Az arról folyó vita, hogy a férfiak vagy a nők bírják-e jobban a fájdalmat, talán örökre eldőlt: amerikai kutatók felfedezték, hogy a női hormonok olyan hatékony természetes fájdalomcsillapító folyamatokat indítanak be, amelyek felülmúlják a gyógyszeres kezelések erejét is. A Science folyóiratban megjelent tanulmány szerint az ösztrogén és a progeszteron aktiválja a szervezet egyik immunsejtjét, a T-regulátorokat, amelyek egy saját, enkephalin nevűopioidot kezdenek termelni.
Az erősebbik nem?
A San Franciscó-i Kaliforniai Egyetem kutatói azt is megfigyelték, hogy ezek a sejtek a gerincvelőt körülvevő agyhártyában koncentrálódnak, és kulcsszerepet játszanak abban, hogy a fájdalomingerek ne jussanak el az agyig. Amikor ezek a sejtek hiányoztak, a nőstény egerek sokkal érzékenyebbek lettek a fájdalomra – a hímek viszont nem. Ez is alátámasztja, hogy a női szervezet kifejezetten erre az „öngyógyító” rendszerre támaszkodik a fájdalmak feldolgozása során.

A kutatás nemcsak a nemek közti különbségeket segít jobban megérteni, hanem új utakat nyithat meg a krónikus fájdalmak – például az ízületi gyulladás vagy a daganatos betegségek – kezelésében is. A kutatók már dolgoznak azon, hogyan lehetne mesterségesen is hormontermelésre bírni ezeket az immunsejteket – akár férfiaknál is.
A felfedezés különösen fontos lehet a menopauza után élő nők számára, akiknél a hormontermelés visszaesése miatt gyakran fokozódik a fájdalomérzet. A kutatás tehát nemcsak tudományos áttörés, hanem reményt is jelenthet sok millió krónikus fájdalommal élő ember számára.
Ha kíváncsi vagy rá, hogyan teheted tönkre a hormonháztartásodat egyszerű diétákkal, figyelmedbe ajánljuk ezt a videónkat is!
Az extrém diéták veszélyei súlyosabbak, mint a kilók, amelyeket le szeretnénk dobni magunkról.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés