Kiderítették, mi történik egy gyerekkel, ha a szülője sokat mobilozik

GettyImages-142322603
Olvasási idő kb. 6 perc

Ma már nem csak a kamaszok mobilfüggők, de a szülők, sőt a nagyszülők is. Igen ám, csak közben mi történik a gyerekkel és milyen hosszú távú hatásai lehetnek mindennek? Szakértő segít egy friss kutatás aggasztó eredményeiből kiutat találni.

Tecnoferencia névre keresztelték azt az egyre elterjedtebb jelenséget, amikor a személyes interakció megszakad a technológia új vívmányai miatt. Vagyis a különböző digitális eszközhasználat elvonja figyelmünket embertársainkról, és kiszakít az élő emberekkel zajló kontaktusból. Ez az egyre gyakrabban tapasztalható tünet már nem csak a gamer kamaszokat jellemzi, hanem szinte minden korosztályt érint. A témával tudományos igenyességgel foglalkozó kutatók ma már joggal aggódnak a boomer nemzedékek szokásait vizsgálva is. Annál is inkább, mivel ismert, hogy az egyik legnépszerűbb közösségi média felhasználóinak java például mára már a nagymamák és nagypapák közül kerülnek ki. 

Ez még nem jelenti, hogy mobilfüggő

Ha a nagyi a neten keres magának centrifugát másodkézből, unokájának pedig etetőszéket üres óráiban és vidám kisállatos, vagy ismeretterjesztő videókkal, netán a neten szörfözéssel üti el az időt magányos perceiben, abban különösebben rosszat nem lehet felfedezni.

Nagyiék talán még nem mobilfüggők, de real userek
Nagyiék talán még nem mobilfüggők, de real userekTom Werner / Getty Images Hungary

Rendben, hogy dolgunk van vele, de a mobilfüggés az már baj

Ha viszont az erejük teljében lévő, mellesleg aktívan gyermeket nevelő szülőket szippantja be teljesen a digitális függőség, az már annál károsabb lehet, és nem csak saját magukra nézve. A kutatók egy friss vizsgálat során szomorú felfedezésre jutottak.

A kanadai Albertában lévő Calgary Egyetem pszichológia professzoraDr. Sheri Madigan azt vizsgálta, milyen hatással van a szülők mobilozásnak szentelt ideje gyermekeik mentális egészségére. A kutatócsoport több mint 1300 gyermek megkérdezésével végzett vizsgálatából egyértelműen kiderült, hogy

azok a 9 és 11 év közötti gyerekek, akiknek a szülei nehezen szakadnak el okostelefonjuktól, gyakrabban mutatnak szorongásos tüneteket, nagyobb valószínűséggel küzdenek majd figyelemzavarral és a hiperaktivitás kialakulására is jóval több esélyük van.

Vagyis, amikor a technika elvonja a szülői figyelmet, ettől pedig a gyermek fizikai vagy érzelmi szükségletei kielégítetlenek maradnak, figyelmen kívül esnek, vagy nem megfelelő mértékben vannak kezelve, az rontja a gyermek mentális egészségét. Mindez együtt jár azzal, hogy a családi légkör romlik, könnyebben eszkalálódnak konfliktussá apróbb parázs helyzetek és tovább nő a feszültség a családban, ami minden érintettet újabb káros következményekkel fenyeget.

Néha ránézni az okostelefonra nem ugyanaz, mint mobilfüggőnek lenni
Néha ránézni az okostelefonra nem ugyanaz, mint mobilfüggőnek lennidamircudic / Getty Images Hungary

A mobilfüggés minden életkorban árt a gyereknek

A 9-11 éves korig terjedő időszak egy gyermek életében olyan fontos szakasz, amely meghatározó egész életének stresszkezelési metodikájára nézve is, ezért különösen fontos lenne, hogy a szülők ebben az időszakban (is) kizárólagos időt szenteljenek gyermekeiknek. Pedig a statisztikai adatokból úgy tűnik, már a csecsemők szülei is mintegy napi 5 órát okostelefonoznak, ami a gyerekkel potenciálisan tölthető napi idő közel egyharmad része. 

Az otthon maradó szülőnek kapocs a külvilággal, így ha nem is védhető a mobilfüggőség, de magyarázható
Az otthon maradó szülőnek kapocs a külvilággal, így ha nem is védhető a mobilfüggőség, de magyarázhatóSimon Ritzmann / Getty Images Hungary

Menekülés a mobilfüggőség?

Persze, szülőként valószínűleg mind ismerjük az érzést, amikor a mobilunk által körénk vont vákumba menekülünk "néhány percre" az otthoni zsibongás és feladattenger elsöprő sodrából menekülve, de ez nem csak a gyermek mentális egészségére nézve lehet veszélyes. Ha a szülőt teljesen beszippantja a digitális flow, képtelen ellátni a gyermek felügyeletének felelőségteljes kötelességét is, és ilyenkor még nagyobb esélye van az olyan otthoni baleseteknek, mint a mosógépbe mászás, a mosogatógép-kapszula evés, a tűzhelytapogatás, vagy az ablakon kihajolás említeni is rémisztő lehetősége. 

Mivel a vázolt szituációk nem csak a távoli Kanadában fenyeget veszélyekkel, megkérdeztünk egy hazai szakértőt is, hogyan tudjuk mindezt orvosolni.

Mit tehetünk a mobilfüggés káros hatásainak elkerüléséért?

"A 21. században nehezen elképzelhető, hogy egy szülő egyáltalán ne nyúljon a telefonjához a gyermekei jelenlétében" – mondja megnyugtatásunkra Michaletzky Luca ökopszichológiai szemléletű pszichológus, a Mindset Pszichológia szakembere, majd hozzáteszi: "azonban az új kutatások tükrében érdemes az eszközhasználatot minimalizálni ahhoz, hogy megfelelően jelen lehessen a családi életben. Ha a szülő gyermeke helyett állandóan a telefonra fordítja figyelmét, elmulasztja megadni azokat az érzelmi válaszokat, visszacsatolásokat, amikre a gyereknek szüksége van. Mivel a gyermek számára sokáig a szülő az elsődleges referenciaszemély, aki "lefordítja" számára a világ történéseit, nem meglepő, ha a szülő elmaradó figyelme szorongást kelt benne, megfosztja őt attól a biztonságérzettől, amit egy megfelelően jelenlévő szülő biztosíthatna számára, illetve ennek talaján egyéb figyelmi, mentális zavarok is kialakulhatnak. Arról nem is beszélve, hogy a kielégítetlen érzelmi szükségleteit máshol fogja keresni – esetleg épp a technológiai eszközöknél (ahogy azt a szülő példáján is látta), így előre huzalozva saját magának is az utat a függőséghez."

A mobil és mindenfajta függőség kapcsán is nagy a szülő felelőssége
A mobil és mindenfajta függőség kapcsán is nagy a szülő felelősségezuveyde eylem topcuoglu / Getty Images Hungary

A pszichológus továbbá figyelmeztet: "eközben a telefonfüggőség hat a szülő mentális állapotára is: összefüggést találtak az alvászavarral, emlékezetzavarral, csökkennek a figyelmi képességek – egyszóval még ha épp nem a telefont nézi a szülő, akkor sem tudja szellemi kapacitását megfelelően a gyermekére fordítani. "Ráadásul, – folytatja Michaletzky Luca pszichológus – minden anya ismeri az „anyai bűntudatot”: számos szerepben szükséges helytállnunk, miközben a feladatok, ingerek és igények ömlenek ránk. Ha százból kilencvenkilencben jól teljesítünk, a nap végén akkor is a maradék egy miatt fogjuk rémes anyának érezni magunkat. Ezért nem is szeretném senkire ráerőltetni a zéró telefonhasználatot, viszont azt javaslom,

próbáljuk meg keretezni a képernyővel töltött időt, valamint dedikáljunk napi legalább 15-30 percet arra, hogy száz százalékig, képernyőktől mentesen a gyerekünkkel legyünk,

lelassulva hozzá, rá fordítva teljes figyelmünket, azzal foglalatoskodva, amire épp gyerekünknek igénye van."

Ha kíváncsi vagy rá, milyen ma az élet okostelefon nélkül, ezt a cikkünket is olvasd el.

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek