A viszketés az egyik legidegesítőbb tünet, ami jelentkezhet. Azonban bár kellemetlen, sokszor különösebb problémákat nem okoz, így az emberek hajlamosak nem elég komolyan venni. A legtöbb esetben szerencsére nincs is szó semmi súlyos dologról, okozhatja egy új mosószer vagy tusfürdő, akár egy új ruha anyaga is. Ezeket, ha kiiktatod, elmúlik, azonban bizonyos esetekben súlyosabb betegségek tünete is lehet. Ilyenek a veseelégtelenség, a májproblémák, de akár a rák is.
A viszketés betegségek tünete lehet
A viszketés olyan irritáló érzés, amitől vakarózni akarunk, ezt gyakran a száraz bőr okozza. Sokszor megoldás lehet például egy hidratálókrém, gyengédebb tisztítószerek és egy langyos fürdő. Ha azonban nem akar elmúlni, akkor érdemes felkeresni egy bőrgyógyászt, aki segít megállapítani, hogy mi lehet a probléma forrása. Ugyanis sokan nem tudják, de ez a tünet más szervek súlyos megbetegedéseinek a jele is lehet. Dr. Sós Anna bőr- és nemigyógyász, kozmetológus szakorvossal beszélgettünk arról, hogy milyen problémákat vetíthet előre.
Veseelégtelenség és a viszketés
A legújabb tanulmányok szerint a krónikus vesebetegség a világ népességének 10 százalékát érinti. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a globális halálozási okok között a top 10-ben szerepel, és várhatóan 2040-re az ötödik helyre kerül. Csak Európában jelenleg 100 millió ember él krónikus vesebetegséggel, és további 300 millió van kitéve a betegség kockázatának. Dr. Sós Anna szerint ez, a veseelégtelenséget kísérő úgynevezett urémiás viszketés igen intenzív, gyakran rohamokban jelentkezik, az egész testfelszínt érinti, ugyanakkor látható bőrtünetekkel az esetek túlnyomó többségében nem jár.
A pontos oka nem ismert, de kialakulásához bizonyosan hozzájárul a vesebetegséget kísérő bőrszárazság, idegrendszeri eltérések, az elektrolit-egyensúly zavara, illetve a bőrben lerakódó kalcium- és magnéziumsók irritáló hatása. A krónikus veseelégtelenség további tünetei lehetnek még:
- sápadtság, fáradékonyság, étvágytalanság,
- vérnyomáskiugrások,
- szédülés,
- alsó végtagi duzzanat (oedema),
- csökkent vizeletmennyiség.
Májprobléma is okozhat viszkető tünetet
"A krónikus májbetegségeket, hepatitist, májcirrhosist, epevezeték-elzáródást gyakran kíséri az úgynevezett cholestaticus pruritus (kolesztatikus viszketés). A májbetegségeket kísérő viszketés rendkívül intenzív tud lenni,
vakarással nem csillapítható, sőt, épp ellenkezőleg, azzal provokálható,
ami ördögikör-szerűen egy egyre fokozódó viszketéses rohamhoz vezethet. Jelentkezhet a teljes testfelszínen, de különösen gyakran érinti izoláltan a kéz- és lábfejeket. Az intenzitása éjszaka jellemzően fokozódik, nagyban befolyásolva ezzel az alvás minőségét"
– magyarázza a szakértő.
Máj- és epebetegségek esetén a viszketést az epesavak felhalmozódása idézi elő, melyek a vérkeringéssel a bőrbe is eljutva irritálják az idegvégződéseket. További tünetek, amelyekre érdemes figyelni:
- a bőr és a szemgolyó fehér színű részének sárgás elszíneződése,
- jobb bordaív alatti hasi fájdalom,
- sötét vizelet, világos színű, úgynevezett zsírszéklet,
- gyengeség, étvágytalanság, testsúlycsökkenés.
A bőrgyógyász hozzáteszi, hogy a viszketés jelenléte, intenzitása és a betegség súlyossága között nem vonható párhuzam. Egy enyhébb betegséget is kísérhet erős, tűrhetetlen viszketés, és fordítva.
Pajzsmirigybetegségre is utalhat a viszketés
Mind a pajzsmirigy-alulműködés, mind a pajzsmirigy-túlműködés járhat viszketéssel. Előbbi az általános népesség 5 százalékát érinti, további 5 százalékát pedig nem diagnosztizálták. Utóbbi világszerte az emberek körülbelül 0,7–1,4 százalékát érinti.
"Pajzsmirigy-alulműködés esetén a lassú anyagcsere következtében kialakuló jellegzetesen száraz bőr, míg túlműködés esetén a fokozott véráramlás, a megnövekedett bőrhőmérséklet, az intenzív verejtékezés és a viszketési küszöb csökkenése vezet a pruritus megjelenéséhez"
– mondja Dr. Sós Anna.
Az alulműködés tünetei még:
- hűvös tapintású bőr,
- hajhullás és törékeny körmök,
- fáradtság, kedvetlenség, depresszív kedélyállapot,
- súlygyarapodás,
- hidegtűrőképesség csökkenése,
- székrekedés.
Túlműködésnél pedig gyakori, erős szívdobogásérzés, nyugtalanság, ingerlékenység, végtagremegés, izomgyengeség és az indokolatlan fogyás jelentkezhet.
Rák jele is lehet a kellemetlen tünet
A bőrgyógyász szerint viszonylag ritka, de testszerte, látható bőrtünetek nélkül jelentkező viszketés tumoros megbetegedés jele is lehet. Különféle vérképzőszervi daganatok (például: egyes leukémiák vagy a Hodgkin-lymphoma) járhatnak viszketéssel, illetve olyan tumorok, mint a tüdő-, a méhnyak-, a prosztata- és a vastagbélrák. Az oka gyaníthatóan a szervezet immunválasza és/vagy a daganat által termelt anyagok, amelyek irritálják a bőr idegvégződéseit.
"Jellemző, hogy daganatos megbetegedés esetén sem a viszketés az egyetlen tünet, mely a probléma fennállására utalhat, bár igen gyakori, hogy ez csak alapos kikérdezéssel válik nyilvánvalóvá. További tünet vagy panasz lehet még a fáradékonyság, gyengeség, légszomj, fokozott éjszakai verejtékezés, megmagyarázhatatlan láz, indokolatlan fogyás, megnagyobbodott, fájdalmatlan nyirokcsomók"
– sorolja a bőrgyógyász.
Mivel ilyen súlyos betegségeket is jelezhet, ha a viszketés tartósan fennáll megfelelő higiénia mellett is, akkor mindenképpen foglalkozni kell vele. Érdemes orvoshoz fordulni, aki el tudja dönteni, hogy milyen vizsgálatokat szükséges elvégezni.
Nem vagy elégedett a bőröddel? Az alábbi cikkünkben egy ételről olvashatsz, amelyet elhagyva szebbé válhat a bőröd.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés