Hosszú évek óta halljuk, hogy fenntarthatóság miatt, a környezet védelmének érdekében, ha van rá lehetőség, ne vegyünk új ruhákat, hanem használtakat vásároljunk. Egyfelől azért, mert a textilgyártás során sok vizet, valamint földet használnak fel a gyapot és más rostok termesztésére. Egyetlen pamutpólóhoz becslések szerint 2700 liter vízre van szükség, amely egy személy 2,5 évnyi ivóvíz mennyisége.
Ezenkívül szennyezi a vizeket, egyetlen mosásnyi poliészter ruha 700 ezer mikroműanyag szálat juttathat a természetbe, amely bekerülhet az élelmiszerekbe. Az Európai Unióban (EU) 2020-ban történt textilvásárlások személyenként körülbelül 270 kg széndioxid-kibocsátást eredményeztek. A kidobott ruháknak pedig csupán egy százalékát hasznosítják újra, és készítenek belőle ismét ruhát.
A használt ruha beteggé tehet
Bár a használt ruha vásárlásának rengeteg előnye van a környezetre nézve, arról általában nem igazán esik szó, hogy milyen hátrányai lehetnek, mire kell figyelni, mielőtt felvennénk ezeket. De mégis mi lehet ezekkel a probléma?
Szakértők figyelmeztetnek, hogy alaposan fertőtlenítenünk kell a használt ruhákat, mielőtt viselnénk magunkar öltenénk, mivel ezek a régi darabok fertőző betegségeket hordozhatnak. Mindannyiunk bőrét baktériumok, gombák és vírusok borítják, amelyek együttesen alkotják a bőr mikrobiomját. Amikor ruhát viselünk, ezek a mikrobák is érintkezésbe kerülnek az anyaggal. Ezek közé tartozik például a Staphylococcus (egy baktérium, amely staphylococcus-fertőzéseket okoz), a Streptococcus (amely felelős a strep A-fertőzésekért), továbbá olyan gombák, mint a Candida (az élesztőgombák egy típusa, amely hüvelygombát okoz), valamint olyan vírusok, mint a humán papillomavírus (HPV, amely HPV-fertőzéseket okoz). Az emberek bőrének mikrobiomja különböző, így ami számunkra ártalmatlan, az másoknál nagyobb betegséget okozhat.
Így adhat át betegséget a használt ruha
A ruházat számos betegséget okozó kórokozó hordozója. Ez azt jelenti, hogy az eredeti ruhatulajdonos bőréről származó baktériumok továbbra is megtalálhatók a használt ruhákon, ha az árucikkeket nem tisztították meg az eladás előtt.
Egy használt ruhákkal kapcsolatos felmérés során számos mintában kimutatták a bőr- és vérfertőzést is okozó szénabacilus és a Staphylococcus aureus jelenlétét, illetve bőrfertőzést – bőrgyulladás és rüh – okozó élősködőket is találtak. A bőr mikrobái az izzadságban lévő aminosavakon, valamint a szőrtüszőkből felszabaduló faggyún és a bőrsejtek fehérjéin élnek, amelyek viselésükkor a ruhákba rakódnak le.
Kutatások azt is kimutatták, hogy számos kórokozó baktérium – mint például az E coli, a Staphylococcus aureus és a Streptococcus pyogenes – szobahőmérsékleten hónapokig is életben maradhat a ruhákon, sőt a pamut- vagy kevertszálas anyagokon lévő baktériumok akár 90 napig is. A poliészter szöveteken azonban már 200 napig éltek. A legtöbb baktériumfaj jobban túlélt a szövetekben, ha a levegő páratartalma magas volt.
Valószínűleg az immunhiányos emberek vannak kitéve a legnagyobb kockázatnak, ezért nekik különösen óvatosan kell használt ruhát venni. A legszennyezettebb területek általában azok a testrészek, amelyek nedvesek lesznek, például a hónalj, a lábfej és a nemi szervek környéke, mivel ezekben a zónákban található a legtöbb mikroba. Nem kérdés tehát, hogy az ezekkel érintkező szövetek is szennyezettebbek lesznek.
A használt ruhák mosásának fontosságát nem szabad alábecsülni. Egy tanulmány kimutatta, hogy a rühatkák által szennyezett használt ruhák mosása teljesen eltávolította a parazitákat.
Ráadásul nem tudhatjuk biztosan, hogy valaki kimosta-e a vásárolt darabokat, mielőtt eladta azokat, ezért a legjobb gyakorlat az, ha a használtakat – és az újonnan vásároltakat is – mindig kimossuk. A Leicesteri Egyetem klinikai mikrobiológiai vezető oktatója azt ajánlja, hogy
a használt ruhákat mosószerrel és körülbelül 60 Celsius-fokon mossuk ki.
A magas hőmérsékletű mosás sokkal hatékonyabban távolítja el a kórokozókat, mint a hideg víz. Azonban az olyan kényes anyagoknál, amelyek nem bírják a forró vizet, érdemes fertőtlenítő mosószeradalékot használni a baktériumok elpusztítására. Emellett a keresztszennyeződés elkerülése érdekében fontos, hogy ezeket a darabokat eleinte külön mossuk a többi ruhánktól.
A használt ruhákat ezenkívül érdemes kézmeleg (nem forrásban lévő) vízben, antibakteriális mosószerrel egy külön edényben áztatni két-három órán keresztül, majd egy szokásos gépi mosással is átmosni, hogy minden kórokozót eltávolítsunk. Ezenkívül egy forró szárítógép vagy egy gőzölős vasalás (szintén kb. 60 Celsius-fokon) segíthet megszabadulni az utolsó baktériumoktól is.
A fast fashionnel rengeteg probléma van, ha szeretnél róla többet tudni, olvasd el ezt a cikkünket.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés