Egyre több a kártevő rovar, ami miatt a gazdáknak be kell vetnie a halálosan mérgező növényvédő szereket – írja az Index. A denevérek sokat tudnának segíteni a problémán, de az egyedszámuk tragikusan csökkent. Észak-Amerikában már kimutatták, hogy ez milyen súlyos következményekkel jár.
Ha kevés a denevér, mérgező szerrel kezelik a növényeket
Tömegesen pusztultak a denevérek New England-szerte 2006-ban. Rejtélyes és gyógyíthatatlan gombás betegséggel fertőződtek meg, a fehérorr-szindrómával. A csökkenésük pedig úgy tűnik, hogy az emberek betegségeire is hatással van.
Hét év alatt a fehérorr-szindróma több mint 5 millió észak-amerikai denevér halálához vezetett. Egész kolóniák tűntek el, ennek következtében pedig megugrott a kártevő rovarok száma, ami komoly mezőgazdasági következménnyel járt. A gazdálkodók kénytelenek voltak körülbelül 31 százalékkal több peszticidet permetezni a növényekre a rovarok ellen. Azonban kiderült, hogy ezek a rovarölő szerek különösen veszélyesek a magzatokra és a csecsemőkre.
Ezek a szerek elsősorban a növényeket, terményeket pusztító rovarok irtásával növelik a terméshozamot, de az állatoknak és az embereknek egészségügyi problémákat okoznak.
A Kaliforniai Egyetem kutatása arra jutott, hogy a megugró csecsemőhalálozás összefüggésbe hozható ezekkel a szerekkel, így végső soron a denevérek kihalásával.
Az eredmények miatt egyre többen figyelmeztetnek a denevérek védelmére. A populácói helyreállítása érdekében egy denevérvédő szervezet lámpákat állított fel az állatok telelőhelyeinek közelébe, hogy több rovart vonzzanak oda, így könnyebb legyen számukra a táplálkozás. Azonban a fehérorr-szindrómát okozó gomba továbbra is terjed az Egyesült Államok nyugati részén.
Európában is egyre több növényvédőt használnak
Itthon is gyakran felmerülő téma a növényvédő szerek ártalmassága, a Pesticide Action Network Europe által készített tanulmány szerint az európaiak egyre inkább ki vannak téve az úgynevezett PFAS-vegyületeket tartalmazó „növényvédő szereknek”.
Ezeket szándékosan permetezik az élelmiszernövényekre, így bekerülhetnek az emberi szervezetbe.
A peszticidek és más mezőgazdasági vegyi anyagok súlyosan károsítják az emberi szervezetet, és hiába alkalmaznak szabályokat, méréseket és biztonsági irányelveket, a szél messzire eljuttathatja a vegyületeket, melyek a talajvízbe is bekerülnek.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés