Nem engedélyezik Európában ezt a gyógyszert, egy ország most mégis elérhetővé teszi

gyógyszer-engedely-kivaltas
Olvasási idő kb. 4 perc

Több milliós gyógyszer segíthet az Alzheimer-kórban szenvedőkön, de az Európai Unió nem engedélyezte. Nagy-Britanniában azonban hamarosan elérhetővé válik a kezelés.

A brit gyógyszerfelügyeleti hatóság (MHRA) engedélyezte csütörtökön az Alzheimer-kór kezelésére szolgáló Leqembi nevű gyógyszer forgalomba hozatalát. Ugyanakkor az Európai Gyógyszerügynökség július végén megtagadta az engedélyt, a súlyos mellékhatások magas kockázata miatt. Így Európában egyelőre csak Nagy-Britanniában lesz elérhető a Leqembi, a készítmény azonban több millió forintba kerül.

Engedélyezték az Alzheimer-kór kezelésére szolgáló gyógyszert a britek

A brit gyógyszerfelügyeleti hatóság közleményében hangsúlyozta, hogy a Leqembi az első ilyen jellegű szer, amelyet Nagy-Britanniában engedélyeztettek, és amely igazoltan hatásos az Alzheimer-kór kezelésében, mert lassítja a tünetek súlyosbodását.

Igazoltan hatékony ez a gyógyszer az Alzheimer-kóros betegek kezelésében, ám a lehetséges mellékhatások miatt kevés országban kap engedélyt
Igazoltan hatékony ez a gyógyszer az Alzheimer-kóros betegek kezelésében, ám a lehetséges mellékhatások miatt kevés országban kap engedélytmiljko / Getty Images Hungary

A gyógyszert azonban nem a brit állami egészségügyi szolgálaton (NHS) keresztül fogják forgalmazni, mert az illetékes felügyelet nagyon drágának tartja a készítményt. „A lecanemab nevű hatóanyag előnyei egyszerűen túl elenyészők ahhoz, hogy igazolni lehessen az NHS számára felmerülő jelentős költségeket”– ismertette Egészség és Ápolás Kiválóságáért Nemzeti Intézet (NICE).

Így igen borsos árat kell fizetni a készítményért azoknak, akik vállalják a kezelést. A gyógyszert tavaly engedélyeztették az Egyesült Államokban, ahol a szer páciensenként mintegy 26 ezer dollárba, azaz 9 millió forintba kerül évente.

A Leqembi mindenekelőtt olyan betegeken hivatott segíteni, akiknél az Alzheimer-kór még nincs előrehaladott stádiumban. A gyógyszert kéthetente kell intravénásan beadni, és egy béta-amiloid nevű proteinblokkolására irányul, amely lerakódásokat okoz Alzheimer-kórban szenvedő betegek agyában. A készítmény ugyan nem gyógyítja meg a pácienseket, azonban képes lelassítani a demencia súlyosbodását – foglalja össze az Economx.

A Leqembi segítségével végzett infúziós terápiát eddig csak az Egyesült Államokban, Kínában (beleértve Hongkongot), Japánban, Izraelben, és most Nagy-Britanniában engedélyezték. Az Alzheimer-kór az Egészségügyi Világszervezet szerint a demencia leggyakoribb formája, és világszerte legalább 55 millió, Európában 7 millió embert érint. 

Súlyos mellékhatásai miatt az EU-ban nem kap engedélyt a gyógyszer 

Az Európai Unió gyógyszerfelügyeleti hatósága júliusban mégis megtagadta a Leqembi forgalomba hozatalát Európában. Ahogy korábbi cikkünkben beszámoltunk róla, az Unió döntésének hátterében az áll, hogy

a kezelés súlyos agyduzzanatot okozhat, miközben csak csekély mértékben lassítja a kognitív hanyatlást.

Tény, hogy a Leqembi gyártói weboldalukon is elismerik, hogy a készítmény súlyos mellékhatásokat okozhat, és hogy az agyban nagyobb területeken vérzés fordulhat elő, bár állításuk szerint „ez nem gyakori”. A leggyakoribb mellékhatások között azonban felsorolják az agyduzzanat kialakulását is. Az agyduzzanat általában nehezen kezelhető, és gyorsan súlyos problémákhoz vezethet, beleértve a halált is.

Az Európai Unió gyógyszerfelügyeleti hatósága szerint a Leqembi mellékhatásainak kockázata meghaladja a gyógyszer által nyújtott előnyöket.

A britek azonban nem így gondolják. Közlésük szerint az agyvérzés kockázata leginkább csak bizonyos genetikai adottságokkal rendelkező személyeknél áll fenn. Ez a diagnózisok 15 százalékát érinti. Ezen személyi kör számára a gyógyszert nem lehet felírni.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek