Az ötven feletti férfiak több mint felét érinti a kopaszodás, de a fiatalabb korosztály is gyakran küzd a haj elvesztésével. A genetika mellett a stressz is okozhatja, hogy egyre több szálat fedezünk fel fésülködés után a hajkefében. Most úgy tűnik, meglepő helyről, a saját testünkből érkezik a megoldás.
Már hat hónap után látványos volt az eredmény
Megdöbbentő eredményre jutottak az Iráni Orvostudományi Egyetem kutatói. Olyan férfiak és nők vettek részt a kísérletben, akik küzdöttek a haj elvesztésével, és a testükből eltávolított zsírszövetnek köszönhetően a hajuk erősebbé és sűrűbbé vált.
A combjukból zsírt szívtak le, majd 20 milliliternyit a fejbőrükbe fecskendeztek. Bár a módszer nem tűnik fájdalommentesnek, az eredmény igen kecsegtető.
A résztvevők háromhavonta kaptak injekciós kezelést, három alkalommal ismételve azt. A látványos javulás már hat hónap után jelentkezett: jelentős mértékben nőtt a hajszálak vastagága és a hajuk sűrűsége is. A hajhúzásos teszten is jól szerepeltek: miközben fizikai behatásnak tették ki a hajat – azaz húzták –, sokkal kevesebb hajat vesztettek, tehát az újonnan nőtt szálak nem hullottak ki könnyen.
A fejbőr gyulladását is csökkenti
A kísérlet alapján a szakemberek azt állítják, hogy a zsír fejbőrbe juttatása segíthet megelőzni a kopaszodást, vastagabbá teheti a hajszálakat, illetve új hajszálak növekedését is elősegíti. A módszer támogatja a haj regenerálódását is. Ráadásul a kezelés meglehetősen hasznosnak bizonyult az úgynevezett heges alopecia nevű hajhullás esetén, amely során egy autoimmun betegség végleges hajvesztést okoz.
Ugyanakkor a kutatók arról is beszámoltak, hogy az úgynevezett férfias típusú kopaszodás megelőzésével vagy visszafordításával kapcsolatban is kecsegtetőek az eredmények, mivel több típusú hajvesztéstől szenvedőknél próbálták ki ezt az új kezelési módszert. Az Iráni Orvostudományi Egyetem orvosai azt is észrevették a vizsgálat során, hogy a fejbőrbe fecskendezett zsír a fejbőr gyulladását is csökkenti. Ráadásul a kezelést követő mellékhatások sem voltak súlyosak; elsősorban átmeneti zúzódások, enyhe vagy mérsékelt fájdalom jelentkezett a zsír eltávolítása után, illetve enyhe vagy közepes égő érzés és fájdalom, miután a fejbőrbe fecskendezték a leszívott zsírt.
A haj elvesztése visszafordítható
A szépészeti ipar évtizedek óta igyekszik megoldást találni a kopaszodásra, amely a kor előrehaladtával gyakran a nőknek is komoly önértékelési problémákat okoz.
A különböző samponok és hajszeszek mellett mikrotűkkel, lézeres hajstimulációval vagy – akinek ezt a pénztárcája megengedi – hajbeültetéssel is próbálkoznak a páciensek, hogy visszanyerjék régi hajkoronájukat.
Ebben az esetben viszont a gyógyír a saját szervezetünkből érkezik, ráadásul úgy, hogy a zsírszövet őssejtek forrása, amely a felnőtt testi sejtek közül a legnagyobb koncentrációban tartalmaz őssejtet, tehát képes differenciálódni speciális funkciót ellátó testi sejtekké. Ezenkívül a zsírszövet olyan molekulákat termel, amelyek a szakértők szerint segíthetik a haj regenerálódását, és leküzdhetik a gyulladást, megelőzve a szőrtüszők károsodását.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés