A mindössze 2,5 négyzetkilométernyi területű, leginkább egy apró ékszerdobozhoz hasonlító Malo Grabljéban már a 14. századtól kezdve igen jelentős olívaolaj, levendula és bortermelés folyt.
Súlyos vész vetett véget a virágzó településnek
Az Adriai-tengerre néző dombok között élők több tíz generációja tanulta ki a mesterséget, és dolgozott azért szorgalmasan, hogy átadhassa örökségét a leszármazottaknak. A hosszú évszázadokon át folyó munkák azonban nem tarthattak örökké: a nyüzsgő életnek egy súlyos vész vetett véget, amikor a 20. század elején egy járvány elpusztította a település olajfáit és szőlőtőkéit. A falu életében ez visszafordíthatatlan károkat okozott, és arra kényszerítette a lakosság nagy részét, hogy új otthont keressen.
Lassanként mindenki elhagyta a falut
A legtöbben a Malo Grabljétől délre fekvő Milna városába költöztek, ahol a korábbi állhatatos és kitartó munkájukból származó bevételeiket halászathoz hasonló iparágakba fektették. Az 1960-as évekre így a korábban nyüzsgő és szorgos emberek lakta településről szépen lassan kikopott a lakosság.
2011-től hivatalosan már egy teremtett lélek sem élt az aprócska településen.
Máig őrzi kincseit Malo Grablje
Az idő és a futónövények pusztításának engedve, Malo Grablje kőépületei omladozva állnak az elhagyatott területen. A legjobban megőrzött építmények között azonban igazi kincsek rejtőznek, úgy, mint az olajprés helyisége egy hatalmas kőpréssel, valamint a templom, amely ugyan deszkákkal van lezárva, de belül épen maradt.
A településen ezek mellett fellelhetők még hátrahagyott, rozsdás mezőgazdasági gépek, ám a legtöbbjüket már lassanként elnyeli a természet.
Köze lehet az angol király fiához?
A falu nem csak az elnéptelenett helyek szerelmeseit vonzza, régóta foglalkoztatja a történelem rajongóit is, hiszen ahogyan a jelene is csupa rejtély, úgy a múltjában is van néhány titok. Többek között az, hogy Malo Grablje minden lakójának ugyanaz volt a vezetékneve: Tudor. Ez pedig ezernyi találgatásra adott okot, lehetőségként még az is felmerült, hogy a falu kapcsolatban állhatott VIII. Henrik angol királlyal. A legenda szerint ugyanis a települést nem más, mint a hírhedt angol király egy törvénytelen fia alapította, aki
elmenekülve a Brit-szigetekről, a faluban telepedett le, a lakók pedig az ő közvetlen leszármazottai voltak.
Noha ezt alátámasztandó nincs semmilyen kézzelfogható bizonyíték, e feltételezés még akár magyarázat is lehet arra, hogy miért visel egyetlen nevet egy egész falu, amely ráadásul még csak nem is horvát eredetű.
Máig emlékeznek felmenőikre a helyiek
Ami azt illeti, Malo Grablje ma is fontos szerepet játszik a közösség életében. Milna azon lakói, akik közül sokan Malo Grablje eredeti lakóinak leszármazottai, minden évben összegyűlnek a Szent Tudor templom előtt Szent Teodóra ünnepe alkalmából. Egy helyi család szezonálisan egy konobát, azaz hagyományos vendéglőt üzemeltet a környéken, megőrizve a klasszikus horvát konyha ízeit.
Az elmúlt években néhány helyi vissza is költözött a település külsőbb területeire, de Malo Grablje történelmi épületei még mindig érintetlenül állnak, távol a modern világ nyüzsgésétől.
Ha tudni szeretnéd, miért aludt minden éjjel másik ágyban VIII. Henrik, ajánljuk figyelmedbe az erről szóló írásunkat is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés