Ez lehet a világ legfurcsább temploma: egyetlen sziklából faragták ki

szikla-templom-1223401052
Olvasási idő kb. 6 perc

Indiában található a Kailászanátha-templom, amely a világ legnagyobb, egyetlen sziklatömbből, tulajdonképpen egy hegyből kifaragott temploma. A tudósoknak máig nem sikerült teljesen megfejteniük, hogyan is készülhetett.

Létezik Indiában, Mahárástra államban, Aurangábád városától minetgy 30 km-re északnyugatra egy varázslatos hely, az Ellórai-barlangok. Három vallás, a buddhizmus, a hinduizmus és a dzsainizmus templomai találhatók itt, ám azon túl, hogy a közeli elhelyezés mutatja, milyen harmonikusan megfértek egymás mellett a különböző felekezetek valaha Indiában, akad még jó pár furcsaság az építmények körül. Például az, hogy a vallási épületeket a sziklából vájták ki valamikor az időszámításunk szerinti 8. század során. Noha az egész hely varázslatos – persze a nagyközönség számára csak azok, amelyek látogathatók: a több mint 100 barlang közül csak 34-et lehet bejárni – talán a legkülönlegesebb közülük a Kailászanátha-templom, a világ leghatalmasabb, egyetlen sziklából vájt temploma.

Mai technológiával sem lenne könnyű feladat

A templom méretei hatalmasak: az alapzata fölé a legmagasabb épület csúcsa 32,6 méterre magasodik, a templom épületei majdnem 100 méter hosszan, és közel 55 méter szélességben húzódnak. Mivel az összes szentélyt a sziklából vésték ki, három oldalról körülöleli őket maga a hegy, egészen különleges látványt nyújtva. A kutatók ma sem tudják, pontosan hogyan készülhetett, ám az akkoriban rendelkezésre álló technológiákat figyelembe véve annyi bizonyos, hogy mindössze vésők és kalapácsok segítségével készítették.

Különleges módszerrel dolgoztak: nem szemből vésték ki, hanem fölülről lefelé haladtak.

Szinte fölfoghatatlan, hogy tudták a hegyből kivésni ezt a gazdagon, aprólékos faragványokkal díszített sziklatemplomot
Szinte fölfoghatatlan, hogy tudták a hegyből kivésni ezt a gazdagon, aprólékos faragványokkal díszített sziklatemplomotMukul Banerjee Photography / Getty Images Hungary

Ez elsőre furcsának tűnhet, ám valójában praktikus érvek szóltak a technika mellett. Sokkal könnyebb lehetett ugyanis kivésni a követeket, mint a helyszínre szállítani az építőanyagot. Nem is ez volt az első ilyen építmény: a kutatók megegyeznek abban, hogy a Virupaksha-templom építészei irányíthatták itt is a munkálatokat, így pontosan tudták, hogyan lehet épületeket kivésni a sziklából, fölülről lefele haladva. Előbb három hatalmas árkot véstek ki, ezzel kialakítva a templom-komplexum határait, majd ezután kezdtek bele az épületek kifaragásába.

M. K. Dhavalikar indiai történész számításai szerint 250 munkás mintegy 5 és fél év alatt elkészülhetett a munkával.

Az azonban továbbra is rejtély a kutatók számára, hogy mi történhetett a kivésett kővel. Az általánosan elfogadott elmélet szerint, ahogy haladtak, egyszerűen legörgették a kibányászott sziklákat a hegyoldalon. Arra azonban semmiféle feljegyzést vagy történelmi bizonyítékot nem sikerült találni, hogy mi lett a sorsa ennek a rengeteg kőnek – csak az árkokból mintegy 55 ezer köbméternyi származott.

Nézd meg milyen csodákra bukkanhat a látogató a sziklatemplomban – a képre kattintva galéria nyílik!

Hálából készült a sziklatemplom

Létezik persze egy egészen másfajta, sokkal misztikusabb magyarázat is arra, hogyan és miért vésték ki az épületeket a hegyből. A legenda szerint, valaha a régmúltban egy helyi indiai uralkodó, egy korábbi életében elkövetett bűn miatt beteg lett. A legkülönfélébb módokon próbálták meggyógyítani, ám nem jártak sikerrel. A király Mahisamalába utazott vadászni, és az egészségéért aggódó, kétségbeesett királynő Ghrishneshwar (Siva) istenhez könyörgött férje gyógyulásáért.

Megesküdött: ha az uralkodó kigyógyul a rejtélyes kórból, templomot emel az istenség tiszteletére, és addig böjtöl, amíg a templom legmagasabb tornya nem áll.

A király megfürdött egy közeli medencében, és csodával határos módon meggyógyult. Hazaérve hozzá is fogtak a templom építéséhez, ám a legtöbb építész azt mondta: hónapok kellenek ahhoz, hogy az épület legmagasabb csúcsa is elkészüljön. A legendás építész, Kokasa azonban vállalta, hogy egy hét alatt felépíti a tornyot. Véghez is vitte a lehetetlennek tűnő feladatot: fölülről lefelé vésette ki a szentélyt.

A templomot a régészek szerint eredetileg a királynő tiszteletére Manikeshwarnak nevezték, később kapta meg a ma ismert nevet. Ennek eredetéről több elmélet is létezik. A hindu mitológiában Siva lakhelye a Kailász-hegy – egyes kutatók szerint az épületet erre utalva nevezték Kailászanáthának. Mások szerint a vallási épület egy – jóval később készített, híres – domborműnek köszönheti a nevét, amelyen Rávana démonkirály fenyegeti Siva és isteni hitvese, Párvatí Himalájabeli otthonát, a Kailásza-hegyet.

Ennek a különös falunak a története is roppant érdekes: egy hátborzongatóan keskeny sziklára épült!

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek