Kosztolányinak lánynevet is adtak, amikor megkeresztelték

fortepan 71457
Olvasási idő kb. 3 perc

A legnagyobb magyar költők, írók nevét mindenki ismeri. Még az olyan részletekkel is tisztában vagyunk, hogy Petőfi eredetileg Petrovics volt, Jókai nevének végén y állt, és talán az is tudott dolog, hogy Adynak az első keresztneve az András, és csak második az Endre. Azzal viszont nem feltétlenül vagyunk tisztában, hogy mi Kosztolányi teljes neve, pedig biztos megjegyzi egy életre, aki megtudja.

1885. március 29-én megszületett Kosztolányi, akit a család Didének, a barátok később Desirének szólítottak, míg a kiváló nyugatos költőnket érettségi tételként felmondó diákok maradnak a Dezső keresztnévnél. Ugyanakkor a teljes, hivatalos név Kosztolányi Dezső István Izabella. Gondoltad volna? 

Ezért kapta Kosztolányi Dezső az Izabella nevet is

Pozsgai Zsolt némileg tréfásan így ír 2014-es cikkében a Magyar Hírlapban: „Tény, hogy Szabadka szépe (Brenner Eulália, Kosztolányi édesanyja – a szerző) még alig volt tizenkilenc, amikor megszületett a fia. A név választásánál összefeszültek az indulatok. Az apa Istvánt szeretett volna, az anya Józsefet, a nagyapa (Petőfi után) Sándort. Mégis Dezső lett. És hogy mindenki megnyugodjon, kapott egy lánynevet is, így lett a fiú teljes neve: Kosztolányi Dezső István Izabella. Hogy a római katolikus pap mitől keresztelte lánynak is a fiút – nem tudni. Mintha a kisfiú kérte volna, biggyesszék oda az Izabellát is, később legyen miről írnia.”

A furcsának tűnő névadásra egyébként van magyarázat, ezt olvashatjuk Kosztolányi keresztelőjével kapcsolatosan a költő feleségének, Harmos Ilonának emlékirataiban, melyből a Képes Vasárnap 1938/13. száma idézett:

„Április 7-én, a Szent Teréz-templomban keresztelték meg a kisfiút. Keresztelőpólyáját fényes, fehér selyemnászruhájából varrta az édesanyja. Keresztapja, nagytekintélyű anyai nagybátyja, Hofbauer István, a későbbi altábornagy, keresztanyja, Hofbauer Istvánné, született Oravecz Izabella. A keresztségben a Dezső, István, Izabella neveket kapta.”

Vagyis a vallási szokások, előírások megengedték, hogy a keresztgyermek megkaphassa akár a keresztanya nevét is, aki jelen esetben Izabella volt.

Kosztolányi Dezső és családja 1918-ban
Kosztolányi Dezső és családja 1918-ban

Karinthy Frigyessel mindenből tréfát űztek, még saját halálukból is, és nem átallottak egymás kárára telefonbetyárkodni. Arról viszont, hogy Karinthy gúny tárgyává tette volna legjobb barátja nevét, nem tudni.

Voltak férfiak, akik büszkén viseltek női keresztnevet

Ahogy Háy János is írja Szegény édes-bús pacsirta című esszéjében (Mozgó Világ, 2017/10.), Kosztolányi már csecsemőként összekapcsolódott a „szeretett osztrák kollégához”, Rainer Maria Rilkéhez, akinek szintén jutott a női keresztnevek közül, de ő Kosztolányival ellentétben bátran viselte ezt a kettősséget, nem csak az anyakönyvi kivonatokban.

Rilke mellett számtalan híres férfi viselt női nevet, például Carol Reed filmrendező, Evelyn Waugh regényíró, Dana Andrews színész (Woody Allennél is felbukkan a név: egy gyerek szerelmes az általa nőnek hitt színésznőbe, de barátai felvilágosítják, hogy Andrews férfi), Sandy Koufax baseballjátékos vagy Abbie Hoffman aktivista, a Chicagói Hetek egyike. De idesorolható két ismert zenész, Alice Cooper és Marilyn Manson is.

(A címlapképen egy 1941-es keresztelő látható. Fotó: Fortepan / Lissák Tivadar)

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek