Július közepén jelentették be Magyarországon a szamárköhögés-járványt, amely előtt csupán 185 esetet regisztráltak, az elmúlt másfél hónap számai azonban radikálisan nőttek: 342-en fertőződtek meg azóta – írja az Index.
Szamárköhögés Magyarországon: amit eddig tudunk
A legelső szamárköhögéses esettel 2023-ban találkoztak, ám csupán egyetlen beteg mutatta a tüneteket. Idén összesen 527 esetet regisztráltak, és az utóbbi hetekben radikálisan nő az újabb fertőzöttek száma. A változás 2024 februárjának második felében történt, amikor is egyre több beteget diagnosztizáltak ezzel a betegséggel, májusban pedig egy hét alatt több mint tíz beteget jelentettek a háziorvosok.
Ez a szám júniusban már húsz fölé emelkedett.
A helyzet azért is aggasztó, mert
idén már kétszer annyi beteget regisztráltak, mint az elmúlt húsz évben összesen.
Náluk a leggyakoribb a fertőzés
Bár a szamárköhögés eredendően egy gyermek- és fiatalkori betegség, felnőttek is éppúgy elkaphatják. Mindezek ellenére a jelenlegi fertőzöttek 54 százaléka húsz évnél fiatalabb.
Az idősebbeknél a 40-49 éves korosztályban a leggyakoribb a fertőzés.
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) a szamárköhögés elleni emlékeztetőoltás beadatását javasolja különös tekintettel azokra, akik csecsemőkkel élnek egy háztartásban. Miután ezt sokan kérték, elég hamar hiány jelentkezett ezekből a vakcinákból.
A szamárköhögés tünetei
A betegség tünetei hasonlítanak az influenzához, ám mégsem teljesen ugyanazok. Tapasztalhatunk hányást, erős, hurutos köhögést és nehézlégzést. A betegségnek leginkább a csecsemők vannak kitéve; felnőttkorban egészséges esetben gond és maradandó károk nélkül elmúlnak a tünetek.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés