2023-ban 469 kérelem érkezett szülőktől egyedi keresztnevek engedélyezésére, melyből 70-et fogadott el a Nyelvtudományi Központ – írja az Infostart.
Ezek az új nevek Magyarországon
Raátz Judit, a Nyelvtudományi Központ tudományos főmunkatársa szerint tavaly a szülők körében rendkívül kedveltek voltak a török eredetű nevek (Ájlá, Nazir), amely valószínűleg a török tévésorozatok népszerűségének köszönhető. De népszerűek még mindig a mesealakok is, mint például Lolka vagy Nia.
A Nyelvtudományi Központ azonban eléggé szigorú maradt, 399 nevet nem fogadott el, például az uniszex neveket (pl. Baran, Dzsánszu), valamint számos kettős keresztnévjavaslatot, és a nagyon egyedi neveket (Csillagfény, Pumba, Jézus, Szentistván), illetve becenévi alakokat is elutasított.
Az elfogadottak között vannak egyes nevek rövidült alakjai (Dárisz, Korbin, Tiágó), új kettős keresztnevek (Emilin, Annarózsa) és irodalmi névalakok (Galahad, Legolász, Szmilla, Zaira) is.
Az új lánynevek közül néhány a teljesség igénye nélkül: Ájlá, Ancsa, Annarózsa, Bojka, Dorita, Dragana, Eleonor, Elora, Emilin, Girdiána, Ili, Kaori, Kikerics, Knevnevjókó, Lile, Linell, Lisza, Mádhuri, Mei, Nabi, Paldzom, Serina, Sosána, Söván, Szmilla, Teca, Zaira, Zenda, Zília.
A fiúknak pedig a következő nevekből lehet még választani: Berk, Dárisz, Gábris, Galahad, Klinton, Korbin, Legolász, Náel, Nazir, Pipó, Saif, Szigurd, Sztoján, Szvjatoszláv, Tiágó.
Ezzel a Magyarországon választható fiú- és lánynevekszáma 4570-re nőtt.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés