A betöltetlen háziorvosi praxisok esetében ugyan kapnak ellátást a helyettesítő háziorvostól a betegek, azonban ez a páciensek vagy az orvos hosszabb utazását eredményezi, ami a betegellátástól veszi el az időt. Ez pedig az orvos eredeti praxisára is hatással van, hiszen kevesebb időt tud az eredeti körzetében rendeléssel tölteni. A GKI Gazdaságkutató Intézet elemezte a kialakult helyzetet.
„Az Országos Kórházi Főigazgatóság 2024. decemberi adatai szerint 839 tartósan (6 hónapnál hosszabb ideje) betöltetlen háziorvosi praxis volt Magyarországon összesen 568 településen. 2023 augusztusához viszonyítva a tartósan betöltetlen praxisok száma 180-nal, vagyis 27 százalékkal nőtt, ezzel együtt újabb 51 település maradt állandó háziorvos nélkül. Az összes háziorvosi praxis (6434) 13 százaléka áll tartósan betöltetlenül” – írja a GKI legutóbbi elemzése.
Nehézkes az orvosi ellátás
A legtöbb tartósan betöltetlen pozíció Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében (95) volt, amit Pest vármegye (67) és Jász-Nagykun-Szolnok vármegye (59) követett. A helyzet Budapesten sem kedvezőbb, itt összesen 80 betöltetlen pozíció van jelenleg, ebből 11-et a XIV. kerület, 9-et a XIX. kerület, valamint 8-at a XXI. kerület ad.
Csak 4 olyan fővárosi kerület van, ahol nincs tartósan betöltetlen praxis.
A betöltetlen pozíciók földrajzi elhelyezkedés szempontjából egybefüggő területen találhatók, Békés, Csongrád-Csanád és Jász-Nagykun-Szolnok vármegyék kistelepülésein. De több megyeszékhelyen is súlyos a helyzet. Miskolcon 12, Pécsett 5, Győrben 6, Kecskeméten 5, Székesfehérváron 11, Tatabányán 11, Veszprémben 5, Szolnokon 4, Egerben 4, Salgótarjánban 9 háziorvosi praxisban nincs orvos.
Nem javul a helyzet
98 praxis ráadásul több mint 10 éve betöltetlen, míg az 5-10 éve betöltetlen pozíciók száma 155. Ezek alapján a betöltetlen pozíciók 30%-ában nem is várható, hogy a helyzet megváltozzon. A kormány az 5 évnél régebben betöltetlen praxist elvállaló orvosok számára 2017-től nettó 20 millió forintos támogatás biztosít, és részben adminisztratív eszközökkel is igyekszik a hiányt mérsékelni a kisebb praxisok összevonásával, az elmúlt 10 évben 6645-ről 6434-re csökkentették a körzetek számát.
A növekvő trend mind a felnőtt-, mind a gyermekorvosok esetén várhatóan folytatódni fog. Az orvostársadalom is öregszik, helyükre nem érkeznek fiatalok. Az egy háziorvosra jutó lakosok számának emelkedése
az öregedő társadalom miatt még nagyobb problémát jelent, mivel egyre több idős ember fogja igénybe venni az orvosi szolgáltatásokat.
A helyzet várhatóan kevésbé fog romlani a gyermekellátás területén, ugyanis a születések csökkenése valamelyest kompenzálni fogja a csökkenő gyermekorvosi létszámot.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés