Az Amerikai Rákellenes Társaság szerint annak esélye, hogy valakinek rosszindulatú (rákos) agy- vagy gerincdaganata alakuljon ki, kevesebb mint 1 százalék, a nők esetében valamivel magasabb az arány, mint a férfiaknál. Ennek ellenére az amerikai Nemzeti Rákkutató Intézet adatai szerint 2024-ben előreláthatólag több mint 25 000 embernél diagnosztizálnak majd agy- vagy idegrendszeri rákot. Bár néhány tumor jóindulatú, vagyis nem rákos, okozhatnak problémákat, például csökkent agyi funkciókat, sőt, olyan nagyra is nőhetnek, hogy életveszélyessé válnak.
A rákkal kapcsolatban nem győzik ismételgetni, hogy életeket menthet, ha időben felismerik, így a legfontosabb, hogy szűrővizsgálatokon vegyünk részt. A mammográfiával észrevehető a mellrák, kolonoszkópiával a vastagbélrák, azonban jelenleg nincs olyan jóváhagyott szűrővizsgálat (laboratóriumi vagy képalkotó eljárás), amivel kimutatható az agydaganat korai stádiumban. Ezért még fontosabb tudatában lenni a lehetséges tüneteknek, és azokról szólni az orvosunknak.
Az agydaganat leggyakoribb jele
Az egyik tünet a súlyos fejfájás, amit sokan próbálnak meg gyógyszerekkel és más egyéb módszerekkel csillapítani. A tartós, különösen az újonnan jelentkező fájdalom – akár hányingerrel, hányással vagy homályos látással, akár ezek nélkül – azonnal orvosi vizsgálatot igényel, ahelyett, hogy vény nélkül kapható gyógyszerekkel próbálnánk kezelni. Ez különösen igaz azoknál, akiknek nem voltak korábban migrénes gondjaik. Reggelente, valamint előrehajláskor súlyosabb lehet.
Az agydaganatok megjelenése a fejfájásban szenvedő betegeknél alacsony; azonban az agydaganatos betegek 48-71 százaléka tapasztal fejfájást. A betegséggel összefüggő fájdalmat okozhatja a megnagyobbodó tumor és agyödéma okozta infarktus, vérzés, vízfejűség.
A legfurcsább tünet lehet a személyiségváltozás
A fejfájás nem az egyetlen figyelmeztető jel szokott lenni. Egy kutatás szerint bár vezető tünete az agydaganatnak, nem mindig jelenik meg a hagyományos módon. Ha állandóan emlékeztetni kell magad valamire, vagy nehezen emlékszel az emberek nevére, érdemes mielőbb orvoshoz fordulni. Emellett figyelj arra, ha állandóan rossz a hangulatod, vagy úgy érzed, hogy teljesen más emberré válsz. Ezek gyakran fokozatosan, több hónap alatt alakulnak ki, ezért is nehéz a diagnózis.
A személyiségbeli változások a következők lehetnek:
- ingerlékenység vagy agresszió,
- zavartság és feledékenység,
- apátia (az érdeklődés és a motiváció hiánya),
- depresszió és az érzelmek ellaposodása,
- a gátlások vagy korlátok elvesztése és társadalmilag vagy kulturálisan elfogadhatatlan viselkedés,
- szorongás,
- hangulatingadozások vagy szélsőséges hangulatok,
- tervezési és szervezési nehézségek,
- az érzelmek azonosításának nehézsége önmagunkban és másokban.
Ahogy a csomó nő, nyomást gyakorol a körülötte lévő egészséges agysejtekre. Ez hatással lehet az adott agyterület által irányított funkciókra, folyamatokra vagy testrészekre. A személyiségváltozással járó megbetegedések esetén megközelítőleg 80 százalékában a tumor a homloklebenyben vagy a limbikus rendszerben található meg.
Egyéb jelei:
- görcsrohamok,
- látásváltozások,
- gyengeség,
- zsibbadás,
- koponyaidegeket érintő tünetek (kettős látás, hallásváltozások, arcfájdalom, arczsibbadás, nyelési vagy beszédnehézségek).
Az agydaganatot gyakran szélütésnek nézik az sürgősségi osztályokon, ezért MRI-vizsgálatok segíthetnek a kimutatásában vagy kizárásában.
A legfontosabb, hogy figyeljünk magunkra és a körülöttünk élőkre, és ha aggasztó változást tapasztalunk náluk vagy magunkon, keressünk fel orvost.
Más furcsa tünetek is utalhatnak daganatos megbetegedésekre, az alábbi cikkünkben összeszedtünk néhányat.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés