Még 1992-ben került több tízezernyi gumikacsa a Csendes-óceánba, s annak ellenére nem távolították el a vízből, hogy a műanyaghulladékok természetre gyakorolt káros hatásai közismertek.
1992 januárjában borult a Csendes-óceán közepén a vízbe a kínai The First Years cég rakománya egy teherhajóról. A többek között műanyag fürdőjátékokat, kis sárga gumikacsákat, kék és zöld teknősöket tartalmazó ládák egyike megsérült, tartalma pedig a vízbe ömlött. A 28 000 apró műanyag játék egy része azóta is a vizekben kering, s megvan a magyarázata, miért is hagyják ezt a természetvédők és a kutatók. Az okok igazán különlegesek.
Úszó szemétszigetek az óceánokban
Nem egyedülálló a gumikacsák sorsa, tíz évvel utánuk a Nike cipőit szállító hajót érte baleset, de a dán LEGO-gyár is hatalmas mennyiségű, apró kockát veszített már el a tengeri szállítmányozás során. A gumikacsák azóta több mint 30 000 kilométernyi utat tettek meg a vízi áramlatok segítségével. Egy nagyobb kontingensük már a kezdetekkor elszakadt a többiektől, mintegy 19 ezer műanyag játék a déli áramlatok segítségével Ausztrália, Indonézia és Dél-Amerika érintésével sodródott később a partra, a maradék éppen az ellenkező irányba, Japán partjai mentén, Alaszka felé kezdte meg utazását.
Néhány darabjuk idő közben Hawaiin ért partot, mások Alaszka, Kanada és Grönland jéghegyeibe fagytak. 2001-ben átúsztak éppen a Titanic roncsait rejtő hullámsír felett.
2003-ban a The First Years 100 dolláros kötvényt ajánlott fel minden egyes darabért, amelyet begyűjtenek New England, Kanada és Izland partjain.
Abban az évben a skót tengerparton talált egy szerencsés egy zöld teknőst formázó példányt, 2008-ban Anglia felé sodródva több darabot is összeszedtek belőlük a szemfülesebb kirándulók.
Történelmet írtak, no meg földrajzi ismeretekhez segítették az emberiséget
Jó ideje egy darab sem sodródott partra annak ellenére, hogy rendszeresen érkezik egy-egy kósza darab felfedezéséről hír – azonban mindig kiderül, hogy nem a kacsaflotta része a talált példány. A tudósok úgy vélik, partot nem érő áramlatok tartják őket fogva egy ideje.
Bár a műanyagok komoly környezeti szennyeződést okozhatnak, a látványos óceáni szemét a kutatók számára éppen jókor jött, az pedig, hogy nem tudnak lebomlani a játékok, olyan vizsgálati lehetőséghez juttatta az áramlatok irányával foglalkozó szakembereket, amire nem is számíthattak volna nélkülük. A gumijátékok óceáni vándorlása lehetővé tette a tudósok számára, hogy tanulmányozzák a víztömegek mozgásának irányait és sebességét a világ óceánjaiban. A gumijátékok mintegy 30 ezer kilométert tettek meg, s hogy merre járnak éppen, árgus szemekkel lesik az óceánkutatók hónapról hónapra.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés