Az Egység szobra Sardar Vallabhbhai Patel indiai szabadságharcost és politikust, az indiai függetlenségi mozgalom egyik legkiemelkedőbb vezetőjét, India első miniszterelnök-helyettesét ábrázolja. Az emlékmű tervezése és kivitelezése csaknem négy évig tartott. Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány érdekességet a szobor történetéhez kapcsolódóan.
A világ legnagyobb szobra az egység jelképe
Az Egység szobrát „India vasembere”, vagyis „a nagy egyesítő” Vallabhbhai Jhaverbhai Patel, közismert nevén Sardar Patel indiai államférfi tiszteletére építették, aki a független India első miniszterelnök-helyettese volt. A férfi a megtisztelő jelzőket annak köszönheti, hogy az ő nevéhez fűződik a modern Indiai Köztársaság egységesítése.
Még az űrből is látszik
Az emlékmű egyben India legnépszerűbb turisztikai látványossága. A szobor, amely a, egyben kiállítóközpont is, amely Sardar Patel munkásságának és életének mérföldköveit, illetve eredményeit mutatja be. A szobor belsejében 135 méter magasan kialakított kilátóban akár 200 látogató is elfér. A gyönyörű panorámát kínáló pontig gyorsliftek szállítják a turistákat.
Hihetetlen magassága és mérete miatt a szobor 7 kilométeres sugarú körből, sőt még az űrből is látható.
A látogatóközpont mellett a műemlékben helyet kapott egy háromcsillagos szálloda és egy konferencia-központ is. Sőt, a szoborral és a talapzattal együtt egy 320 méter hosszú híd és egy négysávos út is épült azért, hogy a műemlék könnyen megközelíthető legyen, hiszen évente mintegy 2,5 millió látogatót vonz.
A szoborépítés a környezetvédelem jegyében zajlott
Kifejezetten a szobor megépítése és annak támogatása érdekében alakult meg az úgynevezett „Egység szobra” mozgalom, amely azt a célt szolgálta, hogy használaton kívüli mezőgazdasági eszközeik átadására kérje a mezőgazdasági vállalkozókat, amit meg is tettek. Ezekből a 135 tonnát nyomó vashulladékokból összesen 109 tonnát dolgoztak fel a szobor elkészítése során.
Olyan, mintha a szobor a vízen járna
Ahogyan a szobor magassága, úgy az elhelyezkedése sem a véletlen műve. Az emlékmű azért lett 182 méter magas, mert ennyi hely van a gudzsaráti törvényhozó gyűlésben is.
Azt, hogy az Egység szobrát valóban tökéletesen, minden részletre kiterjedően megtervezték, még az elhelyezése is bizonyítja.
A vezetőt séta közben bemutató formát több különböző makett közül választották ki.
A választás végül arra esett, amely aközben ábrázolja Sardar Sarovart, hogy a Narmada folyó gátja felé halad. A szobor kialakítása kivételes és innovatív mérnöki megoldásokat követelt meg a tervezőktől és a kivitelezőktől. Ez az oka annak, hogy egy csillag alakú, geometrikus alapból emelkedik ki, szélességének és magasságának aránya pedig egy olyan szokatlan aránypárt alkot, ami biztosítja, hogy a nagyobb szélsebességnek is ellenálljon.
Kiváló felépítésének köszönhetően a szobor ellenáll a 100 kilométer per órás szélnek az erősebb földrengéseknek is.
Kitelepítették az szobor helyén lakókat
Megépítésekor a gudzsaráti kormány 185 háztartást evakuált annak érdekében, hogy helyet biztosítson a szobornak. Az építkezésben több mint kétezer indiai és néhány száz kínai munkás is részt vett.
Az Egység szobra azonban nem mindenben teremtett összhangot. Míg néhányan India egyik legfigyelemreméltóbb vívmányának tekintik, és örülnek annak, hogy az emlékmű rengeteg turistát vonz, vannak, akik kifejezetten ellenezték megépítését a családok kiköltöztetése és az ezzel járó kiadások miatt.
Mindenki ismeri London legnépszerűbb óráját, a Big Bent, de azt vajon hányan tudják, hogy a város látványosságának valójában nem is ez a neve?
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés