Csak három nő ismeri a világ legkülönlegesebb tésztájának titkát: itt készül

teszta-titok-1125758298
Olvasási idő kb. 5 perc

Szardínia sziklás, hegyvidéki belsejében, távol a tengerektől, mély szakadékok és áthatolhatatlan hegyvonulatok kanyargós labirintusai között fekszik egy olasz kisváros, Nuoro, amely Európa legősibb hagyományait rejti. A helyi Abraini családból ugyanis mindössze három nő készíti az úgynevezett su filindeu-t, a világ egyik legritkább tésztáját.

A különlegességet hajszálvékony tésztaszálakból alkotják, amelyeket egyesével, kézzel húznak ki olyan vastagságban, mint az árvalányhaj. Innen az étel neve is, amely annyit jelent, Isten fonalai. 

Csak hárman ismerik a tészta titkos receptjét

Paola Abrainin kívül csupán két nő él a földön, aki tudja, hogyan készül e tészta: Abraini unokahúga és a sógornője, akik mindketten ebben a Monte Ortobene lejtőin fekvő, távoli városban élnek. Noha arra senki sem emlékszik, ki, hogyan és miért kezdte el az ételkülönlegesség gyártását, annyi szent, hogy a recept és a technika több mint három évszázada csak Abraini családjának asszonyain keresztül öröklődik – ők pedig szigorúan őrzik a családi recept titkát. 

A világon mindössze hárman ismerik a szardíniai tészta titkát
A világon mindössze hárman ismerik a szardíniai tészta titkátConnect Images/Stefano Oppo / Getty Images Hungary

Jamie Oliveren is kifogott a tészta készítése

A tésztakészítés művelete olyannyira bonyolult, hogy még a Barilla mérnökeinek is beletört a bicskája. A szakemberek arra voltak kíváncsiak, hogy vajon képesek-e gépi úton reprodukálni az asszonyok technikáját, de hiába – nem sikerült nekik. Ahogyan a világhírű séfnek, Jamie Olivernek sem. Nem is csoda, hiszen a búzadarából készült su filindeu-t 256 tökéletesen egyenletes szálba kell húzni és ujjheggyel hajtogatni, majd a tűvastagságú tésztadrótokat átlósan egy kör alakú kereten, bonyolult háromrétegű mintázatban kell kifeszíteni. A létrehozása olyan nehéz és időigényes, hogy

az elmúlt kétszáz évben a szent ételt csak azoknak a hívőknek szolgálták fel, akik a kétévente megrendezett San Francesco ünnepén gyalog vagy lóháton megtettek egy 33 kilométeres zarándokutat Nuoróból egy Lula nevű faluba. 

Csak három hozzávaló

Az eddigiek után nehéz elhinni, pedig tényleg igaz, hogy a su filindeu-nek mindössze három összetevője van: búzadara, víz és só. Ezeket kell nagyon alaposan összedolgozni, egészen addig, míg a tészta eléri a gyurmára emlékeztető állagot, majd kisebb részekre kell osztani és henger alakúra formálni. Az igazi nehézség csak ezután következik:

ha a tészta nem elég ruganyos, Abraini az ujjait egy tál sós vízbe mártja, ha pedig még több nedvesség szükséges hozzá, akkor egy másik, sima vizet tartalmazó edénybe nyomja ujjvégeit.

Aztán egyszer csak megtörténik a varázslat: amikor a tészta eléri a megfelelő állagot, elkezdődhet a tészta vékonyítása: nyújtja, összehajtja, majd újra kinyújtja. Nyolc ismétlés után egészen pontosan 256 egyenletes szál formálódik, amelyet óvatosan három rétegben egymásra fektet egy kör alakú, fundu nevű fatálcára.

Nem csak időigényes, bonyolult is a su filindeu elkészítése
Nem csak időigényes, bonyolult is a su filindeu elkészítéseAggrucar / Wikimedia Commons

Az így halmozott tésztát a melegen sütő szardíniai nap aztán megszárítja, amelynek köszönhetően a gondosan rétegelt tésztaköltemény néhány óra múlva úgy néz ki, mintha csipke volna. A háziasszony ezután kisebb darabokra töri a tésztatáblát, majd a zarándokok érkezéséig dobozban tárolja, hogy aztán

forró, reszelt pecorinóval ízesített birkahúslevesbe főzve kínálhassa.

A világ legveszélyeztetebb étele

Jelenleg a su filindeu a világ legveszélyeztetettebb étele, bolygónk közel négyezer tésztája közül egyetlen mást sem gyártanak olyan kevesen, mint ezt. Abraini aggódik is amiatt, hogy a több száz éves hagyomány kihal, hiszen

két lánya közül csupán az egyik ismeri az alaptechnikát, ám korántsem olyan lelkes és szenvedélyes, mint az édesanyja.

Abraini már említett két nőrokona ugyan szintén tudja a mesterséget, de készséges utódaikat még ők sem találták meg. Éppen ezért azt fundálták ki, hogy szigorúan őrzött receptjüket megtanítják más nuorói családok lányainak, ám ez irányú próbálkozásuk is kudarcba fulladt: bármennyire is ügyes kezűek voltak, képtelenek voltak elsajátítani a tésztakészítés fortélyait.

Abraini egy iskola nyitására is gondolt, ám ehhez nem kapott anyagi támogatást a helyi önkormányzattól, így kénytelen a saját otthonában tanítgatni a jövő su filindeu-készítő nemzedékét.

Szerencsére azonban vannak olyanok, akik mellé állnak: az elmúlt években többször is meghívták Rómába, hogy lefilmezzék az étel készítését, sőt a különleges tésztát azóta már több környékbeli étterem számára is elkezdte gyártani.

Szeretnéd megismerni a világ leggusztustalanabb ételeit is? Akkor ajánljuk figyelmedbe az e témában írt cikkünket is.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek