Néhány macskán és kutyán kívül nem lakja más a török főváros, Ankara és az Isztambul között félúton található Burj Al Babast, amelyet egyesek az elfuserált fejlesztések legékesebb példájának tartanak. Mi tagadás, jelenlegi állapotában tényleg másvilági látványt nyújt, pedig
a története nem is olyan régen, alig tíz éve kezdődött.
Mintha egy Disney-mese világa lenne
Ebben a híres, 600 éves mecsetjéről is ismert, történelmi város, Mudurnu közvetlen szomszédságában lévő, leginkább Disney-mesék díszletére hasonlító lakóparkban egymás után sorakoznak a kastélyok. Mindez egy dubaji ingatlanfejlesztő, a Sarot Properties Group ötlete volt, amely a 732 kastély megépítése mellett egy bevásárló- és szórakoztatóközpontot, fitneszlétesítményeket, sportpályákat, valamint természetes, meleg források táplálta török fürdőket álmodott a területre. A Fekete-tengerhez közeli elképzelés megvalósításán 2014-ben el is kezdtek dolgozni, és 200 millió dollár költséggel sikerült is – naygjából – befejezni 583 kastélyt.
Egy lakóparknyi kastély áll a területen
A csinos paloták leendő tulajdonosai már dörzsölték is a tenyerüket, bízva abban, hogy mihamarabb megvásárolhatják 370 ezer és 500 ezer dollárba kerülő otthonaikat, ám 2019-ben vége szakadt a nagy építkezésnek. Az egyébként is dühös helyieknek ez már csak hab volt a tortán, hiszen már eleve sokakat elkeserített még a gondolat is, hogy a történelmi oszmán stílusú házaik és szebbnél szebb kúriák közelében egy oda nem illő lakópark létesül.
Azt pedig végképp zokon vették, hogy a kastélytelep építése miatt a cég megannyi fát pusztított el, és fordította fel az addig békés területet.
Vége egy álomnak
Mint kiderült, a négyéves munkálatoknak tulajdonképpen Törökország gazdasági nehézségei vetettek véget, és a fejlesztőknek is hamarosan 27 millió dolláros adósságuk keletkezett. A rossz döntéseken és a nem túl szerencsés időzítésen kívül más nem is kellett ahhoz, hogy abbamaradjon az építkezés. Pontosabban, a fejlesztő még egy ideig reménykedett abban, hogy csupán átmeneti nehézségről van szó, és a projekt idővel sikeresen zárul, de ami azt illeti, öt éve egy kalapácsütés nem sok, annyi nem történt a kastélyokkal teli lakóparkban.
Úgy tűnik, talán már nem is fejezik be soha.
Veszélyes meglátogatni a völgyet
A kastélyokkal gazdagon benépesített völgy tehát egyelőre üres, a megálmodott, már félkészre épített településen így egy teremtett lélek sem él. Éppen ezért olyan izgalmas a turisták számára ez a lakópark, amely talán nem is lenne olyan népszerű, ha rendben felépült volna. Noha bármennyire is érdeklődnek a terület iránt az elhagyatott épületek és szellemvárosok rajongói, ha csak nincs egy vajszívű őr, akkor aligha tehetik be a lábukat a területre. És bizony ennek meg is van az oka:
az építőanyagok szerteszét hevernek, ráadásul a félkész épületekben tartózkodni sem életbiztosítás.
Varosha, a kihalt üdülőváros
Persze nem Burj Al Babas az egyetlen kihalt település a világon: a ciprusi Varosha története ugyan más, de tagadhatatlan, hogy bizony annak is köze van a törökökhöz. A Famagustához tartozó, Ciprus riviérájaként is emlegetett üdülőváros annyira népszerű volt, hogy még a hírességek is boldogan lógatták ott a lábukat.
Olyan színésznők és színészek voltak a helység vendégei, mint Brigitte Bardot, Elizabeth Taylor vagy épp Richard Burton.
Tényleg nem túlzás azt állítani, hogy Varosha az ország legje volt óriási szállodákkal, csábító bevásárlóközpontokkal, szemet gyönyörködtető, homokos strandokkal. Az élet pezsgett minden szegletében, arról már nem is beszélve, hogy az egyébként sem csekély, 39 ezer lelket számláló lakossága a főidényben 700 ezerre duzzadt.
A pezsgő életnek azonban egy csapásra vége lett, amikor 1974. július 15-én egy államcsínyt követően a török hadsereg megszállta a települést, a lakosságnak pedig szó szerint futva kellett elmenekülnie onnan: több tízezren hagyták el akkor a területet. Így lett hát Varosha üres, kopár és félelmetes. Az épületei közül több is összeomlott, sőt van olyan lakás is, amely nappalijában egy fa nőtt, mi több, olyan otthon is, amely
étkezőaszatalán még mindig ott sorakoznak az ebédhez kikészített evőeszközök.
Elhagyatott helyekben nincs hiány Magyarországon sem – ha szeretnél ezekről is többet megtudni, ajánljuk figyelmedbe a hazai hátborzongató helyekről szóló cikkünket.