Évezredes bosszú története a legnagyobb fáraósír titka

1923 lord carnarvon es howard carter brit regeszek a frissen fel
Olvasási idő kb. 5 perc

A fáraók átka talán nem is legenda, hanem egy évezredes bosszú története. Megtaláltak egy rég elveszett levelet, amely bizonyíthatja mindazt, amit korábban csak találgattak Tutanhamon sírjával kapcsolatban.

Már több mint egy évszázada annak, hogy megtalálták és kinyitották Tutanhamon fáraó sírját. A 18 évesen elhunyt uralkodó sírja rengeteg régész fantáziáját mozgatta meg, sokan vágytak rá, hogy kutathassák. Végül 1922-ben Howard Carter volt az a tehetséges régész, aki rátalált.

Az egyiptomiak szerint Carter kifoszthatta a fáraó sírját

Az egyiptomi kormány sokáig megtiltotta Carternek, hogy tovább kutassa Tutanhamon sírját, miután 1922-ben megtalálta, majd sokáig vizsgálta is azt. Ezt azzal indokolták, hogy a régész kifosztotta a sírhelyet, amit azonban nem tudtak bizonyítani.

Megannyi értékes leletre találtak Tutanhamon fáraó sírjában
Megannyi értékes leletre találtak Tutanhamon fáraó sírjábanHulton Archive / Getty Images Hungary

A régész egy teljes évtizeden keresztül vizsgálta a sírhelyet, és katalogizálta az ott megtalált leleteket, majd elküldte azokat a kairói múzeumnak. Azt állította, mindazok a műtárgyak, amelyek jellemzően megtalálhatóak egy fáraó sírjában, de ebből hiányoztak, azokat még az ókori időkben lophatták ki. Ez gyanússá tette a régészt, és az egyiptomiak arról kezdtek pletykálni, hogy Carter lopott Tutanhamon sírjából.

Azzal gyanúsították, hogy a hivatalos megnyitó előtt betört a sírba, és kivitt onnan műtárgyakat, köztük ékszereket, amelyeket már a halála után adtak el családtagjai

fogalmazott Bob Brier a Long Island-i Egyetem egyiptológus professzora 2022-ben.

Még 1947-ben egy Alfred Lucas nevű ember, aki szintén a sír ásatásain dolgozott, kiadott egy publikációt, amelyben leírta, hogy Carter mielőtt hivatalosan is bejelentette volna, hogy megtalálta a nyughelyet, valóban betört oda, majd visszazárta, hogy úgy tűnjön, még nem járt ott senki.

Talán valóban megúszta volna a lebukást, ha elő nem kerültek volna levelei, amiből egyértelművé vált, mit tett.

A régész valóban lophatott a sírból, levelezése bizonyítja

Fontos leszögezni, annak ellenére, hogy 1922-ben találták meg a sírhelyet, utána több mint egy évtizedig nem volt látogatható. Azt, hogy Carter a hivatalos megnyitó előtt lopott a nyughelyről, egy 1934-es levelezés bizonyít, amelyet egy brit filológussal folytatott le.

Alan Gardiner egy amulett hieroglifáit fordította le a régész számára, amiről azt állította, nem tudta, hogy Tutanhamon sírjából való, ugyanis Carter ezt nem mondta el neki. Gardiner később megmutatta a leletet az egyiptomi múzeum igazgatójának, Rex Engelbachnak, aki viszont megállapította, hogy az amulett megegyezik a fiatal fáraó sírjánál talált leletek öntött-formájával.

Carter sohasem ismerte be, hogy lopott volna, ezt a titkot magával vitte a sírba 1939-ben, amikor meghalt. A régész hagyatékai között viszont találtak olyan tárgyakat, amelyek egyértelműen Tutanhamon nyughelyéről származnak, Ezeket ma a New York-i Metropolitan Múzeum őrzi.

Az, hogy miért tette, soha nem derülhet már ki, sejtéseink azonban lehetnek. Az egyik lehetséges ok az lehet, hogy Carter, miután megtalálta a sírhelyet a Királyok Völgyében, több hétig nem léphetett volna be oda, mert arra kérték, várja meg, amíg megérkezik az ásatások pénzügyi támogatója, George Herbert. Ez igen fájdalmas és nehéz kérés lehetett ez a szenvedélyes régész számára, aki titokban mégis belesett a sírba, és elcsent onnnan néhány dolgot magának.

A legenda úgy tartja, hogy Howard Carter a sír kifosztásával rászabadította a fáraó átkát a világra
A legenda úgy tartja, hogy Howard Carter a sír kifosztásával rászabadította a fáraó átkát a világraMohamed El-Shahed / AFP

Tragédia lett belőle

Carter nemcsak tudományos szempontból vétkezett, hanem meg is zavarta a fáraó nyugalmát, amivel a legenda szerint magára és munkatársaira is rászabadította a fáraók átkát. Ugyanis nem sokkal a sír feltárása után 27 haláleset történt: az áldozatok mind vagy részt vettek az ásatásokon, vagy érintkeztek azokkal, akik ott voltak. 

Később kiderült, a sírhelyen évezredek alatt felgyülemlett magas radioaktivitás okozta a tragédiákat, azt viszont mindmáig nem tudni, mi volt a forrása a sugárzásnak.

Carter az ásatások után 16 évig egészséges életet élt, majd 1939-ben szívelégtelenségben és nyirokcsomó-daganatban halt meg.

Érdekel melyik fáraó forgatta mézbe rabszolgáit, és miért? Akkor ezt a cikkünket el kell olvasnod.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek