A fogínybetegség (parodontitisz) és a cukorbetegség összefüggenek – állapították meg a szakértők. A legújabb kutatások kimutatták, hogy a cukorbetegség nemcsak a parodontitisz egyik fő kockázati tényezője, hanem a két állapot közötti kapcsolat kölcsönös, vagyis befolyásolják és súlyosbítják egymást. Sőt idővel akár halálhoz is vezethet, mivel a közepes vagy súlyos fogínybetegségeket már összefüggésbe hozták a szívbetegségek okozta halálozás vagy bármilyen más okból bekövetkező halál megnövekedett kockázatával is.
Összefügg a íny betegsége a cukorbetegséggel
Jelenlegi becslések szerint a cukorbetegség világszerte több mint 800 millió embert érint. Akkor alakul ki, amikor a szervezet nem termel elegendő inzulint (a vércukorszintet szabályozó hormont), vagy a sejtek kevésbé érzékenyek az inzulinra. Számos egyéb szövődménye mellett megháromszorozza a súlyos fogínybetegség kialakulásának kockázatát. Ahogy a vércukorszint-szabályozás romlik, úgy súlyosbodik a fogíny állapota is.
A rosszul kontrollált vércukorszint gyengítheti az immunrendszert, amely így nehezebben tud harcolni a parodontális fertőzésekkel szemben. Emellett gyulladásos állapotot idézhet elő a szervezetben, amely tovább súlyosbítja az íny szöveteiben keletkező károkat.
Fordítva is igaz: ahogy a fogínybetegség súlyosbodik, szisztémás gyulladásos választ vált ki, amely még nehezebbé teszi a sejtek számára, hogy érzékenyek maradjanak az inzulinra. A szakértők szerint a súlyos parodontitisz a pácienseket diabéteszes állapotba sodorhatja. Azonban pozitívum, hogy
a kezelése segíthet a cukorbetegség kontrollálásában.
Jelenlegi becslések szerint világszerte több mint 1 milliárd ember szenved súlyos parodontális betegségben. Az új kutatás szerint rájuk különösen oda kell figyelnie a fogorvosoknak, ugyanis nemcsak a száj egészségét, hanem emberek millióinak általános jóllétét is érinti.
Fogínybetegségek hatása
A parodontitisz egy krónikus gyulladásos betegség, amely az ínyt és a fogak tartószerkezetét érinti. A cukorbetegeknél nagyobb az esélye a fogágybetegségnek, a fogíny és a csontok fertőződésének, amelyek a fogakat a helyükön tartják. Fájdalmat, tartós rossz leheletet, rágási nehézségeket és még a fogak elvesztését is okozhatja. A cukorbetegség lelassíthatja a gyógyulást is, így megnehezíti a fogágy kezelését.
Egyéb problémákat is okozhat, mint a szájszárazság és a gombás fertőzés, az úgynevezett rigó, amely fájdalmas fehér foltokat okoz a szájban. Szájszárazság akkor fordul elő, ha nem termelődik elég nyál. Ez fájdalomhoz, fekélyekhez, fertőzésekhez és fogszuvasodáshoz vezethet. A dohányzás súlyosbítja az ilyen problémákat. Ezenkívül a cukorbetegség a nyálban lévő cukor (glükóz) szintjének emelkedését is okozhatja, amely szintén rigóhoz vezethet.
Hogyan vigyázz az ínyedre?
- A szakértők szerint napi kétszeri, fluoridos fogkrémes fogmosás ajánlott, lehetőleg az étkezések után legalább 30 perccel.
- A visszahúzódott íny vagy rések tisztítására jó szolgálatot tesznek a fogköztisztító vagy speciális interdentális kefék.
- A fogkefe rendszeres – nagyjából 1-3 havonta – cseréjével is sokat tehetsz a szád egészségéért.
- A megfelelő műfogsortisztítás is nagyon fontos, miután a rajta felgyülemlett gomba szájpenészt okozhat az alatta lévő lágyszövetekben.
- Elengedhetetlen a rendszeres fogellenőrzés, emellett a szakértők egyöntetű véleménye szerint ugyanilyen fontos az egészséges, kiegyensúlyozott, alacsony cukortartalmú étrend is.
Súlyos betegségeket jelezhet a szájszárazság. Tudj meg többet róla az alábbi cikkünkből.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés