Aligha lehetne vitatkozni azzal, hogy az izlandi Elliðaey-szigeti a világ legmagányosabb háza. A Vestmann-szigetcsoporttól délre fekvő, szeles földdarab, amelyen ez az épület árválkodik, csupán két négyzetkilométeres, és teljesen lakatlan.
Több pletyka is szárnyra kapott
Nem egy pletyka kering az Elliðaey körül, bár ezek többsége nem igaz. Az egyik legizgalmasabb hír kapcsán a szigetet Björkkel hozták kapcsolatba. Noha az a valóságban is megtörtént, hogy 2000-ben az izlandi miniszterelnök felajánlott az énekesnőnek egy szigetet az ország kultúrájához való hozzájárulásáért, ő azonban kedvesen visszautasította azt.
Az elajándékozandó szigetet egyébként ugyancsak Ellidaey-nek is nevezik, de az Izland nyugati öblében, Breiðafjörðurban található.
Egy másik szárnyra kapott hír szerint a házat bunkerként építtette egy milliárdos arra az esetre, ha a zombik vennék át a világot. Egy harmadik pletyka szerint a szigeten álló épület nem is létezik, a látkép csupán egy ügyes fotótrükk vagy a mesterséges intelligencia kreálmánya.
Ez a magányos ház igazi története
A világ legmagányosabb házáról látott felvételek tényleg olyanok, mintha csupa titok övezné az izlandi szigetet, az épület valódi története azonban nem ennyire izgalmas. A híres, fehér épületet ugyanis úgy hetven évvel ezelőtt, az 1950-es években az Ellidaey Vadászegyesület építette a vadásztársaság tagjai számára. Bár lehet, hogy a sziget magányos háza néhány éjszakára elszállásolt vendégeket,
a menedékhely valójában soha egyetlen embernek sem volt az otthona.
Kétszintes ház a sziget közepén
Ugyan az épület már sok fotóst megihletett, belülről csak kevesek láthatták. Többek között azért sem, mert Elliðaeybe egyrészt nem könnyű feladat, másrészt pedig a hétköznapi turisták számára tiltott területnek is számít – csupán néhány kalandor kapott engedélyt a látogatásra. A házba azonban nem lehetetlen bepillantani, hiszen több videó is készült a falai között. Ezek mindegyikén jól látható, hogy az épület belsejét faburkolat borítja, és
bőr ülőgarnitúra, nyugágyak, valamint rengeteg felfedezőket és más skandinávnak tűnő szigeteket ábrázoló művészeti alkotás található benne, a felső emeleten pedig két szobában különálló ágyak sorakoznak.
Minden építőanyagot becipeltek a szigetre
A víz és áram nélküli ingatlan a valóságban is pont olyan távoli, mint amilyennek a képeken látszik: csak csónakkal vagy hajóval lehet eljutni a szigetre, a házhoz pedig – kikötő híján – a sziklákon kell felmászni, ugyanis nincs kikötője.
Az épülethez az építőanyagoktól kezdve a bútorokig mindent hajóval szállítottak, amelyeket egyesével a ház helyére cipeltek.
A közelben egyébként áll egy másik aprócska ház is, amely ráadásul régebben is épült, mint a világ legmagányosabbja. Az első házat kutatók húzták fel, akik azért jöttek a szigetre, hogy megfigyeljék a lundák közösségét.
Ha szívesen olvasnál furcsa országhatárokról is, ajánljuk figyelmedbe ezt a cikkünket is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés