Így néz ki a véres müncheni túszdráma helyszíne: minden megváltozott – galéria

20241027 115705
Olvasási idő kb. 4 perc

1972. szeptember 5-ének hajnalán 8 palesztin terrorista átmászott az olimpiai falu kerítésén, és az izraeli csapat szállására bejutva 11 embert túszul ejtettek. Két túsz a helyszínen meghalt, a többiek a repülőtéri tűzharc során vesztették életüket. 52 évvel később, ugyanazokban az épületekben békés lakók élik hétköznapi életüket. Galériánkban megnézheted, hogyan is néz ki most a

Az 1972. szeptember 5-ei események nem csak a müncheni olimpia hangulatát és további lebonyolítását változtatták meg: örök nyomot hagytak a játékok szervezésében. Az eltelt évek azonban szükségszerűen begyógyítottak sebeket. A véres események kiindulópontjául szolgáló épületekben ma már békés állampolgárok laknak, az olimpiai falu női része pedig diákszállásként működik.

München örökre emlékezni fog az olimpiai túszdrámára

Az 1936-os, hitleri propagandávalmegmérgezett olimpia és a II. világháború borzalmai után a németek 1972-ben szerették volna megmutatni, mennyit változott az ország, az esemény a Heiteren Spiele ("vidám játékok") becenevet kapta. A szigorú biztonsági intézkedések mellőzése is ezt a légkört szolgálta volna, sajnálatos módon épp ezt használták ki a túszejtők, amikor a Connollystrasse 31. szám alatti épületbe behatoltak, és az izraeli küldöttség 11 tagját túszul ejtették.

A képre kattintva galériánkban megtekintheted, hogy néz ki most a Connollystrasse 31. épülete és annak környéke. A galéria alatt a cikk folytatódik!

Hogy társaikat megvédjék, egy súlyemelő és egy birkózóedző ellenálltak, de sajnálatos módon ott helyben halálos sebesüléseket szenvedtek. A repülőtéren aztán a túszejtők az izraeli csapat többi tagjával is végeztek. A 11 áldozat emlékére az olimpiai parkban emlékmű épült, a többi olimpiai létesítményhez hasonló módon, ki is emelkedve a természeti környezetből, de bele is simulva, az olimpia szellemiségének tradíciókban gyökerező elnyűhetetlenségét is szimbolizálva:

45 év után, 2017-ben készült el az izraeli sportolók emlékműve az olimpiai parkban
45 év után, 2017-ben készült el az izraeli sportolók emlékműve az olimpiai parkbanHujber Szabolcs

A túszdráma áldozatai

A reptéri tűzharcban 5 terroristával végeztek, de sajnálatos módon egy rendőr, Anton Fliegerbauer is életét vesztette. Az izraeli olimpiai delegáció 11 tagja, akik áldozatul estek:

  • Kehat Shorr 53 éves sportlövőedző,
  • Yakov Springer 51 éves súlyemelőbíró,
  • Yossef Gutfreund 40 éves birkózóbíró,
  • Amitzur Shapira 40 éves atlétikaedző,
  • Yossef Romano 32 éves súlyemelő,
  • Moshe Weinberg 32 éves birkózóedző,
  • David Berger 28 éves súlyemelő,
  • Ze'ev Friedman 28 éves súlyemelő,
  • Andre Spitzer 27 éves vívóedző,
  • Eliezer Halfin 24 éves birkózó,
  • Mark Slavin 18 éves birkózó.

A tragikus kimenetelű túszdráma 50. évfordulóján a német államfő, Frank-Walter Steinmeier és a müncheni polgármester, Dieter Reiter elnézést kért, nemcsak azért, hogy ez megtörténhetett, hanem azért is, mert utána nem vállalták a felelősséget:

Mint az ország államfője, Németország nevében bocsánatot kérek az izraeli sportolók védelmének hiánya miatt a müncheni olimpiai játékok idején, valamint az események azt követő tisztázásának elmaradásáért, illetve azért, hogy megtörtént, ami megtörtént.

(Címlapkép: A müncheni olimpiai falu, 2024. Fotó: Hujber Szabolcs)

Ha a magyar olimpiai bajnok kardozó tragikus haláláról is olvasnál, ezt a cikkünket ajánljuk.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek