Sok zűrt okoz a szerelem minden ember életében, teljesen átalakítja az addig megszokott dolgainkat. Ez a korábbi évszázadokban sem volt másképp, ez a mindent elsöprő érzés még a társadalom krémjét, a vezető rétegek tagjait is képes volt megbolondítani.
A legvadócabb uralkodók ráadásul több végén égették a gyertyát, megannyi szerelmi háromszögre (vagy esetenként többszögre) derült fény a történelmi kutatások során.
A Római Birodalom megalakulásához vezetett a szerelmi háromszög
Kleopátra, aki Egyiptom utolsó Ptolemaida-fáraója volt, hírhedten sok viszonyt folytatott, főként római férfiakkal. Köztük volt Julius Caesar és Marcus Antonius is, utóbbival azonban nem volt olyan zavartalan kapcsolatuk, ugyanis egy komoly szerelmi háromszög alakult ki Antonius, Kleopátra és Antonius felesége, Octavia között.
Antonius és Augustus társuralkodókként irányították Rómát, azonban egy időben nehézségeik akadtak ezzel. Ekkor döntött úgy Antonius, hogy feleségül veszi Octaviát, Augustus húgát. Ez el is simította az uralkodók közötti konflktust, de nem túl hosszú időre. Antonius ugyanis viszonyt kezdett Kleopátrával, amiért még családját is elhagyta.
Augustus nem nézhette ezt tétlenül, hadba indult uralkodótársa ellen, ez volt az utolsó lépés, ami eljuttatta a császári egyeduralomhoz, és ezzel létrejöhetett a szűkebb értelemben vett Római Birodalom.
Egyházat alapított bizarr szerelmi ügyei miatt a király
VIII. Henrik nőügyeit talán már senkinek nem kell bemutatni, hírhedten sok felesége volt, akiket lefejeztetett, majd mikor rájött, hogy ez nem tűnik túl humánusnak, alapított egy új vallást, amelyen belül lehetővé tette a házastársak válását. Na, de ne szaladjunk ennyire előre, nézzük, mi is történt pontosan.
Az angol királyról sokáig azt terjesztették, hogy nagyon prűd és szégyenlős ember. A történészek kutatásai azonban bőven másra engednek következtetni. Hat felesége volt, akik közül kettővel érdekes szerelmi háromszögbe keveredett.
VIII. Henrik egyik felesége Aragóniai Katalin volt, és a király gyakorlatilag miatta alapította meg az anglikán egyházat. A királynénak számos vetélése volt, és több gyermekük is halva született meg, amit a király nem nézett jó szemmel. VIII. Henrik a házasságuk alatt rengeteg viszonyt folytatott, Katalin azonban szemet hunyt ezek felett, és szerető felesége maradt.
A problémát az okozta, amikor VIII. Henrik halálosan beleszeretett a királyné udvarhölgyébe, Boleyn Annába. A királynak nem titkolt szándéka volt vele is viszonyba keveredni, még azt is felajánlotta a hölgynek, hogy a hivatalos és egyetlen szeretője lehet, Anna azonban visszautasította ezt. Ő többre vágyott ennél, királyné akart lenni.
Mivel VIII. Henrik szerelmes volt, ezért felkereste a pápát, hogy engedélyt kérjen válására Katalintól. Az egyházfő ezt megtagadta, így aztán az angol király elfordult a katolikus egyháztól, és sajátot alapított. Így született meg az anglikán egyház, amely engedélyezi a válást, amelyet VIII. Henrik meg is tett.
Ezt követően feleségül vette Boleyn Annát, akitől lánygyermeke született, a későbbi I. Erzsébet királynő.
A szerelmi háromszög, aminek háború lett a vége
A szerelmes franciák sem maradnak ki a sorból, sőt, a Napkirály mozgalmas szerelmi életébe tekintünk be. XIV. Lajosnak ugyanis két híres szeretője volt, akik egymást váltották. Ők, Madame de Montespan márkiné és a tőle született gyermekeinek nevelője, Madame de Maintenon voltak.
XIV. Lajos első unokatestvérét, a spanyol Mária Teréziát vette feleségül, azonban nem volt túlságosan hűséges hozzá. A Napkirály évtizedeken át folytatott viszonyt Montespan márkinéval, aki hét gyermeket is szült neki. A király és a márkiné hosszú, boldog kapcsolata azután ért véget, hogy kiderült,
a márkiné szerepet játszott egy nagy riadalmat keltő, súlyos következményekkel járó mérgezési botrányban.
Nem sokkal eltávolodásuk után Mária Terézia is meghalt, és ekkoriban történt, hogy a király érdeklődését komolyan felkeltette gyermekei nevelője, Madame de Maintenon. Közel kerültek egymáshoz, a hölgy végül XIV. Lajos kegyencnője lett, majd később hozzá is ment feleségül, amit harminc évig titokban tartottak.
A király miniszterei nem támogatták a frigyet, még figyelmeztették is, hogy inkább ne vegye el a nevelőnőt. Látszólag főleg a rangbéli különbségek miatt gondolnánk indokoltnak a politikusok tanácsát, a történészek azonban máshol találnak magyarázatot.
Kiderült, hogy Madame de Maintenonnak nagy szerepe volt abban, hogy XIV. Lajos visszavonta a protestánsok szabad vallásgyakorlatát, aminek következtében rengeteg hugenotta elmenekült az országból. Ezt követően a francia gazdaság jelentős romlásnak indult, ami pedig egyenes út volt a spanyol örökösödési háborúhoz.
Ha nincs ez a szerelmi háromszög, ma teljesen máshogy festene Anglia
Modernebb vizekre evezünk, vissza Angliába. Igazán nem mehetünk el a 20. század egyik legjelentősebb szerelmi háromszöge mellett, ami az angol trónörökös lemondásához vezetett.
VIII. Eduárd és Wallis Simpson kapcsolata döcögősen indult, mivel akkor találkoztak, amikor a nő még férjnél volt. A fiatal herceget komoly érzelmek fűzték a csinos amerikai nőhöz, a brit királyi család azonban erősen ellenezte, hogy bármit is lépjen ez ügyben. Kijelentették, bárkit elvehet feleségül, akit csak akar, kivéve Wallist. Persze Eduárdnak sem kellett több, csak azért is elérte célját.
Wallis Simpson, miután másodjára is elvált férjétől, végre együtt lehetett az angol herceggel. A bökkenő csak az volt, hogy Eduárd ekkor már készült átvenni a trónt. 1936-ban, miután V. György király meghalt, VIII. Eduárd következett volna a sorban, aki ezt végül visszautasította.
December 11-én hangzott el az országos rádióban a herceg lemondóbeszéde:
Képtelenségnek találtam, hogy az uralkodói felelősség súlyos terhét cipeljem, és a feladataimat úgy végezzem, ahogyan azt szeretném, annak a nőnek segítsége és támogatása nélkül, akit szeretek.
Így történt, hogy végül öccse, VI. György ült a trónra, és őt lánya, a második leghosszabb ideig trónon lévő uralkodó, II. Erzsébet követte.
Eduárd és Willis Simpson 1937-ben házasodott össze hivatalosan, és életük hátralevő részét főként Franciaországban élték le. Történészek visszatekintéseiből kiderül, Willis hatalmas szívességet tett Angliának, mert Eduárd kifejezetten labilis személy volt.
Magyar rendező alkotta meg a legszebb szerelmes filmet. Ebben a cikkünkben olvashatsz róla részletesen.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés