A Rómeó és Júlia egy megkerülhetetlen történet. William Shakespeare drámája általában kötelező olvasmány az iskolákban, de rengeteg filmes és sorozatos feldolgozás is készült már a történetről, illetve színházi darabok, musicalek is. Azt nem tudjuk pontosan, hogy a két szerelmes valóban létezett-e (valószínűleg nem), de az biztos, hogy a két veronai család igen.
Két család Veronában
Verona városa a legtöbb embernek Shakespeare Rómeó és Júliájából ismert, a turistákat ez a történet csalogatja leginkább. Az észak-olaszországi városban rengeteg reneszánsz épület található, az UNESCO 2000-ben világörökségi státuszt adományozott neki.
A Montague-k és a Capuletek két jelentős arisztokrata család voltak Veronából, és maga Dante is említi őket az Isteni színjátékban (Purgatórium, VI. ének). A ma La Casa di Giulietta (Júlia háza) néven ismert helyszín egy 13. századi otthon, amely a Dal Cappello (közismert nevén Cappelletti) családé volt, akik egyes történészek szerint Shakespeare Capuletjeit ihlették. Valójában a drámaíró sosem járt Veronában, a két háznak a nevét Dantétól kölcsönözte. Ez a mű az egyik legkorábbi szöveg, amely utal a Montecchi és Cappelletti családokra (a „Montague” és a „Capulet” elnevezések olasz megfelelői), amelyek a 13. században valóságos rivális politikai frakciók voltak.
Dante harcoló frakciókat és működésképtelen családokat említ, mint annak jeleit, hogy Itália a 13. és 14. században erkölcsi és spirituális válságban van. Néhány tudós úgy véli, hogy a Montecchi és a Cappelletti nem csupán egymással ellenségeskedő családok voltak, hanem a ghibellinek és guelfek közötti frakcióharcokba is belekeveredtek. Ezek a viszályok Dante életében az észak-olasz városállamokat véres konfliktusokba vitték. Elképzelhető, hogy a két család olyan régóta küzdött egymással a városuk politikai irányításáért, hogy mindkét fél a pusztulás szélére jutott.
Valós és valótlan helyszínek
A történészek a kolostort Shakespeare darabjának utolsó felvonásában tudták azonosítani, azonban a sírt, amelyben Júlia feküdt, már a drámaíró találta ki, ezt a San Francesco al Corso kolostor kertjébe képzelte el.
A leghíresebb helyszín, amely felkereshető Veronában, Júlia háza. Az épület a 13. században épült, és a Capulet-család címerével díszített külső homlokzatán egy kapu nyílik egy fedett térre, ahol a világ minden tájáról érkező szerelmesek hagyják az üzeneteiket. Régen a látogatók közvetlenül a falakra írták azokat, vagy rágógumival ragasztottak fel egy cetlit, ezért ma már paneleket helyeztek el, amelyekre feliratokat és kártyákat lehet rögzíteni. Innen a látogatók az épület belső udvarára érkeznek. Az udvar közepén egy bronz Júlia-szobor áll, a legenda szerint ha az egyik keblét érinti meg a látogató, a szerelemben lesz szerencséje, ha a másikat, akkor az anyagi javakat illetően.
A házat a Cappello-családtól vette meg 1905-ben a veronai polgármester, és a nevek hasonló hangzását kihasználva elindították a kampányt, hogy ez a ház tényleg Júliáék háza volt.
Az udvar központi eleme a híres erkély, amelyet Júlia hálószobájához kötnek. Azonban ez régen nem volt itt, az 1930-as évek körüli felújítás során építették hozzá. Az ősi épületet az évszázadok során különböző célokra használták, a város pedig megvásárolta, hogy megmentse a pusztulástól. Ma múzeum, amelyben lenyűgöző freskók és műalkotások láthatók, és Júlia hálószobáját a Franco Zeffirelli 1968-as Rómeó és Júlia című filmjében használt ággyal rendezték be.
Kevésbé ismert, de nem messze Júlia házától található a szerelmének otthona. A Montague-ház egy impozáns középkori épület tágas udvarral és oszlopos előcsarnokkal, amelyet egy fogazott téglafal véd. Ez azonban magántulajdonban van, és nem látogatható.
Honnan származik Rómeó és Júlia?
A Rómeó és Júlia nevei is olasz gyökerekkel rendelkeznek, először Luigi Da Porto olasz író Giulietta e Romeo című történetében jelentek meg, amelyet Historia novellamente ritrovata di due nobili amanti (Két nemes szerelmes újonnan felfedezett története) című regényében mesélt el. Da Porto műve 1531-ben jelent meg, és már jóval Shakespeare darabja előtt nagy népszerűségnek örvendett Európában.
Azonban már ő is máshonnan vette az ihletet, a 15. századi olasz költőtől, Masuccio Salernitanótól, aki hasonló tragikus szerelmi történetet foglalt bele Il Novellino című, 50 történetet tartalmazó gyűjteményébe, amelyet 1476-ban publikált. Az ő története, amely Mariottóról és Gianozzáról szól, akik Sienában élnek (egy város nem messze Veronától), a Rómeó és Júlia legrégebbi ismert változatának számít. A Salernitano-féle sztori tartalmaz egy titkos házasságot és egy altatóitalt, de számos részlet eltér a Shakespeare által ismertté tett történettől, és a szerelmesek halála is más módon történik.
Shakespeare életével kapcsolatban rengeteg a rejtélyes mozzanat, összeszedtünk ebből ötöt az alábbi cikkünkben.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés