Meglepő, de a bőröd ezen a testrészeden öregszik a leggyorsabban

bor-oregedes (1)
Olvasási idő kb. 4 perc

A bőrünk a testünk teljes felületén nem egyforma mértékben mutatja az öregedés jeleit. A nyakunkon már egészen fiatalon, a 20-as, 30-as éveinkben is láthatóak lehetnek a jelei annak, hogy öregszünk.

Amikor a bőrápolásra gondolsz, elsősorban az arcod jut eszedbe, majd a tested. Az egyik gyakran kihagyott terület azonban a legfontosabb, mert a leggyorsabban öregszik, ez pedig a nyakad. A bőr elhanyagolása ezen a területen ráncokhoz és a bőr csüngéséhez vezethet. Ennek az az oka, hogy a nyak bőre vékonyabb, mint az arcé, így a kollagéntartalom kismértékű csökkenése is megereszkedéssel és ráncosodással jár.

Ezért öregszik gyorsan a bőröd a nyakadon

A nyakon lévő vékonyabb bőrnek a rugalmassága csökkenhet. Ez a terület más ér- és idegrendszeri eloszlással rendelkezik, és általában kevésbé védett, mint az arc. Kevesebb faggyúmirigye is van, ami hozzájárulhat a gyorsabb megereszkedéshez. Ráadásul a nyak gyakran jobban ki van téve a napnak és a környezeti ártalmaknak, ami felgyorsítja az öregedést és a rugalmasság elvesztését.

A nyak bőre öregedik a leggyorsabban
A nyak bőre öregedik a leggyorsabbanAyo Banton / Getty Images Hungary

A nyak gyakori mozgása és hajlítása miatt előfordul, hogy a 30-as éveik közepén vagy végén járó emberek már elkezdik észrevenni a megereszkedést. Ennek a testrésznek az öregedése már a 20-as éveink végén, 30-as éveink elején is elkezdhet megjelenni, bár szakértőink szerint zömmel a 40-es és 50-es éveinkben válik igazán észrevehetővé.

A kollagén- és elasztintermelés az öregedéssel természetesen csökken, így a bőr veszít feszességéből és rugalmasságából, ami megereszkedést eredményez. Az öregedő nyak gyakori jelei közé tartozik a nyakredő, a mély vízszintes vonalak, a függőleges sávok, a vékony bőr és a petyhüdtség.

Hogyan lehet megelőzni a nyaki bőr öregedését?

Az öregedés megelőzésére a legjobb módszer az egészséges életmód, a helyes bőrápolási szokások és a bőr védelme a napkárosodástól. Az egészséges, cukorban és feldolgozott élelmiszerekben szegény, antioxidánsokban és egészséges zsírokban gazdag étrend segíthet csökkenteni a gyulladást, amely gyakori oka a ráncoknak. Emellett fontos a bőséges vízfogyasztás is, amely hidratálja a bőrt, és korlátozza a kiszáradást. Kulcsfontosságú még a napsugárzás elleni védelem is, legalább 30-as fényvédő faktorú naptej napi használata segíthet az UV-károsodás okozta ráncok megelőzésében. Végül, de nem utolsósorban a rossz szokásokkal is érdemes felhagyni, mint az alkohol és a dohányzás, amelyek tovább öregítik a bőrt.

Hogyan néz ki az öregedő bőr?

Az izomlazulás egy része az öregedésnek, a bőr és az izmok meglazulnak, és megereszkedett megjelenést eredményeznek. A csökkent kollagénszint miatt „pulykanyak” néven ismert megjelenés is kialakulhat, amelyet azért neveznek így, mert a nyak kezd hasonlítani a pulyka meglazult bőrére, a megereszkedett bőr az állkapcsot is érintheti. Könnyen ráncosodhat, emiatt a bőr krepp-papírszerű lehet, ami súlyosbítja az öregedő megjelenést.

A bőr az öregedésével veszít a rugalmasságából
A bőr az öregedésével veszít a rugalmasságábólEkaterina Demidova / Getty Images Hungary

A bőr rugalmasságának megőrzése

A bőr képes megnyúlni és visszatérni az eredeti formájába, ez nagyrészt az olyan fehérjéknek tulajdonítható, mint a kollagén és az elasztin, amelyek közvetlenül a bőr felszíne alatt találhatók.

Rengeteg olyan szépségápolási termék kapható a boltokban, amelyek a bőr feszesítésére és a megereszkedés megelőzésére szolgálnak. Bár a krémek, testápolók és szérumok segíthetnek lassítani a bőr rugalmasságának elvesztését, a hatékonyságuk attól függ, hogy ki milyen következetesen használja ezeket. A legjobbak az olyan összetevőket tartalmazók, mint a retinoidok, peptidek és hialuronsav.

Ezek a termékek nem tudják teljesen megállítani a rugalmasság elvesztését, de mindenképpen segíthetnek a bőrnek, mert megakadályozzák a kollagén és az elasztin elvesztését, és javítják az általános megjelenést.

Egy kutatás szerint van egy tényező, ami máshogy hat a férfiak és a nők öregedésére. Tudd meg, mi az az alábbi cikkünkből.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek