A mobiltelefonok és laptopok használata növelheti a demencia kockázatát – figyelmeztetett egy gyógytornász, aki a kutatásai alapján arra jutott, hogy az a testtartás, amelyet az emberek az eszközeik használata közben felvesznek, csökkentheti az agy vérellátását, ami kognitív hanyatláshoz vezethet.
Demenciát okozhat a mobilod
Az okostelefon-forradalom korántsem korlátozódik a gyerekekre és fiatal felnőttekre; jelentős hatással van az idősebbekre is. 2011-ben még csupán az idősebbek 10 százalékának volt okostelefonja, 2021-re ez a szám 61 százalékra emelkedett.
A szakember szerint a folyamatos nyomás az artériákon, amit a fej előredöntése okoz – ahogy sokan teszik, amikor a telefonjukat nézik –, krónikus módon csökkentheti az artériák átmérőjét, ami potenciálisan csökkenti az agyhoz eljutó vér mennyiségét. Bármilyen korlátozás ezekben az erekben csökkentheti az agy vérellátását, ami különböző kognitív betegségekhez vezethet.
Azt már több kutatás is bizonyította, hogy az Alzheimer-kór gyakoribbá válik, ahogy a népesség öregszik, de a mostani vizsgálat szerint a rossz testtartás, amelyet a telefonunk bámulása közben felveszünk, hozzájárulhat az esetek számának növekedéséhez.
Egy másik tanulmány arra jutott, hogy azoknál, akik naponta több mint 4 órát használnak okostelefont, a nyaki és ágyéki gerinc hajlásszögeinek növekedése szignifikánsan nagyobb volt, mint a rövid ideig használókénál. Illetve sok okostelefon-használó nyaki fájdalmat tapasztal.
A szakember azt tanácsolja, hogy a telefont tartsd olyan helyen, ahol nem kell előrehajolnod, hogy a nyakad természetes helyzetben maradjon, és a laptop használata során állítsd be a munkakörnyezetedet úgy, hogy támogassa az egészséges testtartást.
Az okostelefonok és a kognitív károsodás
Az okostelefon-használat lehetséges káros hatásai miatt már többször szólaltak fel a tudósok. Egy korábbi kutatás szerint már 5 perc telefonhasználat is „jelentős memóriazavarokat” okozhat az embereknél. A vizsgálat során egészséges résztvevőket, valamint enyhe kognitív károsodásban szenvedőket teszteltek, akiknek a telefonhasználat előtti és utáni memóriazavarokról kellett beszámolniuk. Azt a következtetést vonták le, hogy a mobiltelefonok jelentős negatív hatást gyakorolnak az emberek munkamemóriájának teljesítményére. A szakértők arra jutottak, hogy bizonyos korlátozások bevezetése a mobiltelefon-használatban szükséges az agy egészségének védelme érdekében.
Más kutatások azonban kimutatták, hogy a kognitívan passzív tevékenységekkel – például a tévénézéssel – töltött hosszabb idő növeli a demencia kockázatát, függetlenül a fizikai aktivitás szintjétől. Ugyanakkor a kognitívan aktív tevékenységek – mint például a számítógép használata – alacsonyabb demenciakockázattal hozhatók összefüggésbe.
Milliók szenvednek demenciában
Körülbelül 58 millió ember él demenciával világszerte. Az előfordulási gyakorisága várhatóan megháromszorozódik 2050-re, mivel számos országban nő a várható élettartam és a népesség.
Habár klinikai vizsgálatok kimutatták, hogy több gyógyszer képes javítani a demencia lefolyását, jelenleg nincs gyógyír erre a betegségre. Ezért sürgősen szükség van új diagnosztikai eszközök kifejlesztésére, amelyek képesek felmérni a kognitív működést a tünetmentes egyéneknél, akiknél apró változások utalhatnak a demencia fokozott kockázatára.
Egy új kutatás szerint a koffein segíthet a demencia ellen. Tudj meg többet az alábbi cikkünkből.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés