Az UNESCO Világörökség Egyezményét 1972-ben fogadták el azzal a céllal, hogy megóvják azokat a kivételes természeti és kulturális kincseket, amelyek megőrzése a jövő generációk számára is kiemelten fontosak. A nemzetközi dokumentumot ezidáig 194 állam írta alá, köztük az 1985-ben csatlakozott Magyarország is.
Hazánk jelenleg 8 helyszínnel szerepel ezen az előkelő listán, amelyre elsőként – 400bis azonosítószámon, kulturális kategóriában – Budapest Duna-parti látképe és a Budai Várnegyed került fel. A világörökségi helyszín határmódosításával azonban 2002-ben a Hősök tere és környéke, a Millenniumi Földalatti vasút és az Andrássy út és környezete is kiemelten megőrzendő értékké vált.

Budapest karakterét adják ezek a világörökségi helyszínek
A fővárosunk történelmének fontos időszakait is tükröző világörökségi helyszínei adják tulajdonképpen Budapest karakterét. Amíg a folyó két partján elhelyezkedő építészeti remekművek a város fejlődésének és történelmi jelentőségének szimbólumai, addig a középkori és barokk építészet emlékeit őrző Budai Várnegyed Budapest kulturális központja, benne többek között
a Budavári Palotával, a Szentháromság térrel, a Halászbástyával és a Mátyás-templommal.
A Duna-part látképéhez tartozó világörökségi terület a Margit és a Szabadság híd közti szakaszt foglalja magába, amelynek budai oldalán a Várnegyed mellett a Várkert Bazár, a Gellért-hegyi Szabadság-szobor, a Citadella és a Gellért Gyógyfürdő látható.
Az Andrássy út kiemelkedő értékei
Ahogyan az 1870-es években épült, a belvárost a Városligettel összekötő Andrássy út mentén található épületek, úgy az alatta közlekedő, a kontinensen első földalatti vasútja is a következő generációk hosszú ideig megőrzendő értékeivé váltak. Ezek mellett a világörökségi helyszínhez tartozik a már említett Hősök tere,
a Szépművészeti Múzeum és a Műcsarnok, a Magyar Állami Operaház, valamint a Zeneakadémia és a Párisi Nagy Áruház is.
Létezik a világon egy sci-fibe illő táj is, amely ugyancsak felkerült az UNESCO világörökségi listájára – ha szívesen olvasnál erről is, ajánljuk figyelmedbe ezt a cikkünket.

A világ öt legfontosabb szigetének egyike, amely teljesen úgy néz ki, mintha egy sci-fi díszlete lenne.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés