6 ülő tevékenység, ami kifejezetten jó a demencia elleni küzdelemben

demencia-mobil (2)
Olvasási idő kb. 5 perc

Gyakran hallani, hogy az ülés nem tesz jót az egészségnek, növeli a korai halálozás esélyét, azonban egy új kutatás most arra jutott, hogy ebben a helyzetben bizonyos tevékenységek segíthetnek a demencia ellen.

Közismert tény, hogy akik túl sok időt töltenek ülve, azoknál megnövekedhet számos betegség kockázata – a cukorbetegségtől kezdve a demenciáig. Azonban a tudósok felfedezték, hogy az agy korhoz köthető hanyatlásának megakadályozásában bizonyos ülő tevékenységek jótékony hatásúak lehetnek.

Ülő tevékenységek és demencia kapcsolata

A Dél-Ausztráliai Egyetem kutatói arra a következtetésre jutottak, hogy némelyik ülő tevékenységnek több pozitív hatása van az agyra, mint negatív. Ilyenek azok, amelyek mentálisan vagy társadalmilag serkentőek – például olvasás, zenehallgatás, imádkozás, kézművesség, játék valamilyen hangszeren vagy beszélgetés másokkal. Ezek a viselkedések javítják a memóriát és a gondolkodási képességeket, ami segít a későbbi életkorban kialakuló demencia kialakulása ellen.

Olyan ülő tevékenységek, mint az olvasás, segíthetnek a demencia kialakulása ellen
Olyan ülő tevékenységek, mint az olvasás, segíthetnek a demencia kialakulása ellenMorsa Images / Getty Images Hungary

Azonban az agy számára rossz üléssel kapcsolatos elfoglaltságokat is találtak, mint a televíziónézés és a videójátékozás. Számos kutatás arra jutott, hogy a hosszan tartó tévézés az agy szürkeállományának csökkenésével hozható összefüggésbe – ami elengedhetetlen a gondolkodáshoz, érveléshez, döntéshozatalhoz és számos más fontos kognitív funkcióhoz. A képalkotó vizsgálatok azt mutatják, hogy minél kevesebb szürkeállomány található egy ember agyában, annál gyengébbek a kognitív képességei. Ennek oka lehet az, hogy a stimuláció hiánya miatt az agysejtek közötti kapcsolatok elsorvadnak.

A társadalmi érintkezés segíthet

Az új tanulmányban 397, 60 év feletti személy 24 órás tevékenységmintázatát figyelték meg. Ezután a résztvevők kognitív képességeit tesztelték két írásos vizsgálattal, amelyeket a szakértők használnak a demencia vagy az agyi hanyatlás jeleinek felismerésére. Arról számoltak be, hogy azok, akik több időt töltöttek „mentálisan serkentő” cselekedettekkel, sokkal jobban teljesítettek a kognitív teszteken.

Az olyan ülő tevékenységek, amelyek mentális stimulációt vagy társas érintkezést biztosítanak – például az olvasás vagy a beszélgetés a barátokkal –, jótékony hatással vannak a kognitív funkciókra, míg mások, például a televíziónézés vagy a videójátékok, negatívan hatnak; tehát a tevékenység típusa kulcsfontosságú. A szakértők szerint már ötperces változtatás – például sorozatmaraton közben egy kis olvasás – is csodákra lehet képes.

Miért rossz a játék és a tévénézés az agy egészségére?

A passzív ülő tevékenységek, mint például a tévénézés és a túlzott videójáték, kedvezőtlen kognitív következményekkel járhatnak, mert ezek a tevékenységek nem jelentenek kihívást az elmének, illetve korlátozhatják a társas interakciókat, negatívan befolyásolhatják az alvást, és fizikai inaktivitáshoz vezethetnek. Az erőszakos, addiktív vagy túlságosan stimuláló játékok kifejezetten negatív hatást érhetnek el.

A videójáték növelheti a demencia esélyét
A videójáték növelheti a demencia esélyétWestend61 / Getty Images Hungary

Azért vannak kivételek, egyes videójátékok bizonyítottan javítják az agy egészségét. Az olyan játékok, amelyek kritikus gondolkodást, problémamegoldást és kreativitást ösztönöznek, mint például a sakk, jótékony hatással lehetnek az agy egészségére, de fontos figyelemmel kísérni a játékidőt, és biztosítani, hogy csak kis részét tegye ki a heti tevékenységeknek.

A dokumentumfilmek vagy az oktatási műsorok valószínűleg kevesebb kárt okoznak az elmének, mint a valóságshow-k. Utóbbiak túlzott fogyasztáshoz vezethetnek, és kevés intellektuális stimulációt nyújtanak.

Szakértők szerint az egyensúly a kulcsszó ezekben a tevékenységekben, a játék- és televíziózási szokások, valamint más tevékenységek, például a testmozgás, a napi 7-8 óra alvás, az önkéntesség és a társas kapcsolatok ápolása között. 

A szakértők meglepő tünetét vették észre a demenciának, amellyel zuhanyzás közben szembesülhetsz – olvasd el a részleteket az alábbi cikkünkből.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek