A Bloomberg legfrissebb toplistája szerint a világ 10 leggazdagabb családjának összesített vagyona meghaladja az 1,8 billió dollárt, ami átszámítva körülbelül 657 000 milliárd forintnak felel meg. Ez az összeg közel kilencszerese Magyarország 2023-as bruttó hazai termékének (GDP). Ha ezt a hatalmas pénzmennyiséget bőröndökbe szeretnénk pakolni, és feltételezzük, hogy egy átlagos méretű koffer 10 millió forintnyit tudna elnyelni 1 eurósok formájában, akkor 65,7 millió bőröndre lenne szükségünk. Ez a mennyiség egy teljes konténerszállító hajót megtöltene, és még mindig maradna némi pénz, amit a fedélzeten kéne szállítani.
Ez a családi gazdagság titka
Bentonville északnyugati 2. utcájának szerény téglaépületében semmi sem utal a rajta átáramló hatalmas pénzmennyiségre. Az arkansasi városka csücskében megbújó ingatlan a Walton Enterprises székhelye, amely a világ legnagyobb családi vagyonának gondnoka. Ezen keresztül állnak összeköttetésben a Walmart áruházlánc filléres megalapítójának leszármazottai, akiknek a vagyona generációk során halmozódott. És hogy mennyire, azt jól mutatja, hogy ma, 62 évvel az első Walmart megnyitása után, a Waltonok lettek a világ leggazdagabbjai, miután részvényeik értéke 80 százalékkal nőtt ebben az évben. Ez 12 hónap alatt 172,7 milliárd dollárral növelte a dinasztia összesített vagyonát, ami napi 473,2 milliót, vagyis percenként 328 577 dollárt jelent. Ennek az alapjait Sam Walton fektette le, aki úgy osztotta fel vagyonát gyermekei között, hogy fenntartsa a közös családi irányítást, biztosítva az együtt maradó pénz folyamatos növekedését. 1992-ben bekövetkezett halála óta örökösei ragaszkodtak ehhez az elvhez, amely szépen kifizetődött számukra. Ez az összetartás tanulságos lehet mindazok számára, akik jelentős családi örökségnek néznek elébe.
1. Walton család – 432,4 milliárd dollár
Sam Walton 1962-ben alapította meg első áruházát, amely alacsony árairól lett ismert. A vidéki közösségekre koncentrált, és hatékony készletkezeléssel tette versenyképessé az üzleteit. A Walmart globális hálózata ma több mint 10 és félezer szupermarketből áll, és évente több száz milliárd dolláros bevételt termel. A család tagjai – Jim, Alice és Rob Walton – luxuséletet élnek, de diszkrét módon, nem fitogtatva gazdagságukat.
2. Al-Nahján család – 323,9 milliárd dollár
Az Egyesült Arab Emírségeket alkotó hét emirátus egyike, Abu-Dzabi az ország legnagyobb és leggazdagabb emirátusa, ahol az olajkészletek túlnyomó többsége található. Uralkodócsaládja is erre az óriási olajkincsre alapozta vagyonát. Mohamed bin Zájed al-Nahján sejk nemcsak a trónon követte bátyját, de egyben az ország elnöke is, míg más családtagok mind a kormányzatban, mind a magánszektorban jelentős szerepet töltenek be, ami az állami és a személyes érdekek közötti határok elmosódását eredményezi. Tény azonban, hogy az elmúlt években az Emírségek embert küldött az űrbe, szondát a Marsra, és megnyitotta első atomerőművét is, miközben a Közel-Kelet vezetőjévé nőtte ki magát.
3. Al-Tání család – 172,9 milliárd dollár
Az al-Tání család uralma Katar felett a 19. század közepén kezdődött, és kitartott az oszmán és brit imperializmus idején át, háborúk és két puccs során is. A családtagok számos politikai tisztséget töltenek be, és uralják a helyi gazdaságot. Vagyonukat az olaj- és gázkitermelésből származó bevételekből építették fel, és mára szállodáktól kezdve a biztosítókon át mindenféle vállalkozások tulajdonosai, olyan értékes külföldi ingatlanokkal, mint a londoni Mayfairben lévő Harrods áruház. Mindemellett sportolókba és csapatokba is befektetnek, és ők voltak a 2022-es futball-világbajnokság rendezői.
4. Hermès család – 170,6 milliárd dollár
Thierry Hermès a róla elnevezett divatház alapítója, aki egyedi kézműves termékek gyártásával szerzett hírnevet, a Birkin és Kelly táskák gyártása és forgalmazása külön iparággá nőtte ki magát. Ezek a státuszszimbólumok csúcsává váltak, olyannyira, hogy gyakran éveket kell várni egy-egy darabra. Bár a családot ez már nem gazdagítja, érdekes, hogy árveréseken akár több százezer dollárt is fizetnek az exkluzív luxuscikkeikért.
5. Koch család – 148,5 milliárd dollár
Fred Koch alapította a Koch Industriest, amely mára a világ egyik legnagyobb magánvállalatává fejlődött. A család az energiaipar, a vegyipar és a média területein is jelen van. A négy örökös közül két testvér kivált a cégből, de Charles és David Koch olyan jól sáfárkodott a vagyonnal, hogy a gazdasági potenciál mellé politikai hatalmat is szereztek: anyagi támogatásuknak köszönhetően jött létre több amerikai konzervatív tudásközpont, mint például a Cato Intézet. Emellett jelentős szerepet játszottak az adócsökkentési és deregulációs politika népszerűsítésében, amivel az Egyesült Államok gazdaságpolitikájára is nagy hatást gyakoroltak.
6. Al-Szaúd család – 140 milliárd dollár
A 92 éves monarchia, amelyről Szaúd-Arábia a nevét is kapta, az ország hatalmas olajtartalékainak köszönheti vagyonát. Noha az uralkodócsalád tagjainak száma több mint 15 ezer főre tehető, mindenkinek bőven van mit a tejbe aprítania. A család számos luxusingatlan, például európai kastélyok és egzotikus szigetek tulajdonosa, de autógyűjteményeik is világhírűek. Az ország királyai 1953 óta ugyanannak az államalapítónak a fiai, de a családon belüli botrányoktól is hangos volt nemrégiben a sajtó. Mohammed bin Szalmán koronaherceg még a saját anyját is őrizetbe vetette, a viselt dolgairól kritikus cikkeket író publicistát pedig likvidáltatta.
7. Mars család – 133,8 milliárd dollár
Talán kevesen tudják, hogy a világhírű csokoládét és édességmárkát tulajdonló Mars család az állateledelek piacán is vezető szerepet játszik, olyan népszerű termékekkel, mint a Pedigree és a Whiskas. Frank Mars 1902-ben, 19 évesen kezdte el árulni a melaszos cukorkákat, ebből nőtt ki a mai világcég, amelynek vagyona immár ötödik generáció óta öröklődik. A család mindig is ragaszkodott a privátszférájához, ritkán szerepelnek nyilvánosan.
8. Ambani család – 99,6 milliárd dollár
Az indiai Ambani család vállalkozásai az energiaipartól a telekommunikációig szinte minden iparágra kiterjednek, de övék a világ legnagyobb olajfinomító komplexuma is. A család vezetője, Mukesh Ambani egy 27 emeletes kastélyban él, amelyet a világ legdrágább magánrezidenciájának tartanak: saját helikopter-leszállóhelyeket, úszómedencét és még egy jégszobát is tartalmaz, ami jól tükrözi a família fényűző életmódját. A legkisebb fiú, Anant éppen idén nyáron házasodott, és az esküvő 216 milliárd forintnak megfelelő összegbe került. Bár ez a nagyságrend megdöbbentőnek tűnik, ha a fellépők névsorát megnézzük, nincs mit csodálkozni: Rihannától Katy Perryn át Justin Bieberig terjedt a fellépők sora, és a meghívottak közt is olyan hírességek szerepeltek, mint Bill Gates, Mark Zuckerberg és Ivanka Trump.
9. Wertheimer család – 88 milliárd dollár
Az Alain és Gérard Wertheimer testvérpár élvezi annak a harmadik generáció óta tartó előnyeit, hogy nagyapjuk finanszírozta Gabrielle Bonheur, ismertebb nevén „Coco” Chanel tervezőt az 1920-as évek Párizsában. Családjuk a Chanel divatházon kívül versenylovakat és szőlőültetvényeket is birtokol. Nagy szerencséjük az is, hogy édesanyjuk, Éliane Heilbronn kiváló ügyvéd volt, aki a német divatdiktátor Karl Lagerfeld munkaszerződését írta a cégnél. A hölgy 2024 novemberében, 99 éves korában halt meg, öröksége azonban tovább él.
10. Thomson család – 87,1 milliárd dollár
A Thomson család a Reuters médiabirodalom megteremtésével vált híressé és gazdaggá. A kanadai származású Roy Thomson az 1930-as években kezdte felépíteni üzleti portfólióját, amikor rádióállomásokba és újságokba fektetett be. Az évtizedek során egyre nagyobb befolyásra tett szert a globális médiapiacon. A család harmadik generációs tagja, Peter Thomson ma egy rali-versenycsapat tulajdonosa, és versenyzőként többszörös bajnoki címet nyert.
Ha Magyarország leggazdagabb és legszegényebb települései is érdekelnek, ide kattintva minden adatot megtalálsz róluk.