„Ha visszagondolok az életemre, néha meglepődöm, hogy mindez, ami velem történt, igaz. Gyakran mondogatom is magamnak, egy reggel felébredek, és rájövök, hogy ez az egész csak álom.” Ezekkel a szavakkal kezdte az olasz szupersztár, Sophia Loren, a klasszikus filmek bombázója 2014-ben megjelent memoárját. A színésznő mesébe illő csodaként említi életét, amit leginkább az „öröm” és a „jókedv” jellemzett mindezidáig, annak ellenére, hogy a képernyők és a mozik sztárjának nem volt mindig irigylésre méltó a sorsa.
Pozzuolitól hosszú volt Loren útja a csillogó Hollywoodig
Sophia Loren eredetileg Sofia Villani Scicolone néven látta meg a napvilágot 1934. szeptember 20-án, Rómában. Mondhatnánk, nomen est omen, hiszen neve egyet jelent azzal a bájjal, kecsességgel és szépséggel, mellyel rendkívüli tehetsége párosul. A mozitörténelem egyik legünnepeltebb színésznőjeként Loren pályafutása több mint hat évtizeden át ívelt, melyet számos elismerés, felejthetetlen szerepek és a filmkultúrára gyakorolt tagadhatatlan hatása jellemez.
Azonban a csillogó Hollywoodtól oly messze eső, főként szegények lakta Pozzuoliból, a Nápoly melletti kisvárosból, ahol Loren felnőtt, igen hosszú út vezetett a nemzetközi sztárságig, ahová egyedülálló képessége, tehetsége és időtálló vonzereje juttatta el. Sophia Loren gyermekkora tele volt megpróbáltatásokkal. Egyedülálló édesanyja szegénységben nevelte fel, amit a második világháború csak tovább nehezített. A túlélésért folytatott állandó küzdelem pedig még a háború befejezése után is jelen volt a család életében. A kihívások ellenére édesanyja, aki világéletében színésznő szeretett volna lenni, mindig arra ösztönözte Sophiát, aki rajongott a művészetekért, hogy ne adja fel álmait.
Végül a szülői támogatás, Loren szépsége és tehetsége mind közrejátszott abban, hogy a színészlegenda elindult a sztárság felé vezető úton.
Carlo Ponti megnyerte magának Sophiát
Sophia először 14 évesen lépett színpadra, amikor részt vett egy szépségversenyen, amelyet ugyan nem nyert meg, de egyértelműen karrierje kezdetét jelentette. Itt figyelt fel rá az akkor 40 éves Carlo Ponti filmproducer, aki később mentora, majd férje lett a színésznőnek. Ponti már ekkor felismerte a Lorenben rejlő lehetőségeket, és segítette őt abban, hogy kisebb szerepeket kapjon olasz filmekben, melyekben a színésznőt Sofia Lazzaro művésznéven ismerhette meg a közönség, majd a férfi javaslatára felvette a Sophia Loren nevet, és saját tehetségének köszönhetően egyre több szerepet kapott.
A színésznő és Carlo Ponti kapcsolata azonban mindezzel nem ért véget, pontosabban nem teljesedett ki. Sophiát 1957-ben Ponti gyorsan feleségül vette, mielőtt megelőzhette volna az asszony filmbeli partnere, Cary Grant, akihez gyengéd szálak fűzték Sophiát.
Loren már fiatal lányként rajongott a híres amerikai sztárért, de Pontit is szerette, aki nős volt.
A producer, megérezve a vetélytárs jelenlétét, gyorsan cselekedett, és miután Olaszországban még nem lehetett, így Mexikóban elvált, és 1957. szeptember 17-én, az ottani törvények szerint feleségül vette Sophiát.
Az olasz törvények szerint azonban a házasság érvénytelen volt, így házasságuk nem tartott sokáig.
A feleségeket nem zavarta a bigámia
1962 júniusában Sophia Lorent és Carlo Pontit bíróság elé állították Rómában bigámia vádjával, amiért akár öt év börtönt is kaphattak volna. Pontit bigámiával vádolták, Loren ellen pedig a vád bigámiával való egyetértés volt.
Végül 1965 februárjában az olasz bíróság Rómában érvénytelennek nyilvánította Sophia Loren és producer férje, Carlo Ponti 1957-es nászát, mondván, hogy első feleségétől, Giuliana Fiastritól való mexikói válása nem volt törvényes.
A helyzet pikantériája, hogy furcsa módon nem az első feleség vitte az ügyet az olasz tisztviselők elé, hanem egy Luisa Brambilla nevű milánói asszony.
Az olasz törvények szerinti ugyanis bármely állampolgár keresetet nyújthat be egy másik olasz állampolgár ellen, ha a bigámia gyanúja felmerült.
A 20. század közepén tudniillik Olaszországban még ismeretlen fogalom és jogi procedúra volt a válás, a házastársak a megromlott kapcsolat ellenére is együtt éltek akkor is, ha más partnerük is volt. Brambilla azonban úgy gondolta, a két híresség életvitele fölött nem lehet szemet hunyni, és példát akart mutatni, hogy a promiszkuitás tényét nem lehet szőnyeg alá söpörni.
Sophia Loren soha nem tudott mást szeretni
Ponti és Loren házasságát 1962-ben érvénytelenítették, majd négy év múlva ismét egybekeltek, miután a producer első felesége tanácsára felvette a francia állampolgárságot, és így a francia törvényeknek megfelelően másodszorra is elválhattak.
A házaspárnak két gyermeke született, és mindaddig együtt éltek, amíg 2007 januárjában Carlo Ponti tüdőbetegségben meg nem halt.
Amikor két évvel később egy interjú során megkérdezték a színésznőtől, hogy újra férjhez menne-e még, Loren azt válaszolta:
„Nem, soha többé. Nem tudnék már mást szeretni.”
Loren és Ponti különös házassága nem egyedülálló. Az Oscar-díjas magyar látványtervező is éveken át bigámiában élt. Ha szeretnéd megismerni a részleteket, olvasd el a Sándorházi Vilmosról szóló cikkünket is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés