Így mérgezheted tudtodon kívül a kávédat

GettyImages-540712457 (1)
Olvasási idő kb. 4 perc

A reggeli kávé sokak számára elengedhetetlen része a napkezdésnek, ám egyáltalán nem mindegy, hol és hogyan fogyasztjuk el azt. Anyagi szempontból praktikusabb és gyorsabb is, ha a sarki kávézó helyett reggel csak a konyháig kell elsétálni egy csésze feketéért, ám azt mindenképpen fontos szem előtt tartani, hogy az eszpresszót nem is olyan nehéz megmérgezni, ha nem tartunk be egy fontos szabályt.

Nem elég ugyanis csak olcsón megúszni a kávézást, ahhoz, hogy valóban felemelő és üdítő élményben legyen részünk, ügyelnünk kell a higiéniára is. Ha mindezt elmulasztjuk, tudtunkon kívül is megmérgezhetjük a csésze feketénket.

Ne várjuk meg, míg elszaporodnak a baktériumok

Egy tanulmány szerint az otthonunkban a kávétartály az ötödik olyan hely, amely leginkább alkalmas arra, hogy a legtöbb csíra megbújjon benne. Ennek ellenére sokaknak mégsem tartozik a kávézási rutinjához az az alapvető mozzanat, hogy rendszeresen megtakarítsák a kávéfőzőjüket. Pedig ezzel nem csupán baktériumoktól szabadítanák meg a berendezést, hanem a kávé is sokkal finomabb ízű lenne.

Ha rendszeresen kávézóba járunk, egy idő után anyagilag igen megterhelő lehet
Ha rendszeresen kávézóba járunk, egy idő után anyagilag igen megterhelő lehetPixelsEffect / Getty Images Hungary

A szakemberek szerint a kávéfőzők két fő ok miatt alkalmasak arra, hogy a káros baktériumok fészkei legyenek:

az egyik ok a nedvesség, a másik pedig a meleg. 

Jobban kellene figyelnünk a higiéniára

Harmadik lehetőségként az is felmerült, hogy az emberek talán nincsenek tisztában azzal, hogy rendszeresen meg kell tisztítani a kávéfőzőt. Ennek pedig az lehet az oka, hogy csak kevesen veszik a fáradságot, hogy elolvassák a kávégép használati útmutatóját, melyből egyértelműen kiderül, a gyártó mit javasol annak érdekében, hogy mindig megbízható módon használhassuk a készüléket. 

A reggeli kávé még finomabb lesz, ha a tisztítás során megszabadítjuk azt a mérgektől
A reggeli kávé még finomabb lesz, ha a tisztítás során megszabadítjuk azt a mérgektőlmixetto / Getty Images Hungary

Ha esetleg ezt elmulasztottuk, akkor sincs minden veszve, az alábbi teljes körű és alapos tisztítási módszerrel havonta egyszer csíramentessé tehetjük a kávéfőzőnket.

Így szabadíthatjuk meg a mérgektől a kávéfőzőt

A napi kávéfőző-tisztításnak legyen mindig automatikusan része, hogy eltávolítjuk a készülékből a már lefőzött őrleményt. Mossuk el víztartályt és a kancsót, valamint a gép minden levehető részét, beleértve a szűrőkosarat is. A legjobb megoldás, ha meleg, mosószeres vízzel, vagy mosogatógépben tesszük ezt meg. Ezt követően mindig szárítsuk meg az elmosott elemeket, és a gépet is töröljük le nedves fertőtlenítő törlőkendővel.

Havonta egyszer így is meg kell tisztítani a kávéfőzőgépet

Töltsünk legfeljebb két deciliter hígítatlan ecetet a tartályba, és hagyjuk állni 30 percig. Ezt követően futtassuk át az ecetet egy főzési ciklussal a gépen, majd két-három főzéssel, friss vízzel is mossuk át, hogy az ecetszag eltűnjön a kávéfőzőből.

Akár mosogatógépben is elmoshatjuk a kávéfőző levehető részeit
Akár mosogatógépben is elmoshatjuk a kávéfőző levehető részeitAleksandarGeorgiev / Getty Images Hungary

Annak érdekében, hogy véletlenül se adjunk teret és lehetőséget a nedvességben gyorsan szaporodó penésznek, baktériumoknak és élesztőgombáknak, a tisztítási folyamat végén ürítsük ki a használt vizet, és hagyjuk nyitva a kávétartály fedelét, hogy megszáradjon két használat között.

Ezek a jelek utalnak arra, hogy ideje a tisztításnak

Ha a szokásosnál hosszabb idő kell egy csésze kávé elkészítéséhez, vagy egy teljes adag kávé helyett csak egy fél adag fő le, akkor az egyértelmű jele annak, hogy alaposan ki kell takarítani a kávéfőzőgépet. Ugyanilyen intő jel lehet, ha kávéőrlemény vagy granulátum marad a frissen főzött kávé után a csésze alján. 

Bízzunk az orrunkban, és ha bármilyen váratlan, kellemetlen vagy penészes szagot észlelünk, mossuk át alaposan a készüléket. Árulkodó lehet az is, ha ásványi lerakódások láthatók a gép bármely részén.

Vannak, akikre kifejezetten jó hatással van a rendetlenség. Olvasd el cikkünket, hogy megtudd, a kaotikus környezet, a lakásban uralkodó káosz hogyan hat az agyunkra.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek