A diéták, fogyókúrás megoldások és azok állandó kutatása folyamatosan jelen van az életünkben. Mindenki igyekszik megtalálni azt a módszert, amitől nem érzi sanyargatva magát, de közben sikerül elérnie a kívánt karcsúságot vagy az álomsúlyt. 2024-ben óriási sláger lett az időszakos böjt, ami leginkább azért lett ennyire népszerű, mert nem démonizál semmilyen ételfajtát.
Az időszakos böjt lényege, hogy mindent ehet az ember, egy bizonyos időkereten belül.
Ezt főként számokban szokták kifejezni, például 16-8, ami azt jelenti, hogy az illető a nap első 8 órájában ehet, a maradék 16-ban böjtölnie kell. Ezt az időablakot mindenki egyénileg szabhatja meg magának, attól függően, mit tart teljesíthetőnek. Már csak a példában említett számok alapján érezhetjük, hogy a diéta hatékonysága szinte megkérdőjelezhetetlen, az viszont már kérdéses, mennyire egészséges így fogyókúrázni.
Akad néhány előnye a divatdiétának... az állatvilágban
Az időszakos böjt előnyeit több kutatás is bebizonyította, a bökkenő csak az, hogy ezeket a tanulmányokat leginkább állatkísérletek alapján készítették el. Például született egy kutatás, amely kimutatta, hogy összefüggés lehet az időszakos böjt és a hosszabb élettartam között, ezt muslicákon végezték el, míg egy másik kutatásban egereket használtak. Utóbbi esetében azt vizsgálták, milyen hatással van az időszakos böjt a test gyulladásaira, például jótékonyan hat-e az alzheimeres vagy daganatos betegségekre. Az eredmény azt mutatta, hogy igen, de ismét ki kell emelnünk, hogy állatokon mutatták ki mindezt.
Kevés embereken végzett „kísérlet”, kutatás született eddig az időszakos böjt kapcsán, de azokban is kimutattak pozitív hatásokat. Az egyik ilyen tanulmány szerint összefüggés van a a böjt és a keringési problémák javulása között, például csökken a magas vérnyomás és a cukorbetegség kialakulásának esélye. Abonyi Orsolya dietetikust is megkérdeztük a témában, ő így fogalmazott:
Lehetnek egészségügyi előnyei, javulhat az inzulinérzékenység, de cukorbetegségben már nem! Elősegíthető a sejtszintű megújulás, de a tény, hogy muszáj az adott napi étel mennyiségét ekkor elfogyasztani, sok esetben túlevésre sarkallhatja a diétázót.
Több kutatás is kimutatta, hogy mint minden diéta, az időszakos böjt is csak hosszú távon működik. Egy nemrég elvégzett klinikai vizsgálat az időszakos böjt 12 hetes hatását figyelte meg, és az eredmény szerint nem lehetett kimutatni jelentősebb fogyást. Abonyi Orsolya szerint az időszakos böjt is úgy működik, mint bármilyen diéta, hiszen a fogyás csak egy módon, a kalóriamegvonással érhető el.
A fogyás a kalóriamegvonásnak, azaz a negatív energiamérlegnek lesz köszönhető, pontosan ugyanúgy, mintha azt a mennyiséget jobban széthúzva, reggeltől estig, sokszor kis adagban fogyasztottuk volna el
– fogalmazott a szakember.
Az időszakos böjt alvászavarokhoz, alultápláltsághoz is vezethet
Megannyi negatív hatása lehet egy felelőtlenül folytatott diétának, így az időszakos böjtölésnek is. Ha nem figyelünk oda rendesen, akkor még nagyobb étvágyunk lehet, ami túlevéshez vezet az időablakban, valamint eredményezhet kellemetlen fejfájást, kimerültséget, hangulatingadozásokat, legrosszabb esetben pedig alultápláltságot is.
Egy 2021-ben elvégzett kutatás kimutatta, hogy a leggyakoribb mellékhatások közé tartozik a fejfájás, amit leginkább az alacsony vércukorszinttel és a koffeinmegvonással magyaráztak. Egyéb kellemetlen mellékhatásokról is beszámolnak a kutatások: az időszakos böjt okozhat emésztési problémákat, kellemetlen szájszagot, de még alvászavarokat is.
Az emésztési problémákat a megváltozott evési szokások idézhetik elő, okozhatnak puffadást, székrekedést vagy éppen hasmenést is.
A kellemetlen szájszagnak a dehidratáltság és a nyáláramlás hiánya az okozója. Ugyanis, a böjt hatására a szervezet zsírt használ fel „üzemanyagként.” Az aceton a zsíranyagcsere mellékterméke, ezért böjt közben megnövekszik a vérben és a leheletben, amit alapesetben a megfelelő mennyiségű nyál semlegesítene. Az alvászavart egy 2019-es kutatás a leggyakoribb mellékhatásként nevezte meg, ugyanis közel 1500 emberen végeztek el egy kísérletet, miszerint 21 napon át időszakos böjtöt kellett tartaniuk, aminek hatására a résztvevők 15 százaléka alvászavarokról számolt be. Ez jelenthette azt, hogy nehezebben aludtak el, de azt is, hogy szinte egyáltalán nem tudtak aludni.
Kinek javasolható az időszakos böjt?
Abonyi Orsolya alapvetően senkinek nem tanácsolja az életvitelszerű időszakos böjtölést, úgy véli, inkább „egy próbát megér” alapon érdemes kipróbálni, de ezt is csak akkor javasolja, ha az adott illető egészséges hormonrendszerrel rendelkezik, és nincs semmilyen krónikus betegsége.
A szakember elmondta, klientúrájában inkább túlevésről nyilatkoztak páciensei, koplalásra nem volt példa. Kiemelte, remek kibúvó lehet ez a böjt arra, hogy elfedjük az étkezési zavarainkat például a családunk előtt. A szakember megerősítette, lát rációt abban, hogy ez az újfajta diéta az anorexia (és egyéb étkezési zavarok) modern arca.
Rui Tanimura dietetikus azt nyilatkozta az Equipnek, hogy az időszakos böjt egyértelműen vezethet étkezési zavarhoz. Azzal indokolta meglátását, hogy maga is kipróbálta ezt a diétát, és saját magánál is szélsőséges viselkedést tapasztalt az étkezés tekintetében.
Egy kompenzációs viselkedést véltem felfedezni, ami úgy vélem, kiválthat más étkezési zavaros attitűdöket is, mint például az elégedetlenséget a testünkkel, a szigorú korlátozási módszerek iránti vágyat, a falást, az alacsony önbecsülést, valamint az éhségjelzés figyelmen kívül hagyásának vagy elnyomásának kísérletét.
Kiemelte, aki valamilyen étkezési zavarból gyógyul, semmiképpen se próbálja ki az időszakos böjtöt.
Abonyi Orsolya is megerősítette, minden étrend összeállítása egyéni kérdéskör, de akkor sem tartja egészségesnek, hogy valaki hosszú távon alkalmazza az időszakos böjtöt mint diétát. Leszögezte, nagyon ritka esetben, felügyelet és rendszeres konzultáció mellett javasolná csupán.
Hallottál már a kényszervegánságról? Ebben a cikkünkben írunk róla bővebben, elöljáróban csak annyit, hogy nemcsak drága, de nehéz is.