimutatták, hogy a szokatlanul alacsony tesztoszteronszinttel rendelkező férfiaknál nagyobb a szív- és érrendszeri betegségek kockázata, de ez nem egyenlő az ok-okozati összefüggés kimutatásával” – nyilatkozta Dr. Robert H. Eckel endokrinológus professzor.
A férfiak változókorának kellemetlen tünetei csökkenthetőek
Az andropauzával jellemzően akkor érdemes szakorvoshoz fordulni, ha az izomvesztés, az erőtlenség, a túlzott fáradékonyság vagy egyéb
tünetek gátolják a munkavégzést, és komoly kihívást jelentenek a mindennapi életben. Sok férfi kér tesztoszteronterápiát a libidóproblémái miatt, ami szerény javulást biztosíthat.
„Egy 75 éves férfiból nem lesz újra 25 éves, de a tesztoszteronterápia némileg javíthat a helyzeten” – mondja az endokrinológus. Ám a terápiának egyénre szabottan, a lehetséges kockázatok és előnyök kifejezett megbeszélése után kell történnie, miután a terápiának komoly egészségügyi kockázatai is vannak.
Ma már rengetegféle étrend-kiegészítő beszerezhető, amelyek a tesztoszteronszint fenntartását és javítását ígérik, a vény nélkül kapható termékekkel azonban legyünk körültekintőek. Egyrészt vannak köztük teljesen hatástalanok, másrészt néhány hormonpótló fogyasztása hosszú távon komoly mellékhatásokat okozhat, valamint a szívinfarktus, a stroke és a prosztatarák kialakulásának kockázatát is növelhetik. A gyógyszeres kezelés beállítása ezért mindenképpen szakorvosi konzultációt kíván.
A tesztoszteronszint csökkenését lassítani és a kellemetlen tüneteket enyhíteni leginkább életmódbeli változtatásokkal lehet: megfelelő minőségű és mennyiségű alvás, a rendszeres testmozgás, a hasi zsír csökkentése és az egészséges táplálkozás elengedhetetlen. Jó, ha gondoskodunk a vitaminpótlásról: C-, E- D- és B6-vitaminok, valamint cink és magnézium szedése javasolt. Libidóproblémákra segítséget nyújthat az L-arginin, ami mindemellett a szívet is védi, és javítja az izomerőt.
A menstruációs ciklust megelőző PMS-re hasonlító tüneteket produkálnak a férfiak is, bár egy nagyon fontos különbség is megfigyelhető, amiről ebben a cikkünkben olvashatsz.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés