Sosem válaszol a gyerek arra, hogy mi volt a suliban? Tedd fel neki inkább ezeket a kérdéseket!

GettyImages-1217358350

„Na mesélj, mi volt ma veled a suliban!” „Áh, semmi.” Ha hazaérve az iskolából ismerős ez a helyzet, és bárhogy próbálkozol, alig tudsz érdemi információt kiszedni a gyerekedből, adunk néhány ötletet, amivel gördülékenyebb lehet köztetek a beszélgetés.

Sok szülő számára lehet mindennapos az az élmény, amikor megkérdezi a gyermekétől, hogy mi történt vele aznap, vagy mi volt az iskolában, és úgy egyébként is, mi a helyzet vele, az a válasz érkezik, hogy „semmi” vagy „semmi extra”. Szokták mondani, hogy egy beszélgetés menete nemcsak azon múlik, hogy az adott ember mennyire közlékeny, de azon is, milyen kérdéseket teszünk fel neki. Ez pedig a (nagyobb) gyerekeknél halmozottan igaz. 

Miért halhat el a beszélgetés a gyerekkel?

Az, ha a gyermekünk egyáltalán nem, vagy csak egy-két szóban válaszol, több mindentől függhet. Lehet, hogy bár látszólag azt gondoljuk, tényleg semmi különös nem volt a napjában, valójában annyi minden történt vele, hogy egy annyira általános kérdésre, hogy „Mi volt veled ma?” azt sem tudja, hol kezdje, nem tud egyszerűen válaszolni rá. De az is lehet, hogy alapvetően zárkózottabb személyiség és nehezen tudja magát kifejezni, így szüksége van a konkrét és jól megfogalmazott kérdésekre ahhoz, hogy érdemben be tudjon kapcsolódni egy beszélgetésbe

A konkrétabban megfogalmazott kérdések segíthetik a gyerekkel való beszélgetést
A konkrétabban megfogalmazott kérdések segíthetik a gyerekkel való beszélgetéstEms-Forster-Productions / Getty Images Hungary

Mit kérdezzünk a „Mi volt ma veled?” helyett?

Tamás-Zaka Dóra tanácsadó szakpszichológus, képzésben lévő család- és párterapeuta szerint bármelyik is álljon a háttérben, ahelyett, hogy neheztelnénk a gyermekünkre, amiért nem akar velünk beszélni, vagy legalábbis nem úgy partner a társalgásban, ahogyan azt mi elvárnánk, szülőként segíthetjük őt, ha máshogy tesszük fel neki a kérdéseinket. Ezekkel a kérdésekkel könnyebben egymásra hangolódhatunk, fesztelenebb lehet a beszélgetés, ezzel pedig sokat tehetünk a szülő-gyermek kapcsolatért. Érdemes kipróbálnunk az alábbi lehetőségeket:

  1. Mi volt a legjobb a mai napodban? Mi történt? Kivel voltál? Mit csináltál?
  2. Történt-e ma veled bármi rossz?
  3. Melyik volt ma a kedvenc órád? Miért?
  4. Van bármi, ami megváltoztatnál a mai napban, ami jó lett volna, ha máshogy alakul? Mi az?
  5. Mit tanultál ma? 
  6. Mit vártál ma a legjobban?
  7. Volt valaki, akinek ma tudtál segíteni a suliban?
  8. Te kaptál ma valakitől segítséget bármiben is?
  9. Volt-e bármi, amin meglepődtél, amire nem számítottál? Mi volt az?
  10. Volt ma olyan, amin jót nevettél?
  11. Melyik volt ma a legjobb pillanatod?
  12. Mi az, ami miatt várod már a holnapi napot?

Ezek a kérdések alapvetően pozitív érzéseket és élményeket hívnak elő a gyermekekben, és kellően konkrétak ahhoz, hogy ne lehessen rájuk kijátszani a „semmi” választ. Legközelebb, ha úgy érezzük, nem tudunk zöld ágra vergődni a gyermekünkkel, és nehézkesen alakul a beszélgetés, próbáljunk ki ezek közül néhányat! Az is fontos, hogy akkor kezdeményezzünk a gyermekünkkel beszélgetést, ha tényleg tudunk rá figyelmet szentelni, és félbeszakítás nélkül végig tudjuk hallgatni. Hiszen lehet bármilyen gondolatébresztő is egy kérdés, ha a hallgatóság látszólag nem kíváncsi a válaszra, az szintén könnyen a beszélgetés elhalásához vezethet.

A cikk szerzőjéről

Sas Eszter Krisztina a Dívány pszichológus szakértője és a Mind Art kreatív pszichológiai műhely társalapítója.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek