Táplálkozási szakértők figyelmeztetnek, hogy nem minden élelmiszert szabad a hűtőben tárolni. Egyes élelmiszerek mérgezést okozhatnak.
1. Hagyma
A hagyma hűtőben tartása penész kialakulásához vezethet, ezen a zöldségen keletkező felesleges nedvesség ideális környezetet teremt a gombaspórák számára, amelyek fogyasztás esetén hányást, gyomorgörcsöket és hasmenést okozhatnak. A penész mérgező vegyi anyagokat, úgynevezett mikotoxinokat termelhet, és megbetegíthet. Éppen ezért a hagymát inkább egy hűvös, sötét és száraz helyen kell tárolni, itt kevesebb az esélye annak is, hogy csírázni kezd, ha nem használjuk fel gyorsan.
2. Fokhagyma
A fokhagyma hűtőben tartása hasonló kockázatokat rejt magában, kicsírázhat és gumiszerűvé válhat, elveszítve az ízét és a hatását. Keserűvé válhat, miközben penész és gomba fejlődhet rajta, , mindemellett a szaga is belengheti a hűtőszekrényt.
A fokhagyma legjobban egy hűvös, de nem hideg környezetben tartható el. Az egész fejű fokhagymát egy kosárban vagy széles tálban érdemes tárolni a konyhapulton, amennyiben közvetlen napfény nem éri, de elhelyezheted egy hűvös kamrában vagy szekrényben is. A szeletelt vagy darált fokhagymát legfeljebb két-három napon belül ajánlott felhasználni, hogy megőrizze frissességét. A hámozatlan, egész gerezdek akár öt napig vagy tovább is eltarthatók.
3. Burgonya
A burgonya is veszélyessé válhat, ha a hűtőben tárolják. A hűtés hatására a keményítők cukorrá alakulnak, ami édesebb ízt és szemcsés textúrát eredményez. Az extra cukor akrilamiddá képződhet, amelyet a rák kialakulásának kockázatával hoztak összefüggésbe. Az akrilamid egy kémiai anyag, amely akkor keletkezik, amikor a keményítőtartalmú élelmiszereket, például a burgonyát és a kenyeret magas hőmérsékleten (120 °C felett) főzik.
4. Gyömbér
A gyömbérnek számos egészségügyi előnye van, például az immunerősítő tulajdonsága. De a szakember szerint a hűtőben is gyorsan penészedik – ez összefüggésbe hozható a vese- és májelégtelenséggel.
Mely ételeket nem ajánlott még hűtőben tárolni?
Van még néhány étel, amely bár mérgezővé nem válik, nem ajánlatos hűtőben tárolni. A kenyérben lévő keményítőmolekulák nagyon gyorsan kikristályosodnak hideg hőmérsékleten, amely következtében az sokkal gyorsabban tönkremegy. A méz természetes tartósítószer, nem igényel hűtést, ráadásul túl hidegben kemény és nehezen kenhető lesz.
A kávé sem hűtőbe való: legyen szó babról vagy a darált formájáról, a kávét soha ne tároljuk hűtőben, mert könnyen magába szívja más ételek illatát. Tartsd inkább légmentesen záródó edényben. A fűszernövények szintén nagyon fogékonyak a körülöttük lévő különböző szagokra. Hűtőben tartva elveszítik eredeti ízüket és gyorsan kiszáradnak. A diónak az avasodását bár visszafogja az hűtés, ugyancsak hajlamos felszívni az egyéb élelmiszerek szagát is.
A paradicsom esetén a hűtő leállítja az érési folyamatot, és elveszti az ízét. A banán és az avokádó is hasonlóan reagál a hűtésre, vagyis lassul az érési folyamat –akkor érdemes hűtőbe tenni, ha később akarod elfogyasztani.
Bizonyos hosszúságú áramkimaradás után vannak olyan hűtött ételek, amelyeket nem szabad már elfogyasztani. Összeszedtük ezeket az alábbi cikkünkben.