Moszkvics-slusszkulcs: a 10 legjobb nyelvtörő a szocializmus idejéből

nyelv törő
Olvasási idő kb. 6 perc

A nyelvtörők olyan tréfás szavak, mondatok, versikék vagy szövegek, amelyek hasonló, könnyen eltéveszthető beszédhangok sorából állnak. Mi most a szocialista korszak ilyen szüleményeire fókuszálunk.

Mindannyiunk emlékezetében élnek a nyelvtörők, amelyek annyi vidám percet szereztek az iskolapadban, a családi ebédek után vagy a barátokkal töltött estéken. Az egyszerű mondatoknak látszó, ám fondorlatosan egymás mellé illesztett szavak rendszeresen okoztak nyelvi gubancot – a szó szoros értelmében. Ki ne emlékezne arra az érzésre, amikor az Add meg magad vagy megvagy, Vadmeggymag hadnagy! harmadszorra sem akart kijönni egyben a szánkon? Ahogy próbáltuk kimondani, éreztük, hogy ez nemcsak egy játék, hanem valódi kihívás: ki bírja ki hibázás nélkül? Most rajtad a sor: nézd meg, megy-e neked a meggy meg egyebek!

A szocializmus nyelvtörői görbe tükrei a kornak

A szocializmusban a nyelvtörők is mások voltak. Egyszerre tükrözték az időszak hétköznapi életének realitását és a humort, amelyre a nehézségek között oly nagy szükség volt. Nem a globalizáció, hanem a helyi valóság alakította a szófordulatokat. Az autók márkanevei, a közlekedési eszközök vagy éppen az állami vállalatok nevei sokszor váltak a tréfálkozás alanyává. Így születtek olyan gyöngyszemek, mint a Trabant talpatlan taplója. Ezek a kifejezések nemcsak szórakoztatóak voltak, hanem egy speciális világlátást is tükröztek, legyen szó a tömegtermelés sajátosságairól vagy éppen az emberek ravasz trükközéseiről.

A slusszkulcs önmagában sem könnyű szó, idegen hangzású típusnevekkel együtt pedig kimondott nyelvtörő
A slusszkulcs önmagában sem könnyű szó, idegen hangzású típusnevekkel együtt pedig kimondott nyelvtörőFortepan

Ez volt a 10 legjobb, amiben tényleg kitört a nyelvünk

1. Moszkvics-slusszkulcs, Żuk-slusszkulcs nem luxus slusszkulcs.

Ez a nyelvtörő a keleti blokk autóiparát idézi fel, amikor Moszkvicsok, Żukok és más szocialista márkák uralták az utakat. A luxusautók és általában véve a luxus akkoriban gyakorlatilag elérhetetlen volt az átlagpolgár számára, így a mondat második fele ironikus utalás a fapados körülményekre.

2. Ede, de bedezodoroztad magad!

A szocializmus évtizedeiben a kamionosok azon kevesek közé tartoztak, akik rendszeresen járhattak nyugatra, így leginkább az ő szürke importjuk révén jutottak be az országba a kinti márkás cikkek, köztük a Fa dezodor. Horváth Ede pedig a Rába Magyar Vagon- és Gépgyár legendás vezetője volt, aki miatt a Rába kamionokat és sofőrjeiket is Edének becézte a köznyelv. 

3. Lila linóleummal lelinóleumozott Lenin-mauzóleum

A linóleum az olcsó padlóburkoló szimbóluma volt, a szocialista közintézményekben szinte kizárólag ezt használták. Lenin neve pedig a korszak központi ideológiai alakját idézi, akinek bebalzsamozott testét a moszkvai Vörös téren emelt mauzóleumban tették közszemlére.

A Lenin-mauzóleumban természetesen sosem volt linóleum, csak márványpadló
A Lenin-mauzóleumban természetesen sosem volt linóleum, csak márványpadlóFortepan

4. Nappal a lapp pap a lapp paplak nappalijában pipál

A nyelvtörő földrajzi vonatkozása Lappföldet idézi, amelyen a Szovjetunió Finnországgal, Svédországgal és Norvégiával volt kénytelen osztozni. Talán ezért is jelenik meg a henye pap alakja, akit a szocializmus a rendszer ellenségének tekintett, mondván, hogy az egyházak a társadalmi fejlődés kerékkötői.

5. Mit csuksz, kis csukcs? Csukcs csuprot csuksz, kis csukcs?

Bár népek nevével nem píszí viccelődni, de valljuk be, a csukcs név önmagában is vicces. Az előző érában a Szibériában élő népcsoport a távoli, egzotikus, ugyanakkor primitív életmód szimbóluma volt. Maga a nyelvtörő pedig az eredeti Mit sütsz, kis szűcs analógiája. 

6. A szecsuáni síncsiszoló sínt csiszol Szecsuánban

A szocialista országok ipari fejlődése, különösen a nagy infrastruktúra-beruházások hangsúlyozása inspirálhatta ezt a nyelvtörőt. Szecsuán pedig a keleti blokk szolidaritására utal, hiszen Kína Mao Ce-tung idején nagy testvérként tekintett a Szovjetunióra.

A síncsiszolóknak Magyarországon sem volt könnyebb dolguk, mint Kínában
A síncsiszolóknak Magyarországon sem volt könnyebb dolguk, mint KínábanFortepan

7. Fogszakorvos és szájsebész-asszisztensre sincs szükség Sepsiszentgyörgyön

A szocialista korszakban a keleti blokkban az egészségügyi ellátás mindenütt ingyenes, ám igencsak szűkre szabott volt. Ezzel szemben az önmagát szerényen a „Kárpátok géniuszának” nevező román kommunista vezető, Nicolae Ceaușescu azt hirdette, hogy náluk minden a legnagyobb rendben van, semmiben nem szenvednek hiányt. Ez a nyelvtörő ironikusan utal az erdélyi ellátási problémákra.

8. Jó nyár vár a vájár rájájára

A bányászat a szocialista ipar szimbóluma volt, és a vájárok munkáját propagandisztikus tisztelet övezte, miközben a nehéz és veszélyes munkakörülmények miatt sokan az egészségükkel, sőt az életükkel fizettek a sztahanovista hajszáért.

9. A sóbányász sokszor túl sok sót szór a sóletre

Ebben a nyelvtörőben megint előkerülnek a bányászok, de az élelmiszerekkel való takarékosság fontossága is kiérződik belőle. Ez sarkalatos kérdés volt a szovjet világban, a nép elégedetlenségének elaltatására a Kádár-korszak aztán előrukkolt a frizsiderszocializmussal, hogy legalább a hasát mindenki kedvére megtömhesse, ha már a zsebét nem tudja. 

A bányászok munkája volt a legkeményebb és a legveszélyesebb
A bányászok munkája volt a legkeményebb és a legveszélyesebbFortepan

10. Csörsz cserszömörcés sört szürcsöl

A szocialista rendszer ellenségeit gyakran pszichiátriai intézetekbe zárták, ahol olyan szerekkel kezelték őket, amelyeknek célja a pszichológiai megtörés volt. A cserszömörce egy köztudottan mérgező növény, sörbe keverve tehát igazi üröm lehetett az örömben. 

Egy generáció, amely már nem érti...

A mai fiatalok számára ezek a nyelvtörők nemcsak kimondhatatlanok, hanem érthetetlenek is. A szocializmus világának tárgyi kultúrája már történelem, és vele együtt az a kontextus is, amely ezeknek a mondatoknak a lényegét adta. De talán éppen ez a kihívás ad új értelmet számukra: egy kis betekintést a múltba, egy mosolyt az arcokra, és talán némi tiszteletet azok iránt, akiknek nemcsak ezekkel a kimondhatatlan szavakkal kellett megküzdeniük, hanem egy egész korszakkal.

Ha az alfa generáció nyelve is érdekel, ide kattintva letesztelheted, mennyire érted az ő szóhasználatukat.

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek