A legelső oroszlán a mozivásznon egy Slats nevű nagymacska volt, de mivel az idő tájt még némafilmeket készítettek, Slats is csak néma óriásként forgathatta tekintélyparancsoló buksiját a moziintrón, hangját még nem hallathatta. Karrierje összesen két évig tartott, azonban így is komoly "dinasztiát" alapított.
Velük indul a mozifilm
A sorban a második, a Slatset követő Jackie nevű oroszlán még többre vitte. Ő lehetett ugyanis az első MGM-es macskaféle ragadozó, amely már hangjával is felhívhatta magára a nagyérdemű figyelmét. Jackie meg is kapta a Lucky, azaz szerencsés becenevet, de mázlista volta nem merült ki abban, hogy fennhangon moroghatott a megavállalat sikerspotján. Ennél sokkal nagyobb malaca volt:
túlélt két vonatbalesetet és egy földrengést, az se kottyant meg neki, hogy elsüllyedt egy hajóval, sőt, arra is fittyet tudott hányni, hogy felrobbant egy stúdióval.
Hős oroszlán a mozifilmek elején
Jackie olyan lehetett, mint a mi szeretett Macskafogónk szuperhős egere, Grabovszky, akit mikor egy súlyos csetepaté után megkérdeztek, megsebesült-e, csak annyit mondott: "nem szokásom!" Ez lehetett Jackie, azaz Lucky ars poeticája is, aki még egy légikatasztrófát is átvészelt.
A sok hakni egyikén, ezúttal San Diegóban a stáb kisrepülőgépe felszállni készült. Az úti cél New York volt, a gépnek azonban nem sikerült a Nagy Almáig elrepíteni a csapatot. Az arizonai sivatag felett szerencsétlenség történt, és a gép lezuhant. Az oroszlán és a pilóta megúszták ép bőrrel és szőrrel a zuhanást, de helyzetük a sivatagban mégis reménytelennek tűnt. Kevéske víztartalékuk és a velük leesett szendvicsmaradékok még a férfi fél fogára sem voltak elegendők, nem hogy egy éhes oroszlánnak.
Így a pilóta végül vett egy nagy levegőt, és neki indult a kőrengetegnek maga mögött hagyva az oroszlánt ketrecében.
Négynapnyi járás után telefonkészülékre bukkant, és a segítség nem maradt el, mindketten megmenekültek.
A mozifilmek legszerencsésebb oroszlánja
Jackie talán azért is szerencsés volt, mert már nem élhette meg, amikor első trónörököse, George után a második hangját már egy leopárd dublőrre bízták. Az oroszlánok üvöltése ugyanis az életben állítólag nem annyira félelmetes hangeffekt, mint például távolabbi rokonaiké, a leopárdoké. Ezért aztán a gramofonnal rögzített oroszlánüvöltést egy idő után a teljesebb hatás elérése érdekében leopárdszinkronnal tuningolták. Persze, azóta már a leopárd hatást is a CGI technológia adja, így ez manapság már nem dehonesztáló az állatok királyára nézve sem.
Legendás mozisztár lett a filmes karriert is befutott állat
Jackie pedig nem csak szerencsés, de híres és legendás is lett. Személyét a rajongók különböző fantáziadús mítoszai kezdték körüllengni. Ilyen volt az a történet is, amelyben halálra rémített egy tolvaj bandát. A legenda szerint a betörők éppen egy bankot készültek megtámadni, amikor vesztükre véletlenül a stúdió egyik helyiségbe nyitottak be, azok közül is feltehetően éppen Jackie öltözőjébe. Érthető volt dermedtségük, hiszen a bank személyzetébe botlottak, hanem egy több száz kilós oroszlánba, s már meg is volt a baj.
Az állat félelemkeltő imidzsét persze csak fokozta, hogy a Tarzan-filmekben is ő riogatta az állatbőrben liánokon ordibálva himbálódzó vadembert. Az olimpiai bajnok Johnny Weissmullert ugyan nem olyan fából faragták, hogy filmes kollégájától halálra fagyott volna, de a nézőkben mégis keltett némi riadalmat az állat még a vásznon keresztül is. De pláne élőben.
Ezért egy olyan történet is szárnyra kapott, mely szerint Jackie bepuszilta idomárjait, de mindenki megnyugtatására közöljük a forrásokból származó megnyugtató hírt:
ez az oroszlánról szóló hír csak kacsa.
A végképp szelíddé öregedett mozisztár utolsó napjait a philadelphiai állatkertben töltötte, ahol aztán 30 évesen megannyi kaland után visszaadta lelkét a Teremtőnek.
Ha érdekel, milyen szokatlan módon tudnak néha az állatok az ember segítségére lenni, olvasd el ezt a korábbi cikkünket is.