Te is folyton aggódsz? Évente ennyi hurutos betegség még normális

GettyImages-102346514
Olvasási idő kb. 4 perc

Ahogy szeptemberben elkezdődik az óvoda és az iskola, nem kell sokat várni, hamarosan beindul a járványszezon is. Egyre több gyerek lesz beteg, főként felső légúti megbetegedéssel, náthával, lázzal és hasfájással keresik fel a gyerekorvosokat.

Sok szülő rettegve várja és éli meg ezt az időszakot, hiszen amikor a gyermek megbetegszik, nem mehet közösségbe, és ilyenkor legalább az egyik szülő is kénytelen otthon maradni mindaddig, amíg meg nem gyógyul a csemete. Sokan azonban úgy gondolják, hogy az olyan enyhébb megbetegedések esetén, mint az orrfolyás vagy a köhögés, nem feltétlenül kell otthon tartani a gyereket. Hogy pontosan mikor, milyen tünetek esetén lehet óvodába és iskolában vinni a gyereket, arról dr. Bence Zsófia gyermekháziorvost kérdeztük.

A cikk az ajánló után folytatódik

Enterol - probiotikum minden évszakban

A zárt közösségekben gyakoriak a gyomor-bélrendszeri fertőzések. Az Enterol hasmenés esetén védi és helyreállítja a bélflórát.

Vény nélküli gyógyszer. Hatóa.: S.boulardii CNCM I-745. Forg.: MagnaPharm Hungary Kft., 1119 Bp., Fehérvári út 97-99. 4. em.

A kockázatokról és mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!

hirdetés

A legtöbb betegséget fertőzés okozza

„Amikor a gyereknek folyik az orra, fáj a feje, köhög, kiütése van, lázas, akkor a népnyelv azt mondja, hogy megfázott, meghűlt, mert túl hideg volt a légkondicionáló, túlságosan hideget ivott, vagy nem öltözött fel rendesen. Hányás, hasmenés esetén pedig csak túl sokat evett, majd rendbe jön. Ezzel szemben mi, orvosok, tudjuk, hogy ilyenkor általában valamilyen vírusos ágens áll a háttérben, tehát valamilyen fertőzést kapott el a gyerek, és az okozza az említett a tüneteket. Ez leginkább akkor szokott igazolódni, amikor egy gyerek után több családtag is megbetegszik hasonló tünetekkel” – mondja dr. Bence Zsófia. 

Ha egy gyerek megbetegszik, akár az egész családot megfertőzheti
Ha egy gyerek megbetegszik, akár az egész családot megfertőzhetiPixelsEffect / Getty Images Hungary

A vírus lappangási időben is fertőz

Az őszi és a téli szezonban egymást érik a vírusos felső légúti megbetegedések, melyek a legtöbb közösségbe járó gyermeknél jelentkeznek. Jellegzetes tünetek az orrfolyás, a köhögés, a láz, a fülfájás, a hasfájás.

A lázat kivéve a betegségek ezen velejárói nem döntik minden esetben ágynak az óvodásokat és az iskolásokat, akik már a vírusos betegségek lappangási időszakában is fertőznek, még ha egészségesnek is tűnnek.

Így szinte teljes mértékben elkerülhetetlen, hogy egy közösségben át ne adják egymásnak a betegséget a gyerekek. A gyermekorvos kiemeli: ha a betegség lezajlott, és a gyermek általános állapota jó, nincs láza, nem levert, akkor mehet közösségbe. 

Nem kell aggódni, ha sokszor beteg a gyerek

Sok szülő aggódik amiatt, hogy az óvoda vagy az iskola kezdete óta már a sokadik hurutos megbetegedéssel küzd a gyermek, ám a gyermekorvos szerint ettől nem kell megijedni.

„Teljesen normális, hogy egy közösségbe kerülő gyerek eleinte gyakran lesz beteg, és aztán ahogy találkozik a vírusokkal, egyéb kórokozókkal, úgy kialakul benne egy szerzett immunitás, ami a későbbiekben megvédi a betegségektől.

Dr. Bence Zsófia szerint nem kell megijedni, ha egy gyereknek többször is hurutos megbetegedése van
Dr. Bence Zsófia szerint nem kell megijedni, ha egy gyereknek többször is hurutos megbetegedése vanEperjesi Zsuzsa

Évente 10-12 hurutos megbetegedés nem számít extrémnek, sokkal inkább teljesen átlagos egy gyermek esetében, ami azt jelenti, hogy akár 3-4 hetente is lehet a gyereknek valamiféle tünete. Nagyon fontos, hogy ez semmiképpen sem jelent visszaesést” – hívja fel a figyelmet dr. Bence Zsófia. 

Ha ugyanis valaki meggyógyult egy betegségből, vannak panaszmentes napjai, aztán újra beteg lesz, az nem jelent visszaesést, hanem egyértelmű jele annak, hogy újra elkapott valamilyen vírust, ami egy új betegséget okozott nála. 

Ilyenkor maradjon otthon a gyerek

Vannak olyan intő jelek, amelyek arra figyelmeztetnek, hogy nem vihetjük közösségbe a gyermeket még akkor sem, ha nehéz megoldania a szülőnek az otthon maradást. Egyrészt a saját érdekében, hiszen betegen az óvodában sem tudna önfeledten játszani, vagy az iskolában figyelni és tanulni. Másrészt fertőző betegség esetén a többi gyermek egészségét is veszélyeztetnénk, és ez nagy fokú felelőtlenség. 

A gyermek és az egész közösség érdeke, hogy a fertőzés idején otthon gyógyuljon a beteg
A gyermek és az egész közösség érdeke, hogy a fertőzés idején otthon gyógyuljon a betegRealPeopleGroup / Getty Images Hungary

A fertőzések megelőzhetők és elkerülhetők, ha addig, amíg a betegség le nem zajlik, nem érintkezünk másokkal. 

Dr. Bence Zsófia azt javasolja, hogy semmiképpen ne vigyük a gyermekeket közösségbe olyan fertőző bakteriális eredetű betegségek esetén, mint a kötőhártya-gyulladás, a bárányhimlő, a skarlát vagy az ótvar. A többi, vírusos eredetű betegség, például légúti megbetegedés vagy gyomor-bélhurut esetén a gyerek közérzete és a tünetek intenzitása legyen a mérvadó.

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek