Michelangelo legnagyobb titka volt rejtélyes búvóhelye: ezt rejti a titkos szoba

Olvasási idő kb. 5 perc

Mesterműveket megalkotó festő, a reneszánsz egyik legnagyobb alakja volt Michelangelo. Különböző bibliai képeknek adott valós alakot, az ő művei tették Olaszország több helyszínét világhírűvé. Amikor a pápa halálra ítélte, el akarta kerülni a súlyos ítélet bekövetkeztét, így elbújt egy titkos rejtekhelyre, amit először 2023-ban nyitottak meg a nagyérdemű előtt.

A firenzei San Lorenzo-bazilikában rejtőzött Michelangelo a halálos ítélete elől. Ez különösen nagy öröm a művészettörténészeknek, hiszen tavaly így előkerülhettek a művész eddig még sosem látott alkotásai.

A mindössze harminc négyzetméteres szobában tucatnyi ötszáz éves festmény és rajz pihen.

Közel hatvan képet rejt a titkos szoba

Michelangelo két hónapon át bujkált a szobában, ahol a rajzok készültek. Azután vonult rejtekhelyére, miután 1530-ban a pápa halálra ítélte őt, mert a mester a firenzei köztársaságot támogatta a Medici családdal és a pápasággal szemben.

Michelangelo közel három hónapot töltött bezárva, titkos szobája tele van alkotásaival
Michelangelo közel három hónapot töltött bezárva, titkos szobája tele van alkotásaivalWellcome Library London

Miután megtalálta a tökéletes búvóhelyet a Medici-kápolna egyik titkos szobájában - ami, mint később kiderült, egy csapóajtó mögött rejtőzött -, a mester a több hónapnyi bezártságot csak alkotómunkával tudta elviselni, így egy széndarabbal televázolta a szoba hét méter széles és közel két méter magas falait.

Többek között ebben a néhány hónapban készítette el a Sixtus-kápolna monumentális falfestményeinek tervét.

Összesen ötvenhat rajzot készített, köztük önarcképekkel és Jézus arcával.

Igazi időkapszula Michelangelo titkos szobája

A Stanza Stenecára, vagyis a titkos szobára először 1975-ben találtak rá, miután új be- és kijáratot szerettek volna készíteni a múzeumnak. Ekkor bukkantak a csapóajtó mögött rejtőző szobára és benne a megannyi rajzra. Ezután a Medici Múzeum akkori igazgatója megbízott egy restaurátort, hogy próbálja meg megtisztítani a titkos szoba falait. Nem sejtették, hogy milyen csodát találnak majd ott.

Közel ötven éve fedezték fel a szobát, de csak tavaly nyitották meg a nagyközönség számára is. Ennek oka a rajzok törékenysége, a szoba szellőzésének hiánya és mérete.

A szobát a kápolna eredeti terveiben is megtaláljuk, mert céljuk volt, hogy legyen egy hely, ahol el lehet rejtőzni, egy hely, ahonnan ki lehet látni, be viszont nem. Egy hely, amin keresztül ki lehet menekülni a kápolnából a San Lorenzo komplexumba.

Bármerre nézünk, rabul ejt. Olyan ez, mint egy időkapszula. Én lélegzetelállítóan gyönyörűnek találom

– fogalmazott a szoba egyik kurátora.

Ezért kellett bujkálnia Michelangelónak

Felvetődik a kérdés, hogy mivel haragította magára ennyire a pápát, hogy az halálra ítélte. Nos, mint az köztudott, Michelangelo a firenzei mecénás családnak, a Mediciknek köszönhette felemelkedését.

Azonban Michelangelo 1529-ben csatlakozott a firenzeiek egy, az erős családdal szemben álló csoportjához, akik egy fokkal demokratikusabb vezetésre vágytak. A Medici család így száműzetésbe került, amit VII. Kelemen pápa nem nézett jó szemmel, hiszen ő is a család tagja volt. Miután megtudta, hogy ehhez a mesternek is köze volt, a legsúlyosabb büntetést szabta ki rá.

Aztán 1530 novemberében VII. Kelemen megbocsátott Michelangelónak. Így a reneszánsz zseni visszatérhetett a munkájához, és ennek köszönhetően 1535 és 1541 között befejezhette fő művét, a Sixtus-kápolnát.

A Sixtus-kápolna vázlatait is a titkos szobában készítette el a reneszánsz mester
A Sixtus-kápolna vázlatait is a titkos szobában készítette el a reneszánsz mesterTonyBaggett / Getty Images Hungary

Nem sok idő van nézelődni a titkos szobában 

Közel fél évezrednyi sötétség után Michelangelo titkos szobája újra fényben úszik, és 2023 óta már látogatható is.

A múzeum mindössze 100 jegyet ad el minden héten, 4 fős csoportok számára, 15 perces idősávokban.

Mivel nem akarják egyhuzamban túl sokáig fénynek kitenni a műveket, ezért két látogatás között 45 perc szünetet tartanak.

A különböző alakokról, arcokról készült tanulmányok, a helyiség megvilágítására használt fáklyák fekete nyomai és a falakon egymásba fonódó testek bonyolult kompozíciója mind egy olyan művész történetét mesélik el, aki soha nem tett le a fejlődés lehetőségéről

fogalmazott egy művészettörténész, miután végre élőben is láthatta a szobát.

Tudtad? A nagy reneszánsz művészek között nők is voltak, bár keveset hallani róluk. Ebben a cikkünkben írtunk róluk bővebben.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek