Két egymást követő éjjel is tanúi lehettünk a hazánkban ritkán látható fényjelenségnek, a színes fények pénteki felbukkanásuk után szombaton is bevilágították az éjszakát, írja az Időkép.
A fényeket több helyen, így a Balaton felett, továbbá Gyékényesen, Nagykanizsán is lencsevégre kapták. Szombaton azonban a sok helyen felhős ég miatt kevésbé lehetett élvezni a „műsort”.
Bár önmagában a sarki fény is ritka jelenség hazánkban, a szerencsések a jellemző rózsaszínes-lilás árnyalatban megmutatkozó fényjátéknak egy különleges variánsát is láthatták, ugyanis feltűnt a zöld színárnyalat is, ami Magyarországon csak elvétve mutatkozik meg.
A nap okozta a jelenséget
A pirosas, rózsaszínes árnyalatok több mint 300 kilométeres magasságban alakulnak ki, a ritkábban látható zöld árnyalatok általában 100-300 kilométer közötti magasságban jönnek létre a Föld légkörében. A jelenséget annak köszönhetjük, hogy a Napból érkező töltött részecskék kölcsönhatásba lépnek a Föld légkörében található oxigénnel.
Zöld színárnyalat pedig akkor keletkezik, amikor bolygónkon geomágneses vihar alakul ki.
Az északi fény, avagy aurora borealis jellemzően a Föld északi légkörébe behatoló töltött részecskék, főként protonok és neutronok által okozott fényjelenség, ami a légkör magasabb régióiban keletkezik. Ugyanez a fényjelenség azonban bolygónk déli féltekéjén is megfigyelhető, ezt aurora australisnak is hívják. Ezek a fényjelenségek kifejezetten intenzív naptevékenységek esetén észlelhetők.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés