Nemrégiben az utcán közlekedve valami szokatlanra lehettek figyelmesek egy óbudai KRESZ-tábla mellett elhaladva az autósok és gyalogosok. Korábban nem volt kiegészítés a balra kanyarodást tiltó tábla alatt, de most valaki odaillesztett egy feliratot: KIVÉVE BÁTORAK. Megkérdeztük az ORFK Kommunikációs Szolgálatát, mi a teendő, ha ilyet észlelünk, és milyen szankcióval jár az elkövető számára a közlekedési jelzés önkényes megváltoztatása.
A KRESZ-tábla önkényes átalakítása bűncselekmény is lehet
A balra kanyarodás tiltása a mi esetünkben az adott útszakaszon érthető: a 2x2 sávos főútról a mellékutcába balra kanyarodni közlekedési lámpa segítsége nélkül veszélyes. A megoldás a következő kereszteződésnél való visszafordulás, ami forgalomtól függően 2-5 perc többletidőt jelent.

Valószínűleg akad, aki igyekszik ezt megspórolni, és ezzel önmagában „csupán” közlekedési szabályt sért. Aki viszont a tiltó táblát alakítja át a szabálysértő magatartást propagálva (még ha csak tréfának szánja), akkor is komolyabb szankcióra számíthat:

A tábla szokatlan, nem csoda, ha nem érted: így nem lesz belőle büntetés.
Tovább olvasomHa a közlekedési jelzés megváltoztatása eredményeként a közlekedők élete vagy testi épsége veszélybe kerül, a Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény (a továbbiakban: Btk.) 232. §-a szerinti „A közlekedés biztonsága elleni bűncselekmény” gyanúja is felmerülhet. Amennyiben a közlekedési jelzés megváltoztatása annak megrongálásával történt, és ez által kár keletkezett, a Btk. 371. §-a szerinti „Rongálás” bűncselekmény gyanúja is fennáll
– válaszolta megkeresésünkre az ORFK Kommunikációs Szolgálata.
Egy KRESZ-tábla 15 év börtönt is érhet
Az ORFK tájékoztatása szerint a közlekedési jelzés megváltoztatásakor a Btk. 232. §-a szerinti bűncselekmény alapesete is akár három évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető, azonban ha a bűncselekmény minősített esete valósul meg, akkor a büntetési tétel ennél jelentősen magasabb is lehet: kettőnél több ember halálát vagy halálos tömegszerencsétlenséget okozva a felső határ 15 évre emelkedik. (Konkrét esetünkben persze a jóhiszemű autósok megtévesztéséből fakadó balesetveszélyes helyzetek előidézésének kisebb a valószínűsége, leginkább a kiegészítő tábla nem igazán hatóságkompatibilis megfogalmazás miatt.)
Közlekedési jelzés megváltoztatásának észlelésekor, amennyiben bűncselekmény gyanúja áll fenn, a rendőrség nyomozást indít, és haladéktalanul intézkedik a közút kezelője felé, hogy az eredeti forgalmi rend mielőbb helyreálljon. Ha valaki ilyet tapasztalat, a rendőrség kéri, hogy mihamarabb jelentse azt a veszélyhelyzetek elkerülése, valamint a közlekedési balesetek megelőzése érdekében. (Az óbudai tábla esetében egyébként rövid időn belül visszaállították a KRESZ-táblát eredeti állapotába.)
Van olyan közlekedési kihágás, amelyért akár 150 ezer forintos bírságot kell fizetni. Hogy melyik ez, az alábbi cikkünkből megtudhatod.

A közlekedési bírság összege akár 150 ezer forintos is lehet, mostantól nagyobb figyelem irányul az ilyen típusú balesetet okozókra.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés