A tűzoltóautók piros színe egykor kézenfekvő választásnak tűnt, logikus magyarázattal támogatva, ma viszont már egyre változatosabb színekben jelennek meg ezek a speciális járművek, az egyik szín mögött pedig komoly indok is van.
Ezért lett piros a tűzoltóautó
Arról, hogy miért éppen a piros színt választották annak idején a tűzoltóautókénak, többféle történet is kering. Az egyik szerint kezdetben, amikor a Ford-féle T-modellt gyártani kezdték, a járművek kivétel nélkül feketék voltak, ezt az egyetlen színt kínálták a vevőknek. A tűzoltóautókat érdemes volt színben könnyen észrevehető módon megkülönböztetni, ezért pirosra festették a járműveket, ami valóban elüt a feketétől – ez a kezdeti választás pedig nagyon sok országban maradt is a sztenderd.
Van ugyanakkor két másik magyarázat is a színválasztásra. Az egyik szerint
kezdetben lovas kocsikra vagy hintókra szerelték fel a tűzoltásra alkalmas eszközöket, melyek színe legtöbbször piros volt, ezt pedig átvették később a tűzoltók is.
A harmadik eredetsztori szerint Erzsébet királynő tűzoltói terjesztették el a színt: a pirosat előkelő árnyalatnak tartották, ezért használták, divatot teremtve.
Nem ez a legjobb választás
Szinte mindegy is, miért választották az egyébként feltűnő piros színt – amely azért manapság már fel-felbukkan más járműveken is –, az érdekes kérdés az: valóban jól választották-e meg a lehető legfeltűnőbb árnyalatot? Nos, az igazság az, hogy nem, mert a citromsárga az az árnyalat, amely leginkább kiugrik a többi közül. Ezt a színt a huszadik század végén kezdték Amerikában tűzoltóautók festésénél használni, népszerűsége megugrását pedig annak köszönhette, hogy egy New York-i szemész, bizonyos Stephen Solomon vette magának a fáradságot, és 1995-ben megvizsgálta, hány balesetben érintettek piros, illetve citromsárga tűzoltóautók.
Azt találta, hogy a sárga színnel festett járművek kevesebb balesetben vesznek részt, ami meggyőzte több város tűzoltóságát is a járművek átfestéséről. 2009-ben átfogó vizsgálatot is végeztek, amely Solomonék javaslatát támasztotta alá: tényleg sokkal könnyebben észrevehető a citromsárga árnyalat, mint a piros.
Gyakorlatilag bármilyen árnyalat elképzelhető
Amerikában ma már az az ajánlás, hogy piros helyett citromsárga, vagy más sárgászöldes árnyalat legyen a tűzoltóautó színe,
ez ugyanis mindenféle időjárási viszonyok mellett, éjszakai megvilágításban is nagyon látványos árnyalat, amely jobb észrevehetőséget biztosít, mint a piros.
Az amerikai trendet a britek is követték, és bár piros sávokat is tettek tűzoltóautóikra, alapvetően a sárgászöldes árnyalatokat használják.
Ez nem azt jelenti, hogy ma már a világ összes tűzoltóautója vagy piros, vagy zöldessárga. A valóságban szinte nincsen olyan árnyalat, amilyet ne használnának tűzoltóautók festésénél: vannak fehér változatok is, de kék, sőt, még pink tűzoltóautó is szolgálatot teljesít a világon. Egykor a piros festék kifejezetten drága volt, ezért akkor is kevés ilyen színű jármű akadt, amikor már nem csak feketében lehetett autót venni: mostanra ez a különbség eltűnt, így kevésbé egyedi egy piros autó az utakon. A magyar tűzoltóautók egyelőre pirosak, de nem zárható ki, hogy nem lesznek azok örökké.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés