Így élt egy egyiptomi nő: el is hagyhatta a férjét, ha ezt akarta

egyiptom-no-468141250
Olvasási idő kb. 5 perc

Ha az ókori Egyiptomra gondolunk, rögtön a lenyűgöző piramisok, fenséges fáraók és a titokzatos Nílus képei sejlenek fel előttünk – sokunknál Brendan Fraser ellenállhatatlan mosolyával. A monumentális építmények és uralkodók története mellett azonban akad még más is, ami izgalmas: például, hogy az ókori egyiptomi társadalomban a nők élete is sokkal színesebb és összetettebb volt, mint azt elsőre gondolnánk.

Cikkünkből kiderül, hogy vajon ezek az egyiptomi nők erős, autonóm személyiségek voltak, akik saját kézbe vették a sorsuk irányítását, vagy inkább háttérbe szorított feleségek, akiket a patriarchális rendszer elnyomott.

Egyiptom társadalmi berendezkedése a maga módján meglepően előremutató volt, és a nőknek olyan jogok is jártak, amelyeket még néhány évszázaddal ezelőtt is megirigyelték volna. Nézzük meg, hogy milyen is volt valójában egy átlagos egyiptomi nő mindennapi élete: hogyan élhettek a társadalomban olyan erős hatalmú, ikonikus királynők, mint Hatsepszut vagy Nefertiti?

Meglepően nagy szabadságuk volt az ókori Egyiptomban a nőknek
Meglepően nagy szabadságuk volt az ókori Egyiptomban a nőkneknomadnes / Getty Images Hungary

A jogok, amelyek megelőzték korukat?

Meglepően nagy szabadságuk volt az ókori Egyiptomban a nőknek – főleg, ha összehasonlítjuk őket más ókori civilizációk nőivel, mint például a rómaiakkal vagy a görögökkel. Míg más kultúrákban sokszor a nőket vagyontárgyként kezelték, addig az egyiptomi nők saját vagyonukat szabadon felhasználhatták, vásárolhattak vagy eladhattak földet, sőty joguk volt a váláshoz is.

Ha egy házasság nem működött, egy egyiptomi nő szabadon dönthetett úgy, hogy elhagyja a férjét, és új életet kezd.

Ez a jog nem csupán a királynők kiváltsága volt, egy földműves asszony vagy kézműves feleség is élhetett a válás lehetőségével. Az egyiptomi jogrendszer a személyes felelősségre, valamint a magántulajdonra épült, és a nők ebben a rendszerben saját személyiségként szerepeltek. Így, ha egy nő elvált a férjétől, a hozományát magával vihette, sőt, néha még a közösen szerzett javak bizonyos részét is magának követelhette.

Vezetők, akik egyben anyák is

Az ókori Egyiptomban az anya szerepe szent volt, a nők anyaként a család életének középpontjában álltak.

Amellett, hogy a család számára is fontos volt a gyereknevelés, az egyiptomi hitrendszer is hangsúlyozta az anyai szerep fontosságát.

Gyakran isteni erőkkel rendelkező alakként ábrázolták őket, akiket az élet forrásainak tekintettek.

A hatalom csúcsán: egyiptomi királynők

Ha az egyiptomi nőket említjük, nem hagyhatjuk ki a királynőket sem, főleg Hatsepszut és Nefertitit, akik neve már-már a női erő és az uralkodói képesség szinonimájává vált.

Hatsepszut az ókori Egyiptom egyik legsikeresebb fáraója volt: uralkodása alatt az ország gazdasága virágzott, de nevéhez rengeteg építkezés is köthető.

Nefertiti pedig diplomáciai képességeiről és vallási reformokban betöltött szerepéről – valamint szépségéről – vált híressé, aki férjével, Ehnaton fáraóval együtt radikális vallási reformokat vezetett be. Bár a történelemben többnyire csak a hitvese mellett említik, valójában Nefertiti befolyása és politikai szerepe megkérőjelezhetetlen.

Hatsepszut az ókori Egyiptom egyik legsikeresebb fáraója volt
Hatsepszut az ókori Egyiptom egyik legsikeresebb fáraója voltmareandmare / Getty Images Hungary

Így élhettek a nők Egyiptomban

Igaz, a királynők hatalmukat kiélvezhették, az „átlagos” egyiptomi nők sem voltak teljesen kiszolgáltatva, ugyanis a társadalomban az asszonyoknak olyan jogaik voltak, amelyek évszázadokon át hiányoztak más kultúrákból. Amellett, hogy az egyiptomi nők elsősorban a háztartásért és a családi életért voltak felelősek, sokan vállaltak közülük munkát a kereskedelemben, kézművességben vagy a mezőgazdaságban is. A gazdagabb nők felelhettek a családi vagyon kezeléséért is, és egyes esetekben kisebb bírósági ügyekben is eljárhattak.

Az egyiptomi nők szabadabban élhettek más ókori kultúrák asszonyaihoz képest
Az egyiptomi nők szabadabban élhettek más ókori kultúrák asszonyaihoz képestbravo1954 / Getty Images Hungary

Szerelem és házasság 

Szintén különlegesnek számított az egyiptomi társadalomban, hogy a párok gyakran szerelemből kötöttek házasságot (írott források alapján), akik kapcsolatát a kölcsönös tisztelet jellemezte. A férfiak gyakorta szerelmesen írtak feleségeikről, és a nőket társként kezelték. Bár nyilván ez nem jelentette azt, hogy ne lett volna egyfajta alá-fölé rendeltségi viszony, de az biztos, hogy

az egyiptomi nők számára a jogi háttér és a mindennapi élet keretei sokkal lazábbak, szabadabbak voltak, mint más kultúrában.

Tudtad, hogy nem Egyiptomban áll a világ legnagyobb piramisa? Olvasd el a cikket a témában ide kattintva.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek